Bombahír: tetemes mennyiségű „fekete aranyon” ücsöröghetünk

2025. május 28. 14:09

A Mol első próbatermelése februárban indult el a dunántúli dombok között, napi 1200 hordóval, mára ez már 1400 hordóra emelkedett.

2025. május 28. 14:09
null

Még március közepén jelentették be, hogy a Mol új kőolajmezőt talált a Dunántúlon, Somogysámson határában. Május végén a helyszínhez közeledve pedig már távolról is hallani a fúrótorony zúgását, ahogy a dunántúli dombok között fekete arany után kutatnak – közölte az Index helyszíni riportjában. 

A lap ismertette, hogy Magyarország legnagyobb vállalata november 25-én kezdte meg a Som–8 kút fúrását. És mindössze 33 nap kellett ahhoz, hogy elérjék a kőzetréteget – karácsonykor be is fejezték a munkát.

Mint írták, a mélyben rejlő kőolaj mennyiségének pontos becsléséhez 2025 márciusáig rétegvizsgálatokat folytattak. 

Az első próbatermelés februárban indult, napi 1200 hordóval, mára ez már 1400 hordóra emelkedett. 

A kút mostanra a Mol Csoport teljes szénhidrogén-kitermelésének mintegy 1,5 százalékát adja. Közben pár száz méterre innen már zajlik a következő lépés. A Som–7-es kút fúrását május 19-én indították el, a tervezett 1500 méteres mélységet június közepére érhetik el. Ha az eredmények biztatóak lesznek, a próbatermelés 10 napon belül megkezdődhet. 

A lap riportjában úgy fogalmazott, hogy a cél világos: 

pontosabb képet kapni a feltárt vagyonról és növelni a termelést a mezőben.

A cikkben azt is hangsúlyozták, hogy a Mol számára Magyarország nem csak szimbolikus, stratégiai jelentőségű kitermelési helyszín is. A vállalat közel 1300 kútból termel, ebből 700 olajkút. A belföldi kőolajtermelés csaknem felét, a földgáztermelés közel 90 százalékát a Mol biztosította 2024-ben. Nem véletlen tehát, hogy a somogysámsoni mező felfedezése kiemelt szerepet kap a vállalat portfóliójában.

Az Index riportjából az is kiderült, hogy a Molnál évente mintegy 40 milliárd forintot fordítanak kutatási és fejlesztési beruházásokra, hiszen a hazai olaj- és gázmezők többsége 40-60 éve működik.

Új találatok nélkül a termelés természetes ütemben 5 év alatt akár a felére is csökkenhetne. Ehelyett azonban napjainkban a hazai napi szénhidrogén-termelés eléri a 37-38 ezer hordót, ami ötéves rekord. A Som–8 kút esete jól példázza, miért számít minden sikeres fúrás. Egy-egy próbafúrás ára 2-3 milliárd forint, és a siker esélye mindössze 25-30 százalék.

A helyben megtermelt olaj a Dunai Finomítóba kerül, ahol az uráli eredetű nyersolajjal keverve kiváló minőségű üzemanyagot és kenőanyagokat állítanak elő. Bacsa György, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója a lapnak ennél a pontnál azt is megjegyezte, hogy 

a hazai olaj minősége jobb, mint az importált uráli típusé: ez a „félnehéz” olaj ideális a magyar finomítók számára. 

„Ez nem csupán műszaki részletkérdés – a hazai források kihasználása csökkenti az importfüggőséget, növeli az energiabiztonságot, és stabilitást ad a gazdaságnak” – jelentette ki az ügyvezető igazgató a lapnak.

Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay

***

 

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
altercat1
2025. május 28. 15:58
Minden cseppje jól jön. Csak így tovább!
polárüveg
2025. május 28. 15:53
Ahogy a MOL a szelektív szemétgyűjtését és feldolgozását, a régiós biogáz termelést a tőkeerejével és szervezettségével meg tudta oldani akár országos szinten, ugyanígy a MOL és az MVM közös szervezésében állami döntésre a használaton kívüli mélyfúrt kutak geotermikus hasznosítása is beindulhatna. Kilencezer mélyfúrt kút van az országban! De azt is hozzá kell tenni, hogy egyes rég működött kutak különböző módszerekkel újra aktiválhatók termelővé, de ez eddig iparszerűen nem merült fel, mert olcsón elérhető volt az olaj, földgáz.
Obsitos Technikus
2025. május 28. 15:28
Ami a firkásznak új, az nem biztos, hogy a geológusoknak, sőt a kőolajkitermelőknek is az. És hát ami a firkásznak "nem láttuk jönni" mennyiség, az lehet tisztességes, kitermelhető, az éves fogyasztás 1-2%-át kitevő mennyiség, ami máris egy jó eredmény sajtószenzációtól függetlenül.
nyafika
2025. május 28. 15:13
Upuaut 2025. május 28. 14:40 A bombahír az lenne, ha a található mennyiség fedezné Magyarország kőolajszükségletét vagy 50 évig. -Telhetetlen libsi patkány! A benzint meg adják ingyen, sőt még fizessen is az állam, ha tankolsz!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!