Elképesztő helyen rejtegette a drogot a lábbilincses díler

A férfi 2021-ben kezdte meg kábítószer-kereskedelem bűntette miatt kiszabott ötévi börtönbüntetését.

Mielőtt átadnánk magunkat az illúziónak, érdemes megvizsgálni, mit is jelent valójában a dekriminalizáció.
„Az utóbbi években egyre gyakrabban hallani a »dekriminalizáció« kifejezést a kábítószerekkel kapcsolatos közbeszédben. A kifejezés a nyugati világ progresszív köreiben szinte varázsszóként funkcionál. Azt ígéri, hogy csökken a börtönbüntetések száma, emberibbé válik a drogfogyasztók
kezelése, és a társadalom is jobban jár. A valóság azonban ennél jóval árnyaltabb és sötétebb.
Mielőtt átadnánk magunkat az illúziónak, érdemes megvizsgálni, mit is jelent valójában a dekriminalizáció, milyen célokat szolgál, hol vezették be, és milyen következményekkel járt. Végül pedig azt is, hogy a magyar zéró tolerancia miért képviseli továbbra is a legésszerűbb és legbiztonságosabb álláspontot.
A dekriminalizáció kifejezés a büntetőjog területén azt jelenti, hogy egy korábban bűncselekményként kezelt cselekményt kivonnak a büntetőjogi szankciók köréből. A kábítószer– fogyasztás esetében ez azt jelenti, hogy ha valaki kis mennyiségű drogot birtokol (jellemzően személyes használatra), azt már nem büntetik börtönnel, és gyakran nem is indul büntetőeljárás ellene. A hangsúly a »kis mennyiségen« van, amely országonként változó, sokszor nehezen behatárolható és gyakran visszaélésekre ad lehetőséget.
Ezt is ajánljuk a témában
A férfi 2021-ben kezdte meg kábítószer-kereskedelem bűntette miatt kiszabott ötévi börtönbüntetését.
Fontos kiemelni, hogy a dekriminalizáció nem egyenlő a legalizációval, amely teljesen legális keretek közé helyezné a kábítószerek birtoklását, termesztését és árusítását. Ugyanakkor a kettő között vékony a határ, és a dekriminalizáció sok esetben a legalizáció felé vezető első lépésként szolgál.
Ahogy azt több ország példája is mutatja, a »könnyűdrogok« dekriminalizálása után gyakran megindul a nyomás a teljes legalizáció felé, amely már a kereskedelem, termesztés és tömeges fogyasztás legalitását is jelentené.
Több ország is kísérletet tett a dekriminalizáció bevezetésére vegyes, de nagy részben inkább negatív eredményekkel. Vegyük példának Csehországot, ahol 2010 óta a marihuána személyes célú birtoklása már nem bűncselekmény, hanem csupán szabálysértés. A törvénymódosítástól a fogyasztás
csökkenését, a bűnözés visszaszorulását és a rendőrség tehermentesítését remélték. Mi történt ehelyett? A fiatalok körében nőtt a fogyasztás, a marihuána elérhetősége szinte akadálytalan lett, és megjelent a termesztés, mint »hobbitevékenység«.
Ezt is ajánljuk a témában
Több tízmillió forintnyi drogot találtak a rendőrök Terézvárosban.
A bűnözés nemhogy visszaszorult volna, de megjelentek a féllegális terjesztői hálózatok, amelyek éppen a szabályozás lazaságát használják ki.
Ráadásul a szabálysértési bírságok behajtása is gyenge lábakon áll, így az elrettentő hatás gyakorlatilag nulla. Az állam kvázi asszisztál a kábítószerfogyasztás normalizálásához.
Hasonló kudarcot vallott a dekriminalizáció Portugáliában, ahol ugyan technikailag nem kriminalizálták a fogyasztókat, de sokan elfelejtik, hogy az ottani modell szigorú terápiás rendszert is társít a változtatáshoz. Aki fogyasztónak bizonyul, kötelező egészségügyi kezelést kap. Mégis, a keménydrog-használat nem szorult vissza, és a fiatalkori fogyasztás továbbra is jelentős probléma. A pozitív példaként való hivatkozás tehát manipulatív leegyszerűsítés.
A kábítószer-dekriminalizáció nem csupán szakpolitikai kérdés, hanem ideológiai hadszíntér is. A liberális-progresszív politikai erők jellemzően az egészségügyi megközelítést hangsúlyozzák, miközben hosszú távú céljuk a teljes legalizáció. A dekriminalizáció ebben a narratívában humánusabb,
toleránsabb, 21. századi megoldásnak tűnik, amely »tiszteli az egyén szabadságát«. Valójában azonban ez az álláspont figyelmen kívül hagyja a társadalmi következményeket, különösen a fiatalokra és a kiszolgáltatott csoportokra nézve.
Ezt is ajánljuk a témában
Az egyik gyanúsított lakásban a rendőrök kábítószergyanús anyagokat, injekciós tűket és pénzt foglaltak le.
A »szabadság« jelszava alatt olyan pszichoaktív szerek válhatnak elfogadottá, amelyek roncsolják a személyiséget, tönkreteszik az életeket, és a társadalom szövetét is kikezdik. A dekriminalizáció kaput nyit az elfogadás, majd a normalizálás irányába, innen pedig már csak egy lépés a legalizáció.
Magyarországon a kábítószer-birtoklás és -fogyasztás is bűncselekménynek minősül, még akkor is, ha csekély mennyiségről van szó. A hatályos büntetőjogi szabályozás a zéró tolerancia elvét követi, amely nemcsak jogi keretet, hanem társadalmi üzenetet is hordoz: a kábítószer-használat nem
elfogadott, nem kívánatos, és következményekkel jár. Ez a megközelítés nem csupán elrettentő erejű, hanem megelőző funkciót is betölt. A fiatalok felé egyértelmű jelzés: a drog nem játék, nem trendi, nem szabad kipróbálni. A szülők, pedagógusok és rendvédelmi szervek egyaránt biztonságban
érezhetik magukat egy olyan jogi környezetben, ahol a drogfogyasztás nem „»személyes szabadságjog«, hanem társadalmi veszélyforrás.
A zéró tolerancia nem zárja ki az emberi megközelítést. A jogalkotó lehetőséget biztosít az elterelésre, vagyis egészségügyi és szociális segítségnyújtásra. Így az irányelvek kiegyensúlyozottankombinálják a megelőzést, az elrettentést és a segítő beavatkozást.
A dekriminalizáció hívei gyakran hivatkoznak nyugati példákra, azonban ezek az országok egyre gyakrabban a következményekkel küzdenek, nem pedig a sikereiket ünneplik. A magyar modell, minden kritika ellenére, határozott, világos és következetes. Nem ad teret a pszichoaktív szerek normalizálásának, nem küld ellentmondásos üzenetet, és nem relativizálja a kábítószer-fogyasztás veszélyeit.
A jövő kérdése nem az, hogy lazítsunk-e a szabályokon, hanem az, hogyan erősíthetjük meg még inkább a megelőzést, az edukációt, és hogyan tarthatjuk távol a magyar fiatalokat a drogoktól,következetesen, felelősen és bátorsággal. Mert a társadalom jövője nem kísérleti labor, hanem közös
érték, amelyet védenünk kell.”
Nyitókép:Getty Images
***