A jövőben tilos energiaitalt eladni 18 éven aluliaknak

Egyhangúlag fogadták el a javaslatot.

Miért érdemes óvatosnak lenni vele?
Az energiaitalok sokak számára a gyors felfrissülés és extra lendület forrását jelentik, különösen fárasztó napokon vagy hosszú éjszakákon. A valóságban azonban ezek az italok nem csupán élénkítő hatásúak, hanem komoly egészségügyi kockázatokat is rejthetnek – fogalmaz cikkében a Mindmegette.
Nem véletlen, hogy a magyar Országgyűlés nemrégiben egyhangúlag elfogadta azt a törvényt, amely megtiltja az energiaitalok árusítását 18 éven aluliaknak.
Energiaitalnak azokat a szénsavas vagy szénsavmentes üdítőitalokat nevezzük, amelyek koffeint, cukrot, valamint más élénkítő vagy anyagcsere-fokozó anyagokat tartalmaznak. Céljuk, hogy átmenetileg növeljék az éberséget, a koncentrációs képességet és a fizikai teljesítményt.
Bár hatásuk gyorsan érezhető, nem nyújtanak hosszú távú energiát – a fáradtság elodázása helyett gyakran csak elhalasztja a kimerültség jelentkezését.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyhangúlag fogadták el a javaslatot.
Koffein: A legismertebb stimuláns. Egy 250 ml-es doboz akár 80 mg koffeint is tartalmazhat – ez nagyjából egy csésze kávénak felel meg. Fokozza az éberséget, csökkenti az álmosságot.
Taurin: Egy aminosav-származék, amelyből akár 1000 mg is lehet egy dobozban. Szerepe még nem teljesen ismert, de más összetevőkkel együtt fokozhatja a mentális és fizikai teljesítményt.
Cukor vagy édesítőszer: A legtöbb energiaital gyorsan felszívódó cukrokat (glükózt, szacharózt) tartalmaz, de elérhetők cukormentes változatok is.
B-vitaminok: Fontosak az energiatermeléshez, mivel segítenek a szénhidrátok lebontásában.
Egyéb anyagok: Gyakran található még bennük ginzeng, guarana, L-karnitin vagy glukuronolakton, amelyek szintén élénkítő hatásúak.
A Mindmegette felhívja a figyelmet, hogy az „energiaital” elnevezés megtévesztő lehet.
A „pörgés” érzése nem a táplálékból származó energia (kalória), hanem az élénkítő összetevők hatása.
A cukormentes változatokban például minimális a kalóriatartalom – az érezhető hatás tehát főként a koffein és más stimulánsok eredménye.
Az energiaitalok túlzott fogyasztása megterhelheti a szívet, az idegrendszert és a vércukorszintet. Különösen veszélyes lehet:
A Magyar Kardiológusok Társasága és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ szakértői szerint a fiatalok túlzott energiaital-fogyasztása komoly egészségügyi kockázatot jelent – jegyzi meg a portál.
A friss törvénymódosítás célja éppen az, hogy csökkentse a fiatalkorúakat érő veszélyeket.
Egyre több fiatal életébe kerül az energiaital
Mint ismert: egy 18 éves borsod-abaúj-zemplén vármegyei fiatal, napi hat doboz energiaitalt ivott, ami miatt súlyos egészségkárosodást szenvedett. A férfi az energiaital elfogyasztása után rángógörcsöt kapott, majd összeesett, leállt a szíve és kómába esett. A mentők hosszasan küzdöttek az életéért, majd az intenzív osztályon kétszer is újra kellett éleszteni, miközben az orvosok már arra biztatták a családot, fontolják meg a szervei felajánlását, mivel agya félórányi oxigénhiány miatt súlyosan károsodott. A férfi minden orvosi várakozást felülmúlva, végül teljesen felépült.
Egy másik fiatal története nem zárult ilyen szerencsésen, egy 16 éves dél-karolinai diák, David Cripe életét vesztette, miután kevesebb mint két óra leforgása alatt több koffeint vitt be a szervezetébe, mint amennyit a szakértők egy teljes napra elfogadhatónak tartanak. A fiú reggel elfogyasztott egy nagy adag tejeskávét, aztán jött egy koffeines üdítő, majd egy doboz energiaitalt – ez a kombináció végzetesnek bizonyult. A gimnazista az iskolában, az első tanóráján lett rosszul, majd összeesett. A tanárok azonnal próbálták újraéleszteni, és a perceken belül kiérkező mentősök is megkezdték az életmentést, de már nem lehetett az életét megmenteni. A halottkém szerint a halálát szívprobléma, feltehetően szívritmuszavar, vagy szívroham okozta.
Ezt is ajánljuk a témában
Korábban az orvosok már arra biztatták a fiatal családapa szüleit, hogy fontolják meg a szervei felajánlását.
Nyitókép: (illusztráció) Getty Images