A kormány és a szakemberek minden lehetséges eszközzel harcolnak a szárazság ellen

2025. július 05. 13:46

Az aszály okozta károkat ugyanakkor csak mérsékelni lehet.

2025. július 05. 13:46
null

Orbán Viktor arról számolt be, hogy a kormány minden lehetséges eszközt mozgósít az aszálykárok mérséklésére – ezért a miniszterelnök vízügyi szakemberekkel egyeztetett a helyzet kezeléséről. A kormányfő szerint a cél, hogy a gazdák idén ingyen jussanak öntözővízhez, amivel akár 10–12 milliárd forintot is megtakaríthatnak.

Ezt is ajánljuk a témában

A májusban felállított aszályvédelmi operatív törzs jelentése szerint országszerte több száz beavatkozási pontot jelöltek ki, ahol a csatornák vízáteresztő képességének javításával és a víz visszatartásával készülnek a rendkívüli időjárásra. Az előkészületekre eddig 4,5–5 milliárd forintot fordítottak, és ezer ember dolgozott azon, hogy a májusi esőzések során a Balaton vízmennyiségének egyharmadát elraktározzák.

Orbán Viktor a Bács-Kiskun Vármegyei Hírportálnak adott exkluzív interjújában hangsúlyozta: az ország jelenleg csak mintegy 110 ezer hektárnyi öntözött területtel rendelkezik, ezt a jövőben a háromszorosára szeretnék növelni. A miniszterelnök elismerte, hogy az aszály teljes hatásait nem lehet kiküszöbölni, de az intézkedésekkel jelentős enyhülést tudnak elérni a gazdák számára.

Nyitókép: JOHN THYS / AFP

***

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zsuzsa-963
2025. július 05. 20:26
A vízügyi beruházások nagyon drágák, és az építkezés évtizedekig eltart. Tiszalök és Kisköre közel 10 évig épült, ugyanakkor élettartamuk száz években mérhető. Nagy Károly kezdte el építtetni az első hajózható Dunát- Rajnával összekötő csatornát a "Fossa Carolina", az 1700 években számos würtenbergi érkezett ezen a csatornán Magyarországra. Stadion építéssel lehet választást nyerni, mert az a következő választásra már mutogatható, a magyar vízgazdálkodás rendbetételével nem különösen, hogy a szükséges lépések szöges ellentétben állnak a Fidesz vízügyi "zsenijének" kikiáltott Illés Zoltán elképzeléseivel .
SzkeptiKUSS
2025. július 05. 19:07
A "fél ország" ellenében lehetne csak nagyon komoly változást elérni. Nincs az a politikai formáció amely ezt bevállalná.
valaki-954
2025. július 05. 18:25
Lehet ingyenes az öntözővíz, ahol VAN. De ez a termőterületnek csak elenyésző hányada. A Tiszántúl déli része már teljesen kiszáradt, pedig ott nem futóhomok a feltalaj, hanem értékes humusz - volt.
jóember
2025. július 05. 17:59
Hát jobb későn, mint soha, mégha ilyen kampány szerű is a védekezés. Én mostmár csak azért izgulok, hogy kitartson az aszály még néhány évig és ne maradjon félben a dolog. Félő, hogy ha netán bejönne pár csapadékos év az egészet sutba dobják merthát jól van az úgy ahogy van, a természet ugye rendbehozza magát. Szóval most végére kéne járni a klíma dolognak végérvényesen. Azt viszont hibának tartom, hogy ezt csak a gazdák problémájára hegyezik ki. Nem, ez nem csak a gazdák gondja, ez az egész Kárpátmedence klimájának, az életterünknek, mindannyiunknak a gondja, ezt kell rendbe hozni, kerül amibe kerül. Ez az elkövetkező nemzedékeknek kell hogy megtegyük.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!