Egyre több fiatal életébe kerül az energiaital, de mi van benne?

2025. május 01. 16:08

Miért érdemes óvatosnak lenni vele?

2025. május 01. 16:08
null

Az energiaitalok sokak számára a gyors felfrissülés és extra lendület forrását jelentik, különösen fárasztó napokon vagy hosszú éjszakákon. A valóságban azonban ezek az italok nem csupán élénkítő hatásúak, hanem komoly egészségügyi kockázatokat is rejthetnek – fogalmaz cikkében a Mindmegette.

 Nem véletlen, hogy a magyar Országgyűlés nemrégiben egyhangúlag elfogadta azt a törvényt, amely megtiltja az energiaitalok árusítását 18 éven aluliaknak.

Mit nevezünk energiaitalnak?

Energiaitalnak azokat a szénsavas vagy szénsavmentes üdítőitalokat nevezzük, amelyek koffeint, cukrot, valamint más élénkítő vagy anyagcsere-fokozó anyagokat tartalmaznak. Céljuk, hogy átmenetileg növeljék az éberséget, a koncentrációs képességet és a fizikai teljesítményt. 

Bár hatásuk gyorsan érezhető, nem nyújtanak hosszú távú energiát – a fáradtság elodázása helyett gyakran csak elhalasztja a kimerültség jelentkezését.

Ezt is ajánljuk a témában

Mik az energiaitalok fő összetevői?

Koffein: A legismertebb stimuláns. Egy 250 ml-es doboz akár 80 mg koffeint is tartalmazhat – ez nagyjából egy csésze kávénak felel meg. Fokozza az éberséget, csökkenti az álmosságot.

Taurin: Egy aminosav-származék, amelyből akár 1000 mg is lehet egy dobozban. Szerepe még nem teljesen ismert, de más összetevőkkel együtt fokozhatja a mentális és fizikai teljesítményt.

Cukor vagy édesítőszer: A legtöbb energiaital gyorsan felszívódó cukrokat (glükózt, szacharózt) tartalmaz, de elérhetők cukormentes változatok is.

B-vitaminok: Fontosak az energiatermeléshez, mivel segítenek a szénhidrátok lebontásában.

Egyéb anyagok: Gyakran található még bennük ginzeng, guarana, L-karnitin vagy glukuronolakton, amelyek szintén élénkítő hatásúak.

Tényleg energiát ad?

A Mindmegette felhívja a figyelmet, hogy az „energiaital” elnevezés megtévesztő lehet. 

A „pörgés” érzése nem a táplálékból származó energia (kalória), hanem az élénkítő összetevők hatása. 

A cukormentes változatokban például minimális a kalóriatartalom – az érezhető hatás tehát főként a koffein és más stimulánsok eredménye.

Milyen kockázatokkal járhat a fogyasztása?

Az energiaitalok túlzott fogyasztása megterhelheti a szívet, az idegrendszert és a vércukorszintet. Különösen veszélyes lehet:

  • gyermekek számára,
  • várandós vagy szoptató nőknek,
  • szív- és érrendszeri problémákkal élőknek,
  • valamint azoknak, akik más koffeintartalmú termékeket is rendszeresen fogyasztanak.

A Magyar Kardiológusok Társasága és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ szakértői szerint a fiatalok túlzott energiaital-fogyasztása komoly egészségügyi kockázatot jelent – jegyzi meg a portál.

A friss törvénymódosítás célja éppen az, hogy csökkentse a fiatalkorúakat érő veszélyeket.

Egyre több fiatal életébe kerül az energiaital

Mint ismert: egy 18 éves borsod-abaúj-zemplén vármegyei fiatal, napi hat doboz energiaitalt ivott, ami miatt súlyos egészségkárosodást szenvedett. A férfi az energiaital elfogyasztása után rángógörcsöt kapott, majd összeesett, leállt a szíve és kómába esett. A mentők hosszasan küzdöttek az életéért, majd az intenzív osztályon kétszer is újra kellett éleszteni, miközben az orvosok már arra biztatták a családot, fontolják meg a szervei felajánlását, mivel agya félórányi oxigénhiány miatt súlyosan károsodott. A férfi minden orvosi várakozást felülmúlva, végül teljesen felépült. 

Egy másik fiatal története nem zárult ilyen szerencsésen, egy 16 éves dél-karolinai diák, David Cripe életét vesztette, miután kevesebb mint két óra leforgása alatt több koffeint vitt be a szervezetébe, mint amennyit a szakértők egy teljes napra elfogadhatónak tartanak. A fiú reggel elfogyasztott egy nagy adag tejeskávét, aztán jött egy koffeines üdítő, majd egy doboz energiaitalt – ez a kombináció végzetesnek bizonyult. A gimnazista az iskolában, az első tanóráján lett rosszul, majd összeesett. A tanárok azonnal próbálták újraéleszteni, és a perceken belül kiérkező mentősök is megkezdték az életmentést, de már nem lehetett az életét megmenteni. A halottkém szerint a halálát szívprobléma, feltehetően szívritmuszavar, vagy szívroham okozta.


 

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: (illusztráció) Getty Images

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
..--..
2025. május 01. 18:47
-zsoltkom- "Egyre több fiatal életébe kerül az energiaital, de mi van benne?" Egyre több fiatal életébe kerül a Fidesz egészségügye... az oktatás színvonala Fidesz direktíva mentén. Állítólag II. János Pál mondta: "Az ostobaság Isten egyik adománya ugyan, de ettől még nem szerencsés visszaélni vele." Mit csináljunk Mo. kormánya süket is... meg vak is... és erkölcstelen is az igazi problémára.
kunfia2
2025. május 01. 17:44
"bikmakk 2025. május 01. 16:54 "A fiú reggel elfogyasztott egy nagy adag tejeskávét, aztán jött egy koffeines üdítő, majd egy doboz energiaitalt – ez a kombináció végzetesnek bizonyult." Hubazmeg, egy kávé, egy kóla, meg egy RedBull, az már halál. Háppersze, azért ne legyünk már teljesen debilek!" Na de mit vársz ezektől? A kormányzáshoz hülyék, lopni, hazudni jól tudnak, de gyanús lenne, ha a lopáson, hazudozáson kívül nem tennének mást. Ezért úgy tesznek, mintha kormányozni tudnának főpedofilék.
Akitlosz
2025. május 01. 17:40
"valamint azoknak, akik más koffeintartalmú termékeket is rendszeresen fogyasztanak." Amelyeket viszont érdekes módon nem üldöz az állam. A koffeint csak akkor veszélyes, ha energiaitalban van?
Akitlosz
2025. május 01. 17:38
"Az energiaitalok túlzott fogyasztása megterhelheti a szívet, az idegrendszert és a vércukorszintet. " Na főleg a cukor- és kalóriamentes változat! AZ SEMMILYEN HATÁSSAL SINCSEN A VÉRCUKORSZINTRE.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!