Hegyezheti a fülét Von der Leyen: ha már nem hallgat a józan észre, legalább hallgasson Kossuthra

2025. április 08. 21:02

A mai európai vezetőknek érdemes volna reálisan értékelni az EU-ba törekvő Ukrajna katonai és gazdasági potenciálját, valamint az Egyesült Államok nélküli erejét.

2025. április 08. 21:02
null
L. Simon László

1848. április 11-én szentesítette V. Ferdinánd magyar király az utolsó rendi országgyűlésen elfogadott, 31 cikkből álló törvénycsomagot, amely lebontotta a rendi államot, azaz a feudalizmust, s megteremtette hazánk új államformáját, az alkotmányos monarchiát. Bár akkor a nemzetiségek helyzetét nem rendezték, s a hadsereg és a nemzeti bank felállítása is még váratott magára, az áprilisi törvények megalapozták a modern magyar polgári államot. Ez még akkor is igaz, ha a forradalom és szabadságharc leverése után egészen 1867-ig kellett várni a parlamentáris rendszer visszavezetésére.

A magyar jog- és politika­történetben meghatározó időpont 1848. április 11., nem véletlen tehát, hogy idén április 11-én fogja Kövér László házelnök felavatni a nemzeti szuverenitásért egy életen át küzdő, az első felelős kormányban pénzügyminiszterként dolgozó Kossuth Lajos szülőházában 1949-ben kialakított múzeum felújított állandó kiállítását. Az épületet és a benne levő kiállítást hihetetlenül kevés forrásból tettük rendbe, szomorú is, hogy egy ilyen nemzeti ügyben számos helyen kellett kuncsorognunk, az pedig még döbbenetesebb, hogy milyen sokan gáncsolták a fenntartó önkormányzat és a kurátorok erőfeszítéseit. Persze nem Kossuth az egyetlen nemzeti hősünk, akinek a szülő- vagy lakóházában kialakított múzeum ráncfelvarrásra szorul, hogy csak egyet említsek: a kehidakustányi Deák-kúria rendbetételével is szívesen foglalkoznánk.

A monoki kiállítás kilép az épület falai közül, a kúria hangulatos belső kertjét határoló kőfalon rögtön két megszívlelendő idézettel találkozhat majd a látogató, amelyek rámutatnak arra, hogy Kossuth életművének számos gondolata ma is aktuális. „A mindenhatóság akár király, akár parlament kezében legyen, ellentéte a szabadságnak” – figyelmeztet bennünket az egykori kormányzó, hogy sose térjünk le a modern polgári demokrácia és a jogállamiság eszméje által kijelölt útról, s hogy a mindenkori hatalomnak figyelemmel kell lennie a hatalom ellenőrzésének és önkorlátozásának szükségességére. Azaz nem elegendő a parlamenti keretek fenntartása, a kontrolljukra is szükség van. „Aki lehetetlenségbe kezd, mutatja, hogy nem képes véghez vinni a lehetőt, s nem fogja fel a valót” – e szavakkal pedig rámutat arra, hogy akár az egyén, akár a közösség életében, s különösen a politikai vezető esetében milyen fontos a reális helyzetértékelés és az abból következő döntések meghozatala. Ezt a mai európai vezetőknek, az önmagukat hajlandók koalíciójának nevezőknek kellene különösen megszívlelniük, hogy 

végre reálisan értékeljék a kontinens, az EU és a közösségünkbe törekvő Ukrajna katonai és gazdasági potenciálját, valamint az Egyesült Államok nélküli erejét.

A megújult Kossuth-emlékházba nem csak az aktuálpolitika számára érvényes üzenetek miatt érdemes elmenni. Nemzetünk hatalmas alakjának hangulatos szülőháza és a benne látható történeti és kortárs művészeti kiállítás alkalmat teremt arra, hogy lerójuk tiszteletünket, és meg­ismerjük életének számos kevésbé ismert részletét. Noha minden magyar ember hallott róla, szinte valamennyi magyar településen őrzi utca a nevét, ábrázolásainak se szeri, se száma, cigarettát, állami és magánintézmények sorát, rádiót, könyvkiadót, a legrangosabb művészeti díjat, péksüteményt, nótát, sőt még fogászatot is elneveztek róla, dőreség azt hinni, hogy ismerjük Kossuthot. Ezért is érdemes felfedeznünk magunknak az embert, a fiúgyermeket, a férjet, a családapát, a hírlapírót, a jogászt, a hazafit, a szónokot, a minisztert, a kormányzót, a botanikust, a határozott vezetőt, a tépelődő, magányos hőst, a távolba látó, „tévedhetetlen” politikust, valamint a rossz döntéseket hozó, a politikai realitásokat figyelmen kívül hagyó gyarló embert. Erre teremt lehetőséget a monoki múzeum.

A szerző író, kultúrpolitikus

Nyitókép: Wikipédia/Prinzhofer, August, 1817-1885, Rauh, Johann

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
budapestbar-2
2025. április 09. 11:41
Ahhoz, hogy legalább esély teremtődjön Kossuth máig ható gondolatainak más nemzet szülötteinek való átadására, legalább angolul elérhetővé kellene tenni azokat. Vajon gondoltak-e arra a tisztekt kurátorok, hogy a múzeum legalább angol nyelven is bemutassa Kossuthot? Ha Tokaj történelmi hagyományaira építve akarunk minőségi bor- és idegenforgalmi központot létrehozni, akkor az első lépés, hogy a kultúránkat, történelmünket, hagyományainkat bemutató kiállítóhelyeket a mai kor embere számra is érdekes és élvezetes módon és idegen nyelven is elérhetòvé kell tenni!
madre79
2025. április 09. 10:30
Az a hülye kurva nem tudja, hogy ki Kossuth Lajos!
Obsitos Technikus
2025. április 09. 03:14
Nu, Lajcsi víziói pont ezeknek valók.
tapir32
2025. április 09. 00:52
Az alábbiak a Fidesz-KDNP kormány sikerei! orvosok béremelése, az ápolók béremelése, pedagógusok béremelése, rendvédelmi és vízügyi dolgozók béremelése, minimálbér-emelés, gyermekek után járó adókedvezmény, ill. adómentesség, rezsicsökkentés, CSOK, babaváró hitel, ingyenes tankönyvek, illegális migránsoktól megvédő déli határkerítés, közbiztonság, 13.havi nyugdíj, fiatalok adómentessége, munkáshitel, lakásfelújítási támogatás, Békepolitika. Állami cégek visszavásárlása Magyarország az EU-ban a legkevésbé korrupt országok közé tartozik! (7.) Magyarország a befektetésre ajánlott országok közé tartozik! A Fidesz-KDNP kormányzás sikerei! Mit tett Magyar Péter? Hazudott, rágalmazott, mocskolódott, gyűlölködött, nőverő, arrogáns, korrupt és még lopott is. Mit tett Gyurcsány Ferenc? Hazudott, rágalmazott, mocskolódott, gyűlölködött és áskálódott, hogy Magyarország ne kapja meg az EU pénzeket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!