Fekete-Győr András meghúzta a váratlant: „Ne induljon a Momentum a 2026-os választásokon!”

Az egykori országgyűlési képviselő úgy fogalmazott, „a Momentum indulása a 2026-os választásokon most nem a megoldás, hanem a probléma része”.

Úgy tűnik, a színfalak mögött már eldőlt, nem indul a 2026-os választáson a baloldali párt.
„Mi nem fogunk abba belerokkanni, hogyha 2026-ban a Momentum nem ül be a parlamentbe, egy célunk van, hogy ez egy élhetőbb ország legyen. Hogyha marad a Fidesz, tömeges kivándorlás indulhat, el fognak menni a fiatalok. És ezen a ponton azt kell mérlegelnie mindenkinek, hogy mi a fontosabb számára: a saját megélhetése vagy a hazája. Lehet, hogy patetikusan hangzik, de tényleg így gondolja a közösség túlnyomó része” – mondta a Momentum egyik, névtelenül nyilatkozó politikusa a 24.hu-nak. Kiemelte:
Szerintem a többség által támogatott álláspont az, hogy a kormányváltás sikere érdekében ne induljunk a 2026-os parlamenti választáson.
A Mandiner is beszámolt róla, hogy Fekete-Győr András, a Momentum egykori elnöke meglepő kijelentést tett szerdán közösségi oldalán. Bejegyzésének felütésében kijelentette: ne induljon a Momentum a 2026-os választásokon! Helyette azt javasolta, hogy állítsanak fel egy 500 millió forintos Rendszerváltó Alapot. Ezért rendkívüli küldöttgyűlést kezdeményez a Momentumban.
Ezt is ajánljuk a témában
Az egykori országgyűlési képviselő úgy fogalmazott, „a Momentum indulása a 2026-os választásokon most nem a megoldás, hanem a probléma része”.
A 24.hu kérdésére az egyik elnökségi tag arról beszélt: a javaslattal kapcsolatban döntést is hoztak, de az elnökség tagjai összezártak: egyelőre nem árulják el, hogy miként határoztak. Hivatalosan annyit lehet tudni, hogy a jövő hétre rendkívüli küldöttgyűlést hívtak össze, amelyen szavazhatnak az indulás kérdéséről is.
A portál információi szerint tehát a többség ma már egyetért Fekete-Győr András korábbi pártelnökkel, noha a Tompos Márton, a párt jelenlegi elnöke szavaira úgy reagált:
Fekete-Győr András lájkokra váltotta az indulás belső dilemmáját.
Fekete-Győr András szintén nyilatkozott a 24.hu-nak, kifejtette: „Teljesen új időszámítás kezdődött, és ez új feladatokat ró a politikai szereplőkre is. Máshogy kell politizálni. Én parlamenten kívüli pártot vezettem csak, több mint öt éven át. Irányításom alatt nem voltunk bent a parlamentben, de ettől még működött a dolog. Persze minden relatív, de azért átlagosan félmillió szavazója volt a Momentumnak azokban az években, és meghatározó, megkerülhetetlen szereplője volt a nyilvánosságnak. Nem a pozíciótól függ a politikai eredményesség” – húzta alá Fekete-Győr.
Ezt is ajánljuk a témában
„Ennek van itt az ideje, ez a valódi, cselekvő ellenzéki politizálás most a Momentum számára” – jelentette ki a Momentum korábbi elnöke az ATV műsorában.
Arra a kérdésre, hogy a jövőben kampányolnak-e a Tisza Párt jelöltjeinek és Magyar Péternek, a Momentum korábbi elnöke azt felelte,
Ez még nincs előttünk. Ami előttem van, az az, hogy egy 500 millió forintos rendszerváltó alap létrehozását javaslom. Ebből lehet a vidéki kormánykritikus sajtót, a politikai üldözötteket, a meghurcoltakat támogatni, valamint a különböző rendszerellenes mozgalmakat, akciókat támogatni. Van jogi, kommunikációs és aktivista tevékenység is ebben, ami rengeteg értékteremtő munkát és feladatot adna a Momentum tagságának a következő egy évre.
László Róbert, a Political Capital választási szakértője a Momentum jövőjéről azt nyilatkozta, szerinte szétesőben van a párt, mivel nehéz egy olyan pártnak visszatérnie a parlamentbe, amely kihagy egy választást. Hozzátette, ha jövőre kormányváltás lenne és a választási szabályok is változnának, valamint ha az átmeneti időszakot túlélné a Momentum, akár újjá is születhetne, de most nem látszik, hogy a párt el tudna jutni idáig.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd