A magyar jog- és politikatörténetben meghatározó időpont 1848. április 11., nem véletlen tehát, hogy idén április 11-én fogja Kövér László házelnök felavatni a nemzeti szuverenitásért egy életen át küzdő, az első felelős kormányban pénzügyminiszterként dolgozó Kossuth Lajos szülőházában 1949-ben kialakított múzeum felújított állandó kiállítását. Az épületet és a benne levő kiállítást hihetetlenül kevés forrásból tettük rendbe, szomorú is, hogy egy ilyen nemzeti ügyben számos helyen kellett kuncsorognunk, az pedig még döbbenetesebb, hogy milyen sokan gáncsolták a fenntartó önkormányzat és a kurátorok erőfeszítéseit. Persze nem Kossuth az egyetlen nemzeti hősünk, akinek a szülő- vagy lakóházában kialakított múzeum ráncfelvarrásra szorul, hogy csak egyet említsek: a kehidakustányi Deák-kúria rendbetételével is szívesen foglalkoznánk.
A monoki kiállítás kilép az épület falai közül, a kúria hangulatos belső kertjét határoló kőfalon rögtön két megszívlelendő idézettel találkozhat majd a látogató, amelyek rámutatnak arra, hogy Kossuth életművének számos gondolata ma is aktuális. „A mindenhatóság akár király, akár parlament kezében legyen, ellentéte a szabadságnak” – figyelmeztet bennünket az egykori kormányzó, hogy sose térjünk le a modern polgári demokrácia és a jogállamiság eszméje által kijelölt útról, s hogy a mindenkori hatalomnak figyelemmel kell lennie a hatalom ellenőrzésének és önkorlátozásának szükségességére. Azaz nem elegendő a parlamenti keretek fenntartása, a kontrolljukra is szükség van. „Aki lehetetlenségbe kezd, mutatja, hogy nem képes véghez vinni a lehetőt, s nem fogja fel a valót” – e szavakkal pedig rámutat arra, hogy akár az egyén, akár a közösség életében, s különösen a politikai vezető esetében milyen fontos a reális helyzetértékelés és az abból következő döntések meghozatala. Ezt a mai európai vezetőknek, az önmagukat hajlandók koalíciójának nevezőknek kellene különösen megszívlelniük, hogy
végre reálisan értékeljék a kontinens, az EU és a közösségünkbe törekvő Ukrajna katonai és gazdasági potenciálját, valamint az Egyesült Államok nélküli erejét.
A megújult Kossuth-emlékházba nem csak az aktuálpolitika számára érvényes üzenetek miatt érdemes elmenni. Nemzetünk hatalmas alakjának hangulatos szülőháza és a benne látható történeti és kortárs művészeti kiállítás alkalmat teremt arra, hogy lerójuk tiszteletünket, és megismerjük életének számos kevésbé ismert részletét. Noha minden magyar ember hallott róla, szinte valamennyi magyar településen őrzi utca a nevét, ábrázolásainak se szeri, se száma, cigarettát, állami és magánintézmények sorát, rádiót, könyvkiadót, a legrangosabb művészeti díjat, péksüteményt, nótát, sőt még fogászatot is elneveztek róla, dőreség azt hinni, hogy ismerjük Kossuthot. Ezért is érdemes felfedeznünk magunknak az embert, a fiúgyermeket, a férjet, a családapát, a hírlapírót, a jogászt, a hazafit, a szónokot, a minisztert, a kormányzót, a botanikust, a határozott vezetőt, a tépelődő, magányos hőst, a távolba látó, „tévedhetetlen” politikust, valamint a rossz döntéseket hozó, a politikai realitásokat figyelmen kívül hagyó gyarló embert. Erre teremt lehetőséget a monoki múzeum.
A szerző író, kultúrpolitikus
Nyitókép: Wikipédia/Prinzhofer, August, 1817-1885, Rauh, Johann