Teljes bizonytalanság uralkodik a Bloombergnél: Orbán szavaival tudják csak megnyugtatni Európát és Magyarországot

Alaposan felkavarta az állóvizet az amerikai elnök vámháborúja.

Az Orbán-kormányoknak több természeti csapást is kezelnie kellett sokszor eleve kemény időkben, mutatjuk, hogy sikerült a válságkezelés.
Szó szerint viharos időben vette át a kormányzást 15 évvel ezelőtt a Fidesz-KDNP pártszövetség: a második Orbán-kormány által életre keltett új társadalmi szövetségnek, a Nemzeti Együttműködés Rendszerének az elmúlt másfél évtizedben több krízissel is meg kellett küzdenie. A balliberális oldal totális összeomlása után 2010. májusának legvégén vette át a hatalmat kétharmaddal a Fidesz-KDNP, amelynek rögtön egy nagy természeti csapást kellett kezelnie.
2010. május 15-től az ország szinte teljes területét érintve ciklonális front, viharos (néhol a 90 km/óra erősséget is jóval meghaladó) széllökésekkel kísért nagy intenzitású felhőszakadás sújtotta – írta összefoglalójában a Katasztrófavédelem, a hirtelen, jelentős mennyiségű és intenzitású csapadék miatt számtalan helyen áradtak a patakok (Boldva, Szinva, stb.) és a folyók (Ipoly, Hernád, Sajó, Bodrog, Zagyva, stb.), nem kímélve az önkormányzati épületeket és a lakóházakat sem.
A helyzet súlyosságát mutatja, hogy országosan összesen 842 településen, ebből B-A-Z megyében 208 településen, továbbá 6 fővárosi kerületben került sor védekezésre.
A védekezésben résztvevő erők létszáma csúcsidőszakban, 2010. június 5-én megközelítette a 25 ezer főt, ebből B-A-Z megyében 21 156 fő volt (vízügyi szervek, katasztrófavédelem és speciális mentők, tűzoltók, rendőrség, honvédség, pénzügyőrség, büntetés-végrehajtás, megalakított polgári védelmi szervezetek, lakosság – köztük társadalmi szervezetek, önkéntesek). A munkacsoportok 105 településen több mint 5680 lakóépület vonatkozásában becsülték meg az árvíz okozta károkat.
A helyreállítási munkákban nagy szerepet vállalt az állam: az önkormányzatok támogatási keretösszeget kaptak, nekik kellett intézni a kivitelezési munkálatokat, továbbá az építőanyag vásárlást és a lakásvásárlási szerződések megkötését, az elköltött összegekkel számlákkal, adás-vételi szerződésekkel tételesen el kellett számolni a Magyar Államkincstár felé. A Katasztrófavédelem adatai szerint nyolc megyében 49 településen 271 ingatlan tulajdonosa részesült az állami támogatásban. A központi kárenyhítés során 1,7 milliárd forintnyi támogatás kiutalása történt meg.
Alig, hogy sikerült túltenni magunkat a kelet-magyarországi árvízen, egy olyan természeti csapás rázta meg Magyarországot, ami korábban soha és szerencsére azóta sem: 2010. október 4-én átszakadt a MAL Zrt. vörösiszap-tározója, ahonnan több mint egymillió köbméter lúgos vörösiszap zúdult ki.
12 óra 25 perckor az ajkai timföldgyár vörösiszap-tározójának X-es kazettája szétnyílt, a lúgos vörösiszap pedig több száz méteres sávban mintegy 30-35 km/óra sebességgel árasztotta el Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhely települését is.
Az áradat két méter magas hullámokban söpört át a kisváros mélyebben fekvő utcáin.
Az elképesztő volumenű pusztítás mellett tíz ember vesztette életét, több mint százan szenvedtek sérüléseket, melyek jellemzően a lúgos vörösiszap okozta égési sérülések voltak, továbbá óriási volt az ökológiai katasztrófa is, miután a vörösiszap beszennyezte a Torna-patakot és a Marcal folyót, elpusztítva azok élővilágát.
Október 5-én a kormány Veszprém, Vas és Győr-Moson-Sopron megyére veszélyhelyzetet hirdetett ki, amely 2011. június 30-áig volt érvényben. A szennyeződés a Torna patakon keresztül – a védőintézkedések következtében felhígulva – a Marcal folyóba, majd a Rábába és végül a Dunába jutott. A Torna és a Marcal élővilága kipusztult, a Mosoni-Dunát a lúgos kémhatás csökkentésével sikerült megvédeni. A kizúduló vörösiszap az ajkai térségben mintegy ezerhektárnyi földterületet is megmérgezett.
A károsultak támogatására a kormány által létrehozott alapban közadakozásból összegyűlt több mint kétmilliárd forintot Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely fejlesztésére, új munkahelyek teremtésére és a lakókörnyezet élhetőbbé tételére fordították, Kolontáron és Devecserben több mint százlakásos lakópark épült. A katasztrófa utáni helyreállításra összességében 38 milliárd forintot fordítottak, ebből 21 milliárd forintot tett ki a környezeti elemekben keletkezett károk elhárítása.
A kormány 2012. szeptember 20-án stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette a katasztrófa óta jelentős likviditási nehézségekkel küzdő vállalatot. A Veszprémi Törvényszék 2013 februárjában elrendelte a timföldgyár felszámolását, amelynek irányítását március 8-án átvette az állami vagyonfelügyelő, biztosítva a termelés folyamatosságát, a munkahelyek megőrzését és a környezet biztonságát. 2013. április 23-án létrejött az állami tulajdonú Nemzeti MAL-A Alumíniumtermelő Zrt. timföldgyár.
Pár év viszonylagos nyugalom után újabb természeti csapás érte Magyarországot, 2013 márciusának idusán akkora havazás érte el hazánkat, amilyenre évek óta nem volt példa. Március 14-én délután egy markáns hidegfront durva lehűlést hozott, míg délnyugat felől egy mediterrán ciklon érkezett Közép-Európa felé. A kettős légköri hatás durva havazást hozott viharos szél kíséretében, aminek eredményeképpen a
Dunántúl egyes részein, továbbá az északkeleti régióban járhatatlanná váltak az utak és nem lehetett településeket megközelíteni.
Apokaliptikus képet festett, ahogy az autósok a hó fogságában rekedtek az utakon, rajtuk a katasztrófavédelem igyekezett segíteni. Március 17-én az aznapi országos hidegrekord is megdőlt, hiszen Vásárosnaményban mínusz 18,2 fokig csúszott le a hőmérő higanyszála. Az Országos Rendőr-főkapitányság március 16-án hajnalban kiadott tájékoztatása szerint 3500 járművet kellett kimenekíteni a hó fogságából.
A mentő egységek országszerte 13 035 embert és 3490 gépjárművet szabadítottak ki a hó fogságából, a katasztrófavédelem 692 műszaki mentést hajtott végre, és 42 járműből 42 ember mentése volt folyamatban, míg az elzárt utak száma a 114-et is elérte.
Mint eddig az összes nagy természeti csapásnál: Orbán Viktor személyesen vett részt a mentési munkálatok koordinálásában, a helyszínről követte az eseményeket. A belügyminiszter a kaotikus hóhelyzet miatt riadót rendelt el, az M1-es és az M7-es autópályát pedig teljesen le kellett zárni. A miniszterelnök a közösségi oldalán posztolt is egy videót, amiben egy hóban elakadt csíkszeredai párt vett fel és a Volkswagen Transporterével elvitte őket a kamionjukig.
A Belügyminisztérium a 12 évvel ezelőtti hóhelyzet során küldte ki a híressé vált SMS-üzeneteket, amelyben azt kérték a lakosságtól,
Ha elfogy az üzemanyaga, üljön át egy másik gépjárműbe!”
A brutális márciusi hóhelyzet után alig két hónappal újabb természeti csapással kellett megküzdenie a hazai katasztrófavédelemnek, ugyanis 2013 májusának második felében rég nem látott méretű árvíz érte el hazánkat, elsősorban a Duna áradt. A megszokottnál is csapadékosabb volt a 12 évvel ezelőtti tavasz, a Duna vízgyűjtő területein hullott hatalmas mennyiségű eső következtében a Duna és annak mellékfolyóinak vízszintje drámaian emelkedett meg.
Az árvíz hamar elérte a fővárost is, óvintézkedésül a rakpartokat hamar lezárták a hatóságok: az áradás következtében a Duna vízszintje több magyarországi szakaszán is rekordot döntött: Budapestnél 891 cm magasan tetőzött, ami a valaha mért legmagasabb vízállás a fővárosban.
A kormány és a katasztrófavédelem soha nem látott mértékű árvízvédekezést hajtott végre: több mint 10 000 ember vett részt a munkálatokban az önkéntesekkel együtt, hárommillió homokzsákot használtak fel, Budapesten magasították a gátakat. Több településen kellett kitelepítéseket végrehajtani, azonban szerencsére a károk viszonylag csekélyek maradtak. A hatalmas árvíz szerencsére nem követelt emberéletet Magyarországon.
A védekezés során a miniszterelnök előzetes bejelentés és biztonsági kíséret nélkül a saját maga által vezetett kisbusszal járta végig a veszélyben lévő területeket, vele tartott Pintér Sándor belügyminiszter, Bakondi György katasztrófavédelmi főigazgató és Tarlós István főpolgármester is.
2020-ban érte el Magyarországot a következő katasztrófa: ki ne emlékezne a koronavírus-világjárványra, amelynek következtében világszerte hivatalosan több mint hétmillióan haltak meg a WHO adatai szerint, azonban a valós szám akár a 20 milliót is elérheti. Hazánkban 48 900 fő vesztette életét a járvánnyal összefüggésben a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai alapján. A kormány a járvány méretét látva az első napokban intézkedni kezdett: megalakult az Operatív Törzs, mely napi szinten elemezte a helyzetet.
Az első megbetegedéseket 2020. március 4-én regisztrálták, míg az első fertőzött március 15-én vesztette életét. A járvány lassítása érdekében a kormány számos döntést is meghozott, ami mindannyiunk életére hatással volt:
A második járványhullám 2020 őszétől olyan súlyossá vált, hogy a kormány november 11-től kijárási tilalmat rendelt el este 8 és reggel 5 között, csak rendkívüli esetben vagy munkavégzés miatt lehetett az utcán tartózkodni.
A második járványhullámtól vezették be a kötelező maszkviselést, aminek értelmében a zárt terekben 2020 november 11-től maszkot kellett hordani, ezt csak jövő év júliusában oldották fel, miután az oltottak száma elérte az 5,5 milliót. Ezt követően a járvány negyedik hulláma során éltek ezzel a szigorítással, amikor is újra bevezették a kötelező maszkviselést, amit következő év márciusában oldottak fel, akkor már végleg.
A kormányzati kommunikáció szerint az intézkedések célja a járvány terjedésének lassítása volt, hogy így lehessen tehermentesíteni a magyar egészségügyet.
Tragikus év volt a honi mezőgazdaság számára a 2022-es: három évvel ezelőtt rég nem látott szárazság pusztított Magyarországon, amely óriási pusztítást okozott az Alföldön és a Dél-Dunántúlon. Volt olyan terület, ahol több mint 100 napig nem hullott számottevő csapadék, miközben a nyári kánikula a megszokottnál is durvább volt.
Az adatok szerint 2022 első felében a csapadék mennyisége 40–60 százalékkal maradt el a sokéves átlagtól.
Az Agrárszektor cikke szerint az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb aszálya jelentős hatással volt a mezőgazdaságra és az élelmiszer-termelésre, hiszen az őszi betakarítású növények teljes pusztulásához vezetett, mivel június közepétől másfél hónapon át alig hullott csapadék.
Az Agrárszektor adatai szerint a mezőgazdasági szektorban keletkezett károk értéke elérte az ezermilliárd forintot, ami komoly anyagi terhet rótt a gazdálkodókra és a gazdaság egészére.
A kormány igyekezett a gazdáknak segíteni, így az agrárminisztérium javaslatára hitelmoratóriumról döntöttek. Ennek értelmében 2022 szeptemberétől 2023 végéig a mezőgazdasági vállalkozások beruházási és forgóeszközhiteleire hitelmoratóriumot rendeltek el, lehetőséget adva a gazdáknak a pénzügyi terheik átütemezésére. A kormány döntött arról is, hogy a kárenyhítési alapból történő kifizetések felgyorsítása érdekében a biztosítók kötelesek voltak az aszálykár bejelentését követő 14 napon belül kárelőleget fizetni a termelőknek.
Bár elmaradtunk a 2013-as közép-európai áradások szintjétől, 2024 szeptemberében az utóbbi idők legnagyobb árhulláma vonult végig a Dunán és mellékfolyóin. Az ősz első hónapjaiban a Borisz névre keresztelt ciklon hosszú napon át nagy mennyiségű csapadékot zúdított a vízgyűjtő területekre, ami rövid időn belül megemelte a folyó vízszintjét. Budapesten szeptember 21-én, szombaton hajnalban tetőzött a Duna, vízszintje elérte a 830 centimétert. Budapesten is aktívan zajlott a védekezés: civilek csatlakozva a hatóságok munkájához homokzsákokat pakoltak a Margit-szigeten és a város több pontján, természetesen a rakpartokat is lezárták.
A víz elöntötte az alsó rakpartokat, és a Parlament lépcsőjéig emelkedett. A kormány az árvízi védekezés során újra operatív törzset hívott össze a leghatékonyabb védekezés érdekében, Orbán Viktor is több politikushoz hasonlóan folyamatosan járta a védekezés helyszíneit és koordinálta a munkát.
A Dunán valaha tapasztalt egyik legnagyobb árvízként marad meg a magyar vízügy történetében a mostani, amelyben komoly veszélyben is voltunk”
– mondta a kormányfő az árvízzel kapcsolatban TV2 Tények című műsorában.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy az ország hatalmas munkát végzett, és most már „az anekdoták jönnek elő, meg a lelkileg felemelő pillanatok”, de voltak veszélyes időszakok is. Ha nem lett volna ilyen olajozott az együttműködés a védekezésben résztvevők között, ebből nagy baj is lehetett volna – jelentette ki. A miniszterelnök szerint
Magyarország nemzetközi összevetésben is kiemelkedő színvonalon védekezett az árhullám ellen.
A honvédség is csatlakozott a tavasszal kirobbant száj- és körömfájás járvány elleni védekezésben. Böröndi Gábor, a Honvéd Vezérkar főnöke szerint több száz katona és a Magyar Honvédség technikai eszközparkja áll készenlétben az állategészségügy munkájának támogatására. A vezérezredes közlése szerint Hegyeshalomban és Rajkán telepítettek nagynyomású mentesítőkészleteket, amelyeket a fehérvári vegyvédelmi ezred katonái kezelnek.
A rendőrségi kiterelés után fertőtlenítik az állatokat szállító járműveket a vírus terjedésének megakadályozása érdekében.
Emellett a katonaság a mentesítő eszközök feltöltéséhez ipari vizet szállít, és a vizet a civil mentesítő eszközök részére is biztosítják – tette hozzá. A vezérezredes kiemelte, hogy talaj- és vízminták értékelésével képesek a vírus kimutatására a szivárgó vizekben, illetve a Magyar Honvédség biztosítási feladatokat láthat el bizonyos objektumok zárásával és annak ellenőrzésével.
Pásztor Szabolcs országos főállatorvos március elején jelentette be, hogy Magyarországon megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség, a vírust a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma azonosította Győr-Moson-Sopron vármegyében egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen. Kiemelte: a telepen, ahol mintegy 1400 szarvasmarha található, március 3-án jelentkeztek a ragadós száj- és körömfájás betegség tünetei.
A beteg állatokon magas lázat, levertséget tapasztaltak, a szájban és lábvégeken jellegzetes hólyagos elváltozások voltak. A helyi állategészségügyi hatóság a telepet azonnali intézkedésként zárlat alá helyezte, a létesítmény körül pedig elrendelte a korlátozó intézkedéseket – hangsúlyozta az országos főállatorvos. Pásztor Szabolcs elmondta, ez a betegség utoljára 1973-ban fordult elő Magyarországon.
A száj- és körömfájás fertőzés továbbterjedését meg kell akadályozni, ezért minden állattartó kövesse a hatóságok utasításait”
– kérte a miniszterelnök Facebook-oldalára hétfőn feltöltött videójában.
A miniszterelnök jelezte: az összes szakember, aki ehhez szükséges, rendelkezésre áll, a pénzügyi források szintén rendelkezésre állnak, Orbán Viktor arra kért mindenkit, hogy a hatóságok felhívásait tartsák be.
A nyitókép 2010. október 11-én készült; Orbán Viktor miniszterelnök tájékozódik a védekezési munkálatokról és a kárfelszámolásról az ipari katasztrófa által sújtott Veszprém megyei Kolontáron. A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. (MAL Zrt.) Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én mintegy egymillió köbméternyi mérgező, maró hatású vörösiszap ömlött ki gátszakadás miatt. Az áradás három települést – Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely – öntött el. Balról Ékes József, a Fidesz országgyűlési képviselője, jobbról Muhoray Árpád, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) korábbi főigazgatója. Fotó: Mohai Balázs/MTI