Szorul a hurok a Klímaügynökség körül, Karácsony mindenkivel szembemegy, hogy megőrizze a kifizetőhelyet

2025. április 23. 17:59

A létező összes oldalról lövik a főpolgármestert, indokolatlan a hat fős létszámmal lébecoló Klímaügynökség finanszírozása közpénzből.

2025. április 23. 17:59
null
Bokor Gábor
Bokor Gábor

Hosszú hetek óta turbulens levegő uralkodik a Városházán, miután Karácsony mindenen és mindenkin átgázol, hogy megtartsa a Budapesti Klímaügynökséget. Tavaly áprilisban döntött úgy az akkor még a korábbi, 2024-es önkormányzati választások előtti, baloldali többségű fővárosi közgyűlés, hogy szükség van a Fővárosi Klímaügynökségre, Karácsony Gergely szerint a vállalat célja, hogy olyan társasházaknak nyújtson tanácsadást, amelyek a korszerűsítésen gondolkodnak. 

Az ügynökség tehát hiteleket és különböző támogatási forrásokat fog ajánlani a társasházaknak, vagyis úgy tűnik, ismét vaskos összegeket lehet kifizetni tanácsadóknak – írta korábbi cikkében a Magyar Nemzet

Az elmúlt egy évben számos kritika érte a Budapesti Klímaügynökség munkáját, rendszeresen felmerült a kérdés: szükség van-e a rá, erre a kérdésre pedig Karácsony Gergelyen és társain kívül mindenkinek nem volt a válasza. Szentkirályi Alexandra nemrég arról beszélt, hogy az elmúlt években több mint egymilliárdot osztott szét balliberális, álcivil szervezeteknek az Ökotárs Alapítvány; a Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint

a Budapestre ömlő korrupt dollárokat és eurókat az Ökotárs Alapítvány osztotta szét Móra Veronika vezetésével.

Mint fogalmazott, az Ökotárs finanszírozta Magyar Péter „genderpropagandistáját”, Bódis Krisztát is 20 millió forinttal, valamint Ámon Adát, a Budapesti Klímaügynökség első emberét, aki a tíz évnél idősebb autókat kitiltaná Budapestről.

De mi is ez a Klímaügynökség?

Bár sok munkája nincs, csináltak csilivili honlapot a Budapesti Klímaügynökségnek, ahol a „tevékenységek” fülnél ennyi szerepel:

A Budapesti Klímaügynökség – sok másik európai nagyváros klíma- és energiaügynökségéhez hasonlóan – épületenergetikai, energiahatékonysági forrásszervezést, lakossági tájékoztatást és ehhez kapcsolódó szolgáltatásokat nyújt.

Kicsit részletesebb információhoz lehet jutni a főváros hivatalos honlapján, ahol azt írták, túlságosan sok energiát használunk, mert épületeink nem korszerűek, Budapesten így a lakások a legnagyobb üvegházgáz-kibocsátók és a szmog legnagyobb része is innen ered.

„A Budapesti Klímaügynökség célja, hogy az ingatlantulajdonosok számára testreszabott felújítási csomagokat kínáljon, amelyek éppúgy figyelembe veszik a tulajdonos szociális és anyagi körülményeit, mint épületük, ingatlanuk műszaki adottságait.

Szakmai tanácsadással segítünk kiválasztani az optimális finanszírozási forma megtalálását, amellyel mindenki könnyebben véghez viheti szükséges energiahatékonysági fejlesztéseit”. 

Mint írták, szoros együttműködésben támogatják a lakástulajdonosokat költségeik csökkentésében és az energiahatékonyság növelésében, hogy Budapest élhetőbb és egészségesebb legyen.

A változáshoz szövetségesek kellenek. A klímasemleges jövő megteremtése érdekében együttműködünk a projektgazda Fővárosi Önkormányzattal, valamint szakmai partnereivel, akik speciális szakértelmükkel támogatják a projekt sikerét”

– hangzik a PR-szöveg.

A szervezet megalakulásakor elmondták, hogy a magyarországi lakóingatlanok kétharmada 1980 előtt épült és idejétmúlt, rossz energetikai állapotban van. Az országos adatok alapján a lakóépületek 56 százaléka az elvárható színvonalú („CC” besorolású energetikai tanúsítvánnyal rendelkező) épületeknél legalább kétszer, de inkább háromszor több energiát fogyaszt el. 

A Budapesti Klímaügynökség létrehozásával Budapest megteremti azt a tudományos és szakmai platformot, ahol az Európai uniós támogatások célzottan a lakossági érdekeket szolgálják és hatékonyan támogatják az ingatlanok korszerűsítését a fővárosban”

– jegyezték meg. 

Pofon jobbról, pofon balról

Az ellenzéki térfélen is megosztó lett az elmúlt egy évben a hatfős klímacsoport tevékenysége: Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője szerint a Klímaügynökség működése körül súlyos visszásságok, jogszabályellenes működés jelei tapasztalhatók.

Mint írta, a társaság honlapján március 4-én nem található meg a jogszabály által előírt közérdekű adatok egyike sem, így a szerződéslisták, jövedelmi adatok sem. 

A társaság jelenleg 9 db Facebook-hirdetést folytat, melyek olyan oldalakra mutatnak, ahol semmilyen közérdekű információ nem lelhető fel, ezzel a politikus szerint félrevezetik a budapestieket. 

Vitézy szerint bár Karácsony Gergely indulatosan kéri számon másokon az átláthatóságot, de a fővárosi intézményrendszerben nem tesz elég hathatós intézkedéseket ennek érdekében.

Továbbra is fenntartom, hogy 6 fős létszámmal önálló Klímaügynökség finanszírozása közpénzből indokolatlan. A panelházak energetikai korszerűsítése fontos cél, erre azonban a panelházak ügyféladatbázisával és a távfűtési rendszer működtetésében jelentős tapasztalattal, energetikai tudással bíró Budapesti Közművek alkalmasabb”

– fogalmazott a politikus. 

Karácsony Gergely indulatos posztban védte meg ezek után a Klímaügynökséget, annak ellenére is, hogy rajta kívül szinte mindenki egyetértett abban, hogy Ámon Ada leszerepelt a szakbizottság előtti ülésen, nem tudta megvédeni, miért van szükség az intézményére. Ámon többek között arról beszélt Vitézy Dávid szerint, hogy 

bármiféle látható tevékenység nélküli cég 50-60 millió forintot költ a Budapest Branden keresztül propagandára, social média hirdetésekre.

„Ezeket kifizetéseket véded így? Esetleg a cég a háttérből a te kommunikációdat is finanszírozza, mint korábban a Budapest Brand? Esetleg megint valamilyen gyanús kifizetést próbálsz takargatni, valamelyik elvtársad, barátod, volt párttársad kérésére?” – tette fel a kérdést a korábbi főpolgármester-jelölt. 

Gyanús ügyek tárháza

A Klímaügynökség a honlapjuk bevallása szerint jelenleg hét fővel üzemel: Ámon Ada az ügyvezető igazgató, Fodor András József energetikus, építész; Nattán Balázs senior projektmenedzser, Feldmár Nóra projektvezető, Molnár Ágnes pénzügyi és irodavezető, Waltner Soma főenergetikus szakreferens és Komáromi Mátyás közösségi kapcsolatokért felelős személy alkotja a szervezetet, amely megannyi botrányt fel tudott már sorakoztatni az elmúlt szűk egy évben. 

A sajtóban nemrég jelent meg egy gyanús szerződés, amelyet maga Karácsony Gergely írt alá a jelenlegi ciklus elején. A klímaügynökség kommunikációjára vonatkozó kontraktus 64 millió forintról szól, ami egyre inkább rávilágít arra, miért olyan fontos az ügynökség a főpolgármester számára. 

A fővárosi önkormányzat a munkára a Budapest Brandet bízta meg, ami szintén hosszú botránylajstrommal rendelkezik.

A Faix Csaba által vezetett Budapest Brand Nonprofit Zrt.-t számos kritika érte. A cég, melynek elsődleges feladata az lenne, hogy Budapest imázsát emelje, több gyanús szerződést is kötött, melyeknek össze meghaladta sokszor az ötmillió forintot. Mint arról már korábban beszámoltunk, a Budapest Brand 

például a Hann Endre vezette Medián Kft. a Róna Dániel által igazgatott 21 Kutatóközponttal együtt 2023-ban hat közvélemény-­kutatásra kötött szerződést nettó 15 millió forint értékben.

Ezt is ajánljuk a témában

Fővárosi közpénzszivattyúk

A városvezetés kormányzati kivéreztetést emleget, mégis százmilliók vándorolnak ki Budapestről, és egyesek tetemes összegeket tehettek zsebre.

De ahogy a néhai Horst Fuchs, a televíziós reklámok atyja mondaná: ez még mind semmi! A Karácsony Gergely ernyője alatt működő cég Zaránd Péter, a Momentum, Puzsér Róbert volt főpolgármester-jelölt és Márki-Zay Péter egykori kampányguruja szintén dolgozott a fővárosi vállalatnak, nettó 5,4 millió forintért.

2024-ben sem változott a gyakorlat: Hann Endréék és Róna Dánielék nettó 14,85 millió forint értékben szerződtek a Budapest Branddel, ezúttal is közvélemény-kutatásra. A Mentat Consulting Kft. nevű cég stratégiai tanácsadói feladatokat lát el 2024. január 1-jétől, a szerződés értéke nettó 24 millió forint. A cég egyik tagja Tóth Csaba, a Republikon Intézet egykori stratégiai igazgatója.

A sajtóba kikerült, előbb már említett 64 millió forintos szerződésnél az a gyanú merült fel, hogy a Budapest Brand közbenjárásával csatornázzák át az összeget más célokra, a fedősztori, hogy az összegből a Klímaügynökséget kell hirdetni. Fun fact: Faix Csaba, a Budapest Brand vezérigazgatója 8,4 millió forint prémiumot vehetett fel a kiváló munkájáért. A korábbi televíziós riporter végül idén év elején távozott pozíciójából

Ezt is ajánljuk a témában

A nagy csata

A Budapesti Klímaügynökség sorsáról március végén döntöttek a Fővárosi Közgyűlés képviselői, úgy határoztak, hogy be kell szántani a szervezetet, amire Karácsony Gergely belengette, vétózni fog ez ellen. Úgy határoztak a képviselők, hogy az ügynökség olvadjon be az eleve a távfűtést végző Budapesti Közművekbe. Gulyás Gergely Kristóf, a Fidesz fővárosi képviselője a vita során arról beszélt, hogy míg Vitézy csak beolvasztaná az ügynökséget egy másik cégbe, 

tovább kéne menni, mert ezzel megmaradna az intézmény „kifizetőhely jellege” és azt javasolta, számolják fel az ügynökséget. 

 „Klímaügynökség volt, van és lesz. Mert Budapesten is szembe kell nézni a klímaválsággal, ez talán a város jövője szempontjából a legnagyobb kihívás” – reagált közösségi oldalán Karácsony Gergely

Mivel önkormányzati tulajdonban álló gazdasági társaság átszervezéséről az önkormányzati törvény szerint a közgyűlés csak a főpolgármester javaslatára hozhat döntést, ezért írásban tájékoztatom a közgyűlést arról, hogy törvény adta jogommal élve ilyen javaslatot nem terjesztek a Közgyűlés elé. És pont”

– írta Karácsony, megmagyarázva, mit is értett pontosan vétó alatt. 

Ezt is ajánljuk a témában

A Faktum tényellenőrző portál nemrég a Mandinerben is megjelent elemzésében megállapította, hogy a Budapesti Klímaügynökség körüli vita rávilágít a fővárosi politikai közeg egyik állandó feszültség forrására: az intézmények működtetésének mikéntjére és a hatékonyság vs. autonómia dilemmájára. A döntés tétje jóval túlmutat egy költségvetési tételen – arról szól, hogy milyen klímastratégiai gondolkodás határozza majd meg a fővárosi fejlesztéspolitikát.

A Fővárosi Klímaügynökség jövőjéről szóló döntés tehát nem pusztán adminisztratív vagy költségvetési kérdés, hanem a fővárosi klímapolitika irányának tétje.

A vita jól mutatja, milyen nehéz egyensúlyt találni a politikai racionalizálás, az átláthatóság igénye, valamint a szakmai autonómia és hosszú távú stratégiai gondolkodás között. Akár megszüntetik, akár átszervezik vagy megerősítik az ügynökséget, az elkövetkező hónapokban érdemes lesz figyelemmel követni, hogyan alakítják a döntéshozók a zöldpolitikai intézményrendszert Budapesten – mert az nemcsak a jelen vitáról szól, hanem arról is, milyen városban fogunk élni tíz-húsz év múlva – írták. 

A Klímaügynökség egyelőre még el van, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint aktivizálták magukat a Facebookon és olyan információval szórakoztatják a követőket, mint 

jó klíma vagy rossz légkondi? 

„A nyári forróságban a légkondicionáló életmentő lehet, de vajon tényleg csak előnyökkel jár? Ha klímát tervezel, figyelj a külső egység árnyékolására, a karbantartásra és az energiatakarékos működésre!” – olvasható egyik legfrissebb posztjukban. 

Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán


 

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gullwing
2025. április 23. 22:15
Folyt. Van még a csapatban egy pénzügyes, egy kommunikációs vezető, és egy gépészmérnök. Tehát kimondhatjuk ezek egyike sem ért ahhoz amiért a fizetést kapja..... Libcsi kifizető hely ez is mint annyi más....
gullwing
2025. április 23. 22:08
Hogy kik ezek Ámon Ada: energia- és klímapolitikai szakembernek nevezi magát, közgazdász végzettséggel... Fodor András József: energetikus, építész...Corvinuson szerzett egy kieg. diplomát az alábbiakkal: - szektor-specifikus gazdálkodási és vezetési ismeretek elsajátítása; - közgazdasági elméleti jártasság; - a módszertan szilárd gyakorlati alkalmazása; - az energetikai vállalatok munkája során adódó stratégiai és operatív feladatokhoz kapcsolódó ismeretek és készségek fejlesztése; - analitikus gondolkodás; - proaktív gondolkodásmód; - az ellátási láncban a saját tevékenységen túl a közvetlenül kapcsolódó tevékenységi területek alapfogalmainak elsajátítása; - esettanulmányok; - problémaorientált döntéshozatali módszerek; - az egyes energiaszektorok működésének elsajátítása; - közgazdasági elemzés módszertanának megismerése; - strukturált modellek eredményeinek értelmezése. Tehát ez sem ért ahhoz amiért fizetik..
atti64
2025. április 23. 21:32
ANNYI ESZED VAN POTN MINT EGY KARÁCSONYFÁNAK BAZD MEG!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
andris-923
2025. április 23. 21:14
Ha azt mondom a qrv@ anyátokat akkor finom voltam ???
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!