Jó döntés volt kirúgni a volt vezérkari főnököt

Magyarországnak a magyarok érdekét kell képviselnie.

Telt házas székesfehérvári rendezvénnyel indult a Mandiner első Klubestje.
Május 8-án, Székesfehérvárott tartották a Mandiner történetének első Klubestjét a Sóstói Stadionban. A közösségépítő esemény házigazdája, Szabó András Csuti izgalmas kvízzel várta a vendégeket; Nyerges Attila, az Ismerős Arcok frontembere koncerttel örvendeztette a látogatókat. Egy kerekasztal-beszélgetésre is sor került, amelyen Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója és Görbicz Anita, a Győri Audi ETO KC elnöke vettek részt, a moderátor Kacsoh Dániel, a Mandiner főszerkesztő-helyettese volt. A közéleti, kulturális és szórakoztató telt házas estet Vargha Tamás országgyűlési képviselő, miniszterhelyettes nyitotta meg.
Mi okozott nagyobb meglepetést? Gyurcsány Ferenc lemondása, vagy hogy van új pápa XIV. Leo személyében? – kérdezte Kacsoh Dániel.
Görbicz Anita úgy felelt, meglepte, hogy már a konklávé második napján sikeres lesz a pápaválasztás. Orbán Balázs viszont úgy reagált, két örömhír is adatott a magyar jobboldal számára ezen a napon, hiszen egyfelől a rendszerváltás utáni időszak legtöbb kárát okozó politikusa, Gyurcsány Ferenc távozik a közéletből, a Vatikánban pedig megszűnt az interregnum. A kormányfő politikai igazgatója megjegyezte,
ez nem azt jelenti, hogy hátradőlhet a magyar jobboldal, mert sajnos a hazugságversenyben újabb és újabb versenyzők kerülnek elő, gomba módra szaporodnak a Gyurcsány-díjas politikusok”.
A Mandiner munkatársa ezután arra terelte a szót, milyen kihívásokkal küzd a sportokat szervezők köre, hogyan lehet a fiatalokat bevonni akár a tömeg- és élsport életébe, akár a politikába. Görbicz azt mondta, nagy csapás volt a koronavírus-járvány, elkényelmesedtek az emberek, leginkább a sportot követők, akik gyakorta csak a tévéképernyőkön keresztül követik a sporteseményeket.
„Szerencsésnek mondhatom magamat, hogy játékosként és sportvezetőként is átélhettem, hogy teltház előtt játszhatok. Igen, egyre nehezebb a fiatalokat becsábítani a mérkőzésekre. Kellenek persze a jó mérkőzések és a jó párharcok, ugyanakkor keressük a megoldást, hogyan lehet őket az internet, konzolvilágból kicsábítani őket” – fogalmazott a legendás sportoló.
Orbán azt mondta, a politikába nehezebb bevonzani a fiatalokat, de ezzel nincs is gond, hiszen tizenéves korukban a közéleti kérdések még nem számítanak prioritásnak. Megjegyezte, hogy nem szabad túlfeszített lényeglátóvá válni, érdemes türelemmel lenni irántuk. Majd megemlítette az okostelefon-problémát (annak középiskolai tiltásával teljes mértékben egyetért). Azonban hozzátette, „van az a szűk fiatal réteg, akiket fiatalabb korukban is érdekel a politika, s vélekedése szerint őket kell megszólítani, hogy közösségépítők, véleményvezérek legyenek. Fontos az online világ, ám az nem elég. Találkozások kellenek, közösségek” – érvelt a politikus.
Görbicz elmesélte, ma már rengeteg lehetőség áll a fiatalok számára, ha sportolni szeretnének. Húsz, huszonöt esztendeje ő nem volt annyira szerencsés, hogy ilyen sok opció között választhasson, sőt, hezitált az ugrókötél és a kézilabda mögött. Végül utóbbi mellett tette le a voksát, főleg azért, mert csapatsportot keresett.
S hogy miként tudott sikeres lenni a Győri ETO egykori játékosa, arra úgy felelt, az volt az ars poeticája, hogy egyénileg a legjobbat nyújtsa, de csapatjátékosként. Sportvezetőként is ezt a filozófiát vallja.
A miniszterelnök politikai igazgatója azzal kapcsolódott a témához, hogy jelezte: a politikában is fontos a csapatsport, hiszen minden poszton (futball-hasonlattal élt) meg kell verni az ellenfelet.
„Minden nap jobbnak kell lennünk az ellenfélnél, mert ők nem tudják, hogyan kell egy országot irányítani. Ha az egyik poszt megbicsaklik, lyuk keletkezik a védelemben, a támadásban, ezt bizony meg kell oldani” – mondta Orbán, mire a moderátor közbevágott: Gyurcsány Ferenc kiesése felér egy játékos kiesésével?
A politikus azt felelte, a DK volt elnöke saját lábában bukott el, de hogy ki szedte le... Azt azonban leszögezte, a magyar jobboldal számára ünnepnap 2025. május 8-a. „20 év munkánk van benne.”
A beszélgetés során terítékre került egy dilemma: tömegsport vagy élsport. Először Orbán Balázs szólalt meg ez ügyben, hiszen mint mondta, aki felveti, hogy melyik a fontosabb szakág, az kókler. „Ez a két dolog szervesen összekapcsolódik egymással. Nem lesz sikeres élsport, ha nincs jó tömegsport-bázis. Ez most itt Magyarországon kéz a kézben fejlődik, s nem csupán az infrastruktúra.”
Görbicz Anita egyetértett azzal, hogy az elmúlt években elképesztő fejlődésen ment keresztül a magyar sportvilág. Példaként említette, hogy pár éve még elképzelhetetlen volt, hogy Magyarország Final Four-döntőt rendezzen, ahova idén is bejutott csapatuk, a Győri ETO. Az MVM Dome-ban viszont ismét döntőt rendeznek.
Utolsó kérdéscsokor végül arra vonatkozott, milyen évek várnak Magyarországra. Forrongó világ vagy nyugodtabb esztendők, kérdezte Kacsoh Dániel. Orbán Balázs úgy felelt, a világ nem fog visszatérni a normalitás medrébe; a veszélyek korába léptünk. Kihívások, politikai nyomásgyakorlások példáiként emlegette az energiaválságot, az inflációt, a geopolitikai gócpontokat, valamint a technológiai újításokat, mint amilyen a mestersége intelligencia.
A kormányfő politikai igazgatója leszögezte, azok az országok tudnak sikeresek lenni, amelyek stabilak, intaktak, s olyan stratégiájuk van, amely ebben a viharos gazdasági időkben is gazdasági növekedést, béremelkedést hoznak. Jelezte, Magyarország nagy előnye, hogy nem masírozott bele a háborús politikába, mint azt most az európai vezetők teszik immár az Egyesült Államok segítsége nélkül, nem adta oda az erőforrásait.