Folyamatosan frissül: Orbán Viktor az ukránok halállistáján

Háborús bűnökkel is vádolják Magyarország miniszterelnökét.

A magyar miniszterelnök kemény kritikát fogalmazott meg az ukrán dezinformációval kapcsolatban, és egyértelmű üzenetet küldött a NATO-nak.
Orbán Viktor miniszterelnök a TV2 Tények című műsorában beszélt az orosz–ukrán háború kilátásairól, a béke megteremtésének lehetőségeiről és a magyar külpolitika alapelveiről.
Nehéz engem már meglepni ebben a háborúban, bármilyen fordulat is jön.
Én tavaly júliusban, amikor Magyarország átvette az Európai Unió elnöklését, akkor elutaztam Kijevbe, Moszkvába, Pekingbe, Mar-a-lagóba, akkor még az ellenzékben lévő Trump elnök úrhoz. Nem hiszem, hogy sok újat tudnak nekem mondani. Én akkor javasoltam Zelenszkij elnök úrnak, hogy közösen hozzunk létre egy tűzszünetet, ami az első lépés lehet egy béketárgyaláshoz, de kerek perec megmondta Zelenszkij elnök úr, hogy ez nem jó ötlet, nem akar tűzszünetet, a béke az nem aktuális, az idő az oldalán van, és nyerni fog. Én mondta, hogy az idő nem az ön oldalán van, hanem az ellenfelének az oldalán.”
Orbán Viktor ezután arról beszélt, hogy Donald Trump elnöksége nagy változást hozott:
Voltam Moszkvában is, és ott is azt tapasztaltam, hogy a megegyezési szándék rendkívül csekély. Magyarország nagyon sokat dolgozott a tűzszünet és a béke érdekében – mert nem volt más, aki ezt a munkát elvégezte volna, ha visszaemlékszünk egy évvel ezelőttre. Aztán januárban szerencsére jött az új amerikai elnök, átvette a zászlót, és ma ő tartja magasra a béke zászlaját. Egyetlen dolgunk van: támogatni az amerikai elnököt.
Azonban Európa nagy része nem értékelte ezt a békemissziót, mivel ők a háborúban voltak érdekeltek. A miniszterelnök erről ezt mondta:
„A politikában az állhatatosság a legfontosabb dolog, ha az ember jó ügyért harcol, akkor ne legyen rest, és akár századszor, meg ezredszer is ismételje el, és próbáljon érvényt szerezni a meggyőződésének.”
Hozzátette: „azért minden egyes alkalommal egy arasznyival közelebb kerülünk a tűzszünethez, csak még nem vagyunk ott. Megismétlem, közvetlen amerikai–orosz, és aztán, vagy azt megelőzően orosz–európai tárgyalásokra van szükség. Egy orosz–ukrán tárgyalás sosem fogja lezárni ezt a háborút. Reméljük, hogy ez meg fog történni mielőbb, de hát egyelőre csak reménykedünk benne.”
A miniszterelnök elmondta, hogy az uniós csúcstalálkozó beszédei túlnyomórészt Ukrajnáról szóltak, pedig szerinte Európára kellene összpontosítani.
Elindult a mai csúcs, és azt vettük észre a beszédekben, hogy leginkább a háborúról, leginkább Ukrajnáról van szó, kevésbé Európáról, pedig hát minket most ez érdekel leginkább. Hát én próbálom visszahozni mindig a beszélgetéseknek a fókuszát, a középpontját Európára.
Hangsúlyozta: a magyar gazdaság három év alatt elvesztett több mint 20 milliárd eurót a háború miatt. „Ti nagyobbak vagytok, mint mi, ti szerintem még sokkal többet vesztettetek. Miért csináljuk ezt? Akarjunk békét, akarjunk tűzszünetet, felejtsük el a szankciókat, térjünk vissza a normális gazdasági együttműködéshez és rengeteg gazdasági lehetőséghez fogunk jutni.”
Orbán Viktor kétoldalú megbeszélést folytatott a német kancellárral is. „A legfontosabb dolog a német–magyar gazdasági együttműködés. Világossá tettem, hogy az, ami most van, az nekünk rossz. Tehát az, hogy Németország Európa beteg embere és a német gazdaság nem versenyképes, egyre rosszabb teljesítményt nyújt, ez nem csak a németeknek gondja, ez nekünk is gondunk, mármint magyaroknak, mert nagyon össze van kötve a két gazdaság.”
Hozzátette:
Sok sikert kívánunk először is, Magyarország érdekelt az új német kormánynak a sikerében, és a kétoldalú kapcsolatokban mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy ne csak mi, hanem ők is sikeresek legyenek, és készen állunk a gazdasági együttműködés mélyítésére.
A NATO főtitkárával is sor került egy megbeszélésre, ahol a miniszterelnök határozottan elítélte az Ukrajna felől érkező információs támadásokat.
Elmondtam a NATO főtitkárnak, hogy azt elfogadhatatlannak tartom, hogy itt van a NATO tagállam Magyarország, akivel szemben egy nem NATO tagállam Ukrajna, dezinformációs titkosszolgálatok által szervezett lejárató kampányt folytat. Ez elfogadhatatlan. És hogy mindent meg kell tenni, hogy ezt hagyja abba Ukrajna. Állítsuk meg őket.
A miniszterelnök hozzátette:
Az nem megy, hogy egy NATO tagállamot dezinformációs kampánnyal próbálnak gyengíteni, és bevonják a titkosszolgálatokat is. És kértem a NATO főtitkárt, ezt a későbbi döntéseknél vegyük figyelembe.
Orbán Viktor kiemelte, hogy Magyarország földrajzi közelsége miatt pontosabban látja az ukrán helyzetet, mint a nyugat-európai vagy amerikai döntéshozók:
Biztos nagyon sok okos ember van Brüsszelben is, meg Hágában, meg Washingtonban, de ők messze vannak. Hogy mi a valóság, ahhoz mi vagyunk a legközelebb. Ezért a mi szavunk, függetlenül attól, hogy mekkora Magyarország mérete, az a szemtanúnak a szava. A súlyunk is ez. Mi tudjuk, hogy mi történik ott, ráadásul miután mi nem támogatjuk Ukrajna európai uniós tagságát, ezért van is egy vitánk az ukránokkal, ezért tudjuk, hogyan viselkednek az ukránok egy vitában.
Az ukrán EU-tagsági törekvésekkel kapcsolatban így fogalmazott:
Hát olyat még senki nem látott, hogy valaki be akar kerülni az Európai Unióba. Van egy ország, amelyik ezt ellenzi, Magyarország. És akkor Ukrajna nem meggyőzni akar bennünket arról, nem eloszlatni akarja a problémáinkat, a kétségeinket, nem megoldásokat kínál föl, hanem lejáratni akar bennünket, így nem lehet soha az életbe bekerülni az Európai Unióba.
A NATO esetleges beavatkozásával kapcsolatban a miniszterelnök egyértelművé tette, hogy Magyarország nem külső segítséget vár, csupán tudatosságot és pártatlanságot.
Nem szorulunk mi a NATO segítségére, csak az a dolgunk, hogy a NATO legyen tudatában, hogy mi történik itt, és ne adjon hitelt semmifajta Magyarországot lejáratni akaró kampánynak.
Aztán így fogalmazott:
Az ukránok azt akarják mondani, hogy Magyarország egy veszélyes ország, amely Oroszország érdekeit szolgálja, holott ezerszer elmondtuk, hogy bennünket se Oroszország, se Ukrajna érdekei nem érdekelnek, mert a magyar külpolitikát egyetlen szempont vezeti, hogy mi a magyarok érdeke. Innen indulunk ki.
Ezt is ajánljuk a témában
Háborús bűnökkel is vádolják Magyarország miniszterelnökét.
Nyitókép: Leon Neal / AFP