A huszonöt perces műsorban több témában is megszólítja a felvonuláson részt vevő fiatalokat, valamint két magyar szakértőt, Kiszelly Zoltánt, a Századvég politológusát és Bauer Bencét, az MCC Magyar-Német Intézetének igazgatóját, illetve egy Budapesten tanuló, katolikus német orvostanhallgatót is.
A videó elején is megjegyzi, amit lapunknak is szóvá tett, hogy
„tízszer annyi szivárványos zászlót lát, mint rendőrt”, és később többször is meglepődve konstatálja, mennyire békés a magyarországi Pride a németországi megmozdulásokhoz képest.
Bár a többség nyitottan és békésen állt a külföldi sráchoz, elhangzott néhány aggasztó kijelentés. Egy férfi például arra a felvetésre, hogy engedélyeznie kéne-e az államnak a kiskorúak nemváltoztató műtéteit, azt válaszolta, bár nem feltétlen ért vele egyet, szerinte vannak, akik örülnének, ha már tizennyolc éves koruk előtt áteshetnének az átalakító műtéteken. Egy másik férfi pedig azt nyilatkozta, ha egyszer eljut odáig az orvostudomány, hogy a férfiak is képesek lehetnek a szülésre, semmi rosszat nem látna annak megvalósulásában.
A német nyelvű videó ugyanakkor jól szemlélteti a magyar társadalom megosztottságát a kérdésben.
A törvényellenes módon megrendezett Pride-on ugyanis a rendőröket – akiket több helyen is keres a riporter – végül az ellentüntetőknél találják meg, ahol nem tömegoszlatás céljából, hanem a béke fenntartása miatt állnak. Az ellentüntetők szintén nem keresik a konfliktust, ugyanakkor megjegyzik, nem helyeslik, hogy a kormány nem lép fel aktívan az illegális felvonulás résztvevőivel szemben.
Ez jól mutatja, hogy a nemzetközi híresztelésekkel ellentétben Magyarországon valóban van társadalmi ellenállás az LMBTQ+-lobbival szemben, és nem csupán a kormány politikai boszorkányüldözéséről van szó.
Erre Bauer Bence is többször felhívja a figyelmet, hogy a Pride támogatói csupán egy kisebbséget képviselnek a magyar lakosság körében.
A videó alatti hozzászólások jól mutatják a Németország és Magyarország közötti kontrasztot. A legtöbb felhasználó irigykedik a magyarországi közbiztonsági helyzetre és családbarát politikára. Az egyik hozzászóló például azt írja: „Milyen jó, hogy nyugodtan meginterjúvolhattad az embereket anélkül, hogy agresszívan félbeszakítottak volna. Jó volt hallani, az emberek gondolatait és véleményét.”
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert