Orbán Viktor legendás gyereksebészt igazolt a csapatába

Dr. Kőnig Róbert is csatlakozott a miniszterelnök stábjához.

A gyereksebész szerint az egészségügyi kommunikáció forradalmi változásra szorul, miniszterelnöki biztosként vállalta ezt a küldetést.
„A betegtájékoztatás ma, a 21. század derekán túlmutat azon, hogy a beteg kap egy jogi szöveget. Meg kell érteni, hogy az orvos és a beteg között van egy óriási információs aszimmetria, ami alá-fölé rendeltséget okoz” – mondja Kőnig Róbert, közismertebb nevén Kőnig doki, a János Kórház gyereksebésze a Telexnek adott interjúban, akit egy hónapja neveztek ki betegelégedettségért és kommunikációért felelős miniszterelnöki biztosnak. A felkérés váratlanul érte, de elmondása szerint nem habozott.
Ha egy ország miniszterelnöke megbíz engem egy adott, konkrét feladattal, amihez azt gondolom, hogy értek, akkor én azért a kihívásért lehajolok, fölveszem, és örülök neki”
– mondta.
A megbízatás miatt vissza kellett vennie orvosi tevékenységéből, de továbbra is műt és rendel – igaz, kevesebbet. Mint mondja, még tanulja az új szerepkört. A felkérést a Miniszterelnöki Kabinetirodától kapta az év elején, ami szerinte azért is történhetett meg, mert több mint egy évtizede foglalkozik betegedukációval és kommunikációval a közösségi médiában. Bár korábban is nyíltan beszélt az egészségügy problémáiról, nem tart attól, hogy politikai termékké válna. „Most pedig olyan szakmai eredményeket akarok letenni, amik a saját lábukon is megállnak” – tette hozzá.
Azt, hogy népszerűsége valójában mekkora szerepet játszott a kinevezésben, nem tudja megítélni. Facebook-oldalán márciusban jelentette be a felkérést, és úgy nyilatkozott, hogy valódi befolyást szeretne kifejteni a rendszer működésére.
Az érdemi befolyás nekem két dolgot jelent: a betegelégedettség és a betegtájékoztatás fejlesztése érdekében tudok tanácsokat adni”
– mondta.
Ezt is ajánljuk a témában
Dr. Kőnig Róbert is csatlakozott a miniszterelnök stábjához.
Kommenteket nem nagyon olvasott, de bízik benne, hogy a mostani aggódások idővel „büszkeséggé fognak alakulni”. Az első időszak még a csapatépítésről szól, de már készül „háromnegyedkészre formált, még kicsit alakítható javaslatokat” benyújtani az egészségügy átalakítására. A cél az, hogy a beteg ne csak egy jogi szöveget kapjon, hanem megértse saját testének működését. A tájékoztatásnak el kell mozdulnia a partnerségi viszony irányába, amelyben a beteg aktívan vesz részt saját gyógyításában.
„A magyar társadalom egészségértése egy 12 éves gyerek szintjén van” – mondja. Az interjúban saját példáját is említi: lefogyott 25 kilót, életmódot váltott, és szerinte ez másokat is motiválhat. A bizalom megerősítését alapvető fontosságúnak tartja, és úgy véli, az orvos-beteg viszony romlásának egyik fő oka a csökkenő egészségértés és a növekvő frusztráció. Az orvos-utánpótlás jövője is aggasztja. Szerinte a negatív hírek elriaszthatják a fiatalokat a hivatástól.
Itt azért gyógyítás folyik, mi szép dolgokat csinálunk, erre büszkének lehet lenni”
– mondta.
Nyitókép forrása: A Highlights of Hungary YouTube-oldala
***
Ezt is ajánljuk a témában
A jobboldali véleményvezér szerint „teljes pályás letámadás” indult ellene.