„Mondjuk ki, vállalunk kockázatot” – hirtelen Észak-Koreában képzelte magát Polyák Gábor, amikor a magyar sajtó helyzetéről beszélt

2025. április 03. 17:43

A Mérték Médiaelemző Műhely vezetője szerint Magyarország egy picike, érdektelen ország, ahol 2010 óta nagyon rossz irányba mennek a dolgok.

2025. április 03. 17:43
null

Almási B. Csaba és Bokor Gábor írása

Szerdán délután Polyák Gábor, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszék tanszékvezetője, a köztudottan kormányellenes Mérték Médiaelemző Műhely civil szervezet első embere is beszédet tartott a Lakmusz konferenciáján, melynek fő témája a tényellenőrzés volt. Az előadók azt mutatták be a vendégseregnek, hogyan és mit lehet az oktatásban tenni a kritikus médiaműveltségért, továbbá arról is beszéltek, szerintük

hogyan kell harcolni az „államilag támogatott dezinformációval szemben".

Ezt is ajánljuk a témában

Polyák Gábor nyitóbeszédében egészen apokaliptikus állapotokat festett le, már ami a magyar és a nemzetközi sajtó helyzetét jelenti. Szavai szerint elkezdett kialakulni a vélemény- és szólásszabadságnak egy furcsa értelmezése, ami nem a szabadságról szól, hanem arról, hogy szabad gyűlölködni, szabad hazudni és szabad kétségbe vonni mindent, ami tényeken alapul és bizonyítható. 

Ez egészen biztosan társadalmi tragédiához fog vezetni, illetve már ahhoz is vezetett”

– mondta az ELTE tanszékvezetője, amit azzal indokolt, hogy a világ lakosságának nagy része „brutálisan megosztott és populista politikai erők jelentős befolyása alatt álló” országokban él. 

Ezen országok között sajnos Magyarország egy példaértékű állam”

– jegyezte meg.

Polyák Gábor hazánkat úgy jellemezte, mint egy „picike, érdektelen ország, se gazdasági ereje, se fegyveres ereje, nem is értik, miről beszélünk, de azt látják (Brüsszelben – a szerk.), hogy 2010 óta valahogy egészen más felé mentek a dolgok, mint az Európai Unió akkor még fő iránya”. 

„Sokszor mi vagyunk azok, akik kilógunk a sorból, nincs még egy uniós ország egyelőre, ahol a propagandát és a dezinformációt és a hazugságokat közpénzmilliárdokból terjesztenék olyan kiépített médiarendszerben, 

amelyek teljes mértékben a kormánypártok befolyása alatt állnak, ahol csak épp lélegzethez engedik jutni a még létező és kiváló munkát végző független média újságíróit”

– tette hozzá.

Polyák szerint az ellenzéki újságírók és kutatók próbálják a demokrácia normalitását életben tartani és ezzel ők bizony kockázatot vállalnak. „Van, amikor a szájhősködésen ez nem megy túl, de mostanra eljutott egy olyan szintre, hogy van, amikor reggel nézzük, hogy éppen milyen törvény jelent meg éjszaka és vajon kijött-e már az a törvény, 

amivel az orbáni bestiárium poloskáit majd ki fogják söpörni”.

– fogalmazott.

Az ELTE oktatója szerint ilyen típusú kockázattal más európai országokban nem kell számolniuk az újságíróknak és kutatóknak, mint hazánkban.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Polyákék osztották szét az amerikai pénzeket a lapoknak

Az Egyesült Államok nagykövetsége 2023 őszén írt ki sajtófinanszírozási pályázatot Magyarországon. Ennek lebonyolításában, a befutók kiválasztásában és a pénzek odaítélésében a Mérték Médiaelemző Műhely, valamint az Ökotárs Alapítvány is segítséget nyújtott David Pressmanéknak. 

Tavaly januárban hirdették ki a győzteseket, így támogatáshoz jutott többek között a 444-et kiadó Magyar Jeti Zrt., tovább a Telex.hu-t működtető Van Másik Zrt. is, emellett nagyobb összegű támogatást kapott a Magyar Hang, a Klubrádió, a Magyar Narancs, a Nyugat.hu és az Átlátszó is. Összesen több mint 115 millió forintot osztottak szét a különböző hazai orgánumok között. A teljes lista itt olvasható.

 

 

Nyitókép: Dominique Hommel/MTI


 

Összesen 66 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
valakivan
2025. április 03. 22:19 Szerkesztve
Olvasva a bölcs hozzászólásokat , nincs mit írnom. Mit keres ez a - nem találok szavakat- bunkó ott ? Tanszékvezető ? Nem lehet igaz , hogy az ilyeneket nem tudjuk szankcionálni ! Teljesen demokratikus módon . ( Hazugág, rémhírterjeszté, hazaárulás, vagy mit tudom én. !!! )
FeketeFehér
2025. április 03. 20:00
A mandiner szerzői versenyeznek, hogy minél hülyébb címet adjanak a logikátlanul vagdalkozó cikkeiknek. :))))
Dunhill67
2025. április 03. 19:50 Szerkesztve
a fejéről lerí,hogy libshit...+ buzi....nem is értem...az ilyenek miért nem csomagolnak és húznak el a redvás kurva anyjukba??...ha már "mindenszaritt"
vizesnyolcas
2025. április 03. 19:19
Az USA Alkotmány 1. kiegészítése korlátozás nélkül mondja ki a vallás-, a sajtó-, a petíció- és a gyülekezési szabadságot, vagyis azzal kitétellel, hogy a Kongresszus nem hozhat olyan törvényt, amely ezen jogokat korlátozná. Tehát nem csak most és nálunk, hanem már az USA alkotmányában (1791-ben) kialakult a szólásszabadságnak az a korlátozás nélküli értelmezése, amelyet ez a Polyák Gábor nevű úgynevezett "egyetemi kutató" nálunk furcsának tart. Tegyük hozzá, nincs egyedül. Az USA-ban a Legfelsőbb Bíróság (az ottani alkotmánybíróság) is megpróbálta korlátozásokkal értelmezni az 1. kiegészítést, valahányszor benne demokrata bírók voltak többségben. Az EU az emberi jogokról szóló egyezmények 10. cikkében szintén kimondja a véleménynyilvánítás szabadságát, azaz a véleményalkotás, és az információk, eszmék megismerésének szabadságát, de mindjárt utána korlátozások és szankciók garmadáját sorolja fel. Tehát az USA immunrendszere még az alkotmányukban pislákol, de az EU-é már ott sem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!