Kormányinfó: Gulyás elmondta, mennyi lesz a kiegészítő nyugdíjemelés mértéke

A miniszter számos egyéb téma mellett a jelenlegi árrésstoppal kapcsolatos eredményeket is ismertette.

A tényellenőrző oldal külön cikkben elemzi a HVG írását, minden egyes tévedést és félrevezetésre alkalmas kijelentést megcáfolva.
A kormány templomfelújítási programját kritizálva jelent meg egy írás a HVG-n, amely többek között olyan mondatokat tartalmaz, minthogy „a templomok ma már nem is játszanak olyan központi szerepet egy-egy község életében, mint néhány évtizeddel ezelőtt.” Sőt, a baloldali lap szerint jelentősen csökkent hazánkban a vallásos emberek száma, amit a szerző azzal magyaráz, hogy „a legutóbbi népszámlálás 2023 őszén publikált eredménye alapján már abban az értelemben sem lehet „keresztény Magyarországról” beszélni, hogy azt kulturális hagyományként magáénak vallaná az állampolgárok többsége”.
Ha figyelmen kívül is hagyjuk a templomfelújítások kulturális, esetenként műemlékvédelmi jelentőségét, a vallásgyakorlásra vonatkozó statisztikai adatok tükrében is merész, mondhatni félrevezető a HVG állítása.”
– állítja azonban a Faktum. A tényellenőrző oldal külön cikkben elemzi a HVG írását, minden egyes tévedést és félrevezetésre alkalmas kijelentést megcáfolva. A portál szerint a HVG már a statisztikákat is a saját szája íze szerint értelmezi, amikor azt írja, hogy „a hazai népszámlálások történetében először – kisebbségbe kerültek a magukat valamely felekezethez tartozónak vallók” és hogy a „korábban a teljes lakosság 10, mostanság a 7-8 százalékára teszik a rendszeresen istentiszteletre járók arányát.”
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszter számos egyéb téma mellett a jelenlegi árrésstoppal kapcsolatos eredményeket is ismertette.
A Faktum szerint ugyanis azt mindenképpen érdemes az eredményekhez hozzátenni, „hogy a KSH adatai szerint a 2022-es népszámláláson a vallási hovatartozásra vonatkozó kérdésre a lakosság 60%-a válaszolt”, valamint „összességében az egyházhoz tartozó keresztények aránya a teljes népesség körében 42,5%-ra csökkent, míg 2011-ben ez az arány 54,2% volt”. A tényellenőrző lap viszont úgy látja, emiatt túlzás lenne azt feltételezni, hogy a felekezeteknél keletkező veszteség az ateisták táborát erősíti.
A Faktum olyan vallásszociológiai kutatásokra és felmérésekre hivatkozott, melyek alapján a magyar társadalomra leginkább az individualizált vallásosság jellemzi, vagyis a magyarok főleg egyházaktól független módon élik meg hitüket. Statisztikák szerint „a tradicionális egyházak hívei mellett nagyjából 33%-ot tesz ki a »Maguk módján« vallásosak aránya”, akik „hisznek valamilyen felsőbb erőben vagy vallási tanításban, de nem kapcsolódnak szorosan egyetlen egyházhoz sem”.
A HVG ráadásul a tényellenőrző lap cikke alapján egy fontos tényt elhallgat: bár a lakosság jelentős része már nem tartozik egyházhoz, mégis rendkívül fontosnak tartják az egyházi szertartásokat. Ez főképpen az olyan életeseményeket takarja, mint a házasság és a temetés.”
A Faktum arra is kitért, hogy „az egyházak nem pusztán spirituális közösségek, hanem társadalomszervező és közösségformáló szerepet is betöltenek”. A szociális ellátórendszerek esetében, így idősotthonok, gyermekotthonok, hajléktalanszállások, valamint más segítő intézmények működtetésében segédkeznek, továbbá katasztrófák és válságok esetén is gyorsan reagáló karitatív hálózatokat működtetnek működtetnek.
Az sem titok, hogy az egyházak által fenntartott iskolákban gyakran magas a pedagógiai színvonal, értékközpontú nevelés zajlik; ezek az intézmények a plurális, demokratikus szellemi térben értékes alternatívát kínálnak az állami iskolák mellett; közösségépítő hatásuk sokszor erősebb, mint az állami iskoláké, stabilabb identitást, erősebb családi elköteleződést adnak tanulóiknak.”
– írja a tényellenőrző oldal.
Szintén nagyon fontos, hogy az egyházak a civil társadalom részét képezik, és független intézményrendszerként a politikai vagy gazdasági hatalommal szemben ellensúlyt képezhetnek. De a szolidaritást, a családi értékeket, az önfegyelmet és a társadalmi felelősségvállalást is erősítik, mind a közéletben, mind a közpolitikai diskurzusban, miközben gyakran konfliktuskezelő és közvetítő szerepet is ellátnak. Éppen ezért az egyházak templomai minden próbálkozás ellenére továbbra is fontosak a társadalom számára, és ezen nem változtat, hogy éppen kevesebb vagy több az egyházi intézményeket látogatók száma.
Nyitókép: Krizsán Csaba