Kiemelten fontos törvényjavaslatokat vitatnak meg a Parlamentben

Több, a magyarok mindennapi életét is érintő javaslatról is szó lesz hétfőn.

A liberális képviselők botrányán kívül fontos törvényjavaslatokat is megvitatnak hétfőn.
Ülésnapokról történő kitiltással és több mint 80 millió forintos tiszteletdíj-csökkentéssel szankcionált az Országgyűlés hétfőn öt momentumos és egy független képviselőt, akik márciusban a gyülekezési jogról szóló törvénynek a gyermekek védelmével összefüggő módosítása, a Pride betiltása miatt az ülésteremben füstgyertyával tiltakoztak.
A képviselők döntöttek arról, hogy
fenntartják Kövér László házelnöknek momentumos képviselőkre és a független Hadházy Ákos képviselőre március végén kiszabott büntetéseit.
A döntés alapján Bedő Dávid (Momentum) tiszteletdíja annak hathavi összegével megegyező mértékben, 24 025 140 forinttal csökken, továbbá a képviselő tizenkét ülésnapra történő kitiltása hatályba lép.
A szintén momentumos Lőcsei Lajos tiszteletdíja szintén hathavi összeggel megegyező mértékben, 14 415 084 forinttal csökken, a képviselőt tizenkét ülésnapra kitiltják a parlamentből.
Sebők Éva tiszteletdíja négyhavi összeggel megegyező mértékben, 11 211 732 forinttal csökken, a képviselő hat ülésnapra kitiltották az Országgyűlésből.
Gelencsér Ferenc tiszteletdíja négyhavi összeggel megegyező mértékben, 9 610 056 forinttal csökken, ezzel együtt hatályba lépett a képviselő hat ülésnapra történő kitiltása. Tóth Endre tiszteletdíja annak négyhavi összeggel megegyező mértékben, 11 211 732 forinttal csökken, a képviselőt hat ülésnapra kitiltották a parlamentből.
Végül az Országgyűlés döntött arról is, hogy a független Hadházy Ákos képviselő tiszteletdíja annak hathavi összegével megegyező mértékben, 12 012 570 forinttal csökkenjen, továbbá a képviselő tizenkét ülésnapra történő kitiltása hatályba lépjen.
A házelnöki döntés indokolása szerint a parlament március 18-i ülésnapján, a gyülekezési jogról szóló törvény gyermekek védelmével összefüggő módosításáról szóló javaslat határozathozatala során Bedő Dávid (Momentum) üléshelyéről felállva egy piros színű füstgyertyát gyújtott meg a döntéshozatal ellehetetlenítése érdekében, ezzel egyidejűleg a Momentum egy másik képviselője, valamint Hadházy Ákos (független) ugyancsak füstgyertyát gyújtott, míg a Momentum frakció további három tagja az emeleti karzatról hangszóróval keltett zajt, és papírlapokat szórt az ülésterembe. Az ülést vezető elnök a képviselőket figyelmeztette, majd folytatta a határozathozatalokat,
azonban a füstgyertyákból származó sűrű, fojtó szagú füst fokozatosan betöltötte a termet,
ezért a határozathozatalokat követően kénytelen volt – több mint egy órán át tartó – szünetet elrendelni az ülésterem átszellőztetésének időtartamára.
Ezt is ajánljuk a témában
Több, a magyarok mindennapi életét is érintő javaslatról is szó lesz hétfőn.
A napirend előtti felszólalásokban a Párbeszéd képviselője, Szabó Tímea ismét nekiment a kormánynak, Úgy fogalmazott: Orbán Viktor és a Fidesz a „törvénytelenség és embertelenség” olyan szintjére süllyedt, amelyet huszonegyedik században európai párt nem látott, „de a huszadikban is leginkább csak a '30-as években”. Itt mindenki poloska, brüsszeli sorosista bérenc és gyakorlatilag hazaáruló, aki kritizálja a kormányzást – fogalmazott.
Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára válaszában érthetőnek nevezte az ellenzéki politikus frusztráltságát, hiszen
nulla százalék körüli támogatottságú pártjának tét nélküli a jövő évi parlamenti választás.
Nacsa Lőrinc szerint a Párbeszéd is beállt azok közé, akik azért harcolnak, hogy Magyarország ne kapja meg a neki jogosan járó uniós forrásokat. Maguk is beismerték ezt, és most a Tisza Párt is – tette hozzá.
Közölte: nincs helye a magyar közéletben olyannak, aki a magyarok ellen kíván dolgozni. Márpedig a tiszás EP-képviselők a magyarok érdkeivel szemben nyilvánultak meg.
Szintén napirend előtt Toroczkai László (Mi Hazánk) azt kérdezte mikor tartóztatják le Matolcsy Györgyöt és a bűntársait, akik több száz milliárd forintot tüntettek el a nemzeti bankból, hogy lehet az, hogy a végrehajtói kar korábbi elnöke, Schadl György az ellene folyó büntetőeljárás alatt balatoni luxusnyaralójában tartózkodhat, Völner Pál korábbi államtitkár pedig az eljárás megkezdése óta szabadlábon van?
Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában hangsúlyozta: a bírósági végrehajtást a bírósági rendeli el, nem a kormány vagy az Országgyűlés. A végrehajtással szemben számos jogorvoslati lehetőség van, a végrehajtók tevékenységével szemben a Szabályozott tevékenységek felügyeleti hatósága lát el törvényességi felügyeletet.
A kormány folyamatosan az adósokat védő javaslatokat tett a Ház elé, legutóbb arról, hogy felemelték a végrehajtás alól mentes jövedelmet a korábbi két-háromszorosára.
A büntetőeljárásokról szólva jelezte azt is: a vádlottakat nem a kormány és nem a képviselők engedték szabadlábra, hanem a bíróság.
A 13 órakor kezdődő ülés élő közvetítését itt követheti:
Nyitókép: MTI/Bodnár Boglárka