Micsoda véletlen: az uniós biztos aggódik a jogállamiságért, megalázó szavakkal illette Magyarországot

2025. május 27. 13:49

Az Európai Bizottság kész „segítséget” nyújtani hazánknak.

2025. május 27. 13:49
null

Az Európai Bizottságnak továbbra is nagyon komoly aggodalmai vannak a magyarországi jogállamisági helyzettel kapcsolatban – jelentette ki Michael McGrath demokráciáért, igazságügyért és a jogállamiságért felelős uniós biztos kedden Brüsszelben.

McGrath az EU-tagállamok uniós ügyekkel foglalkozó minisztereinek tanácskozására érkezve elmondta: márciusi budapesti látogatása során is aggasztó beszámolókat hallott a civil társadalom és a média képviselőitől az őket érő korlátozásokról.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Ez elfogadhatatlan. Az Európai Unió alapvető értékeit minden tagállamnak tiszteletben kell tartani

– húzta alá.

Mint mondta, a keddi tanácskozás napirendjén szereplő 7. cikk szerinti eljárás Magyarországgal kapcsolatban a tagállami kormányokat tömörítő Tanács hatáskörébe tartozik, de az Európai Bizottság is bemutatja aggályait több új magyar jogszabállyal kapcsolatban. Kiemelte az átláthatósági törvénytervezetet, amely szerinte az uniós jogot, a belső piaci szabadságjogokat és az Alapjogi Chartában foglaltakat is sérti.

Ezt is ajánljuk a témában

Az átláthatósági törvénytervezet értelmében a külföldről támogatott szervezetekre vonatkozó szigorú szabályozások vonatkoznának. Az előterjesztés szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal kezdeményezheti a kormánynál a szervezet hivatalos nyilvántartásba vételét, ha úgy ítéli meg, hogy annak tevékenysége Magyarország függetlenségét veszélyezteti.

A törvénytervezet szerint Magyarország szuverenitását sérti minden olyan, külföldről finanszírozott közéleti tevékenység, amely az ország függetlenségét, jogállamiságát, alkotmányos önazonosságát, keresztény kultúráját, a család és a biológiai nemek elsődlegességét, a külhoni magyarokért vállalt felelősséget, illetve a béke, a biztonság és a más országokkal való együttműködést negatívan tünteti fel vagy ezek ellen hat.

Felszólítottuk a magyar kormányt, hogy vonja vissza ezt a törvénytervezetet, és ha ezt nem teszik meg, a bizottság készen áll a rendelkezésére álló eszközök bevetésére. Reméljük, hogy pozitív választ kapunk a magyar kormánytól, de nagyon világosan jeleztük, hogyan állunk ehhez a kérdéshez” – fogalmazott.

Emlékeztetett, hogy testületének fő eszköze a kötelezettségszegési eljárás, amelyet már több alkalommal alkalmaztak Magyarországgal szemben. Jelenleg két ilyen ügy is folyamatban van: az egyik a Szuverenitásvédelmi Hivatallal kapcsolatos, amely gyorsított eljárásban zajlik, a másik pedig a gyermekvédelmi törvény miatt indult, amely alapján a hatóságok rendezvényeket tiltottak be vagy készülnek betiltani. A bizottság mindkét ügyet szorosan figyelemmel kíséri – tette hozzá.

Ezt is ajánljuk a témában

Felhívta a figyelmet, hogy minden uniós állampolgár alapvető jogait tiszteletben kell tartani, és a békés gyülekezés joga olyan jog, amelyet mindig meg kell védeni. 

A bizottság alaposan vizsgálja azt a konkrét törvényt, amely ehhez a tilalomhoz vezetett” – jelentette ki.

A gyülekezési szabadság alapvető jog. Ez nem jelent veszélyt a gyermekekre, nem jelent veszélyt senkire, és minden körülmények között védeni és tiszteletben kell tartani” – tette hozzá.

2025 tavaszán született meg a döntés: a gyermekek védelmére hivatkozva korlátozta a gyülekezési jogot az Országgyűlés. A törvénymódosítás értelmében tilos olyan gyűlést tartani, amely a homoszexualitást népszerűsíti, márpedig a Pride ide tartozik. A törvény legfőbb célja a gyermekek egészséges lelki fejlődésének megőrzése.

A bizottság „segíteni” szeretne hazánknak

McGrath szerint a bizottság nyitott a párbeszédre Magyarországgal, de egyértelművé tette: a jogállamiság nem választható, hanem az EU-tagság alapkövetelménye.

A bizottság kész segíteni, hogy Magyarország ismét megfeleljen a szabályoknak, de meg fogja védeni a jogállamiságot, az Alapjogi Chartát és a magyar állampolgárok jogait” – jelentette ki.

Azokra az uniós parlamenti képviselőktől származó felvetésekre, miszerint meg kellene vonni minden uniós forrást Magyarországtól, az uniós biztos úgy reagált: csak jogilag megalapozott módon, a rendelkezésre álló jogállamisági eszközök alapján lehet eljárni.

Ezt is ajánljuk a témában

 „Jelenleg zajlik az új többéves pénzügyi keret egyeztetése, és Ursula von der Leyen elnök is szorgalmazza, hogy erősebb kapcsolat legyen a jogállamisági követelmények és az uniós források elérhetősége között” – tette hozzá az uniós biztos.

(MTI)

Nyitókép:Nicolas TUCAT / AFP

***

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hopszjuliska
2025. május 27. 19:06
Isten őrizzen attól, hogy ezek segítsenek! A történelemben csak ilyen nem kérünk segítségekkel ártottak nekünk, de rengeteget!
Poldi bácsi
2025. május 27. 17:45
Ha beteszi a lábát az országba letartóztatni, ezt a sertést, és Ursulát is. És nemzetközi elfogató parancsot mindkettő ellen!
Saksafar
2025. május 27. 17:40
Érdekes, csak az EP-n belül semminek nincs következménye, pedig totál gáz, ráadásul csupa olyan intézkedést hoznak, aminek semmi haszna, de anyagi felelősség nincs. Értünk viszont napi szinten szét aggódják magukat?
bogdan5-aki-vigan-jatszott-mig-elevenen-egtek-az-oroszok
2025. május 27. 17:08
benzinnel leönt és felgyújt
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!