Ukrán gabona: megint elárulná az európai gazdákat Brüsszel

Létrejöhetne egy újabb gabonamegállapodás. Az Európai Uniónak úgy tűnik fontosabb az ukrán gabona európai importja, mint a saját gazdái.

A lakosság túlnyomó része nem támogatja Ukrajna uniós csatlakozását, míg Magyar Péter követői igen – mutatott rá az elemző.
Tisza Párt által indított Nemzet hangjának eredménye, mely szerint a párt támogatóinak 58 százaléko igent mondan Ukrajna EU-csatlakozására, „üzenet” az európai partnereknek az Európai Néppártban:
Magyar Péter – szükség esetén – ki fog állni Ukrajna felvétele mellett
– vélekedett Mráz Ágoston Sámuel az Indexnek nyilatkozva.
A Nézőpont Intézet vezetője arra is reagált, hogy
Magyar Péter azt ígérte követőinek, néspzavazást fog kiírni a témában, miközben a Demokratikus Koalíció már be is adta az ezzel kapcsolatos népszavazási kezdeményezést.
Mráz „szemfényvesztésnek” nevezte az ellenzéki párt népszavazási kezdeményezését. Felidézte, hogy
Gyurcsány Ferenc már februárban világossá tette: koalícióra törekszik a Tiszával,
így minden vélt vagy valós nézetkülönbséget ennek fényében kell értelmezni.
Mráz álláspontja szerint egyszerű politikai logikáról van szó: a Tisza–DK koalíció – akár ellenzéki, akár kormányzati formában – csak akkor jöhet létre, ha a DK eléri az 5 százalékos küszöböt. Ezért minden olyan társadalmi csoport „önkéntes képviselete”, amely meghaladja ezt az arányt – legyen szó az Európai Egyesült Államok híveiről, Pride-támogatókról vagy az ukrán csatlakozás pártolóiról – a DK érdekeit szolgálja. Ugyanakkor kiemelte:
kevés az esély egy népszavazás kiírására, mivel az uniós csatlakozás nemzetközi szerződés formájában történik,
amelyről nem lehet referendumot tartani. Az elemző hozzátette:
a Tisza ígérete is csak kétharmados parlamenti többséggel volna teljesíthető.
Nagy Attila Tibor az Indexnek azt mondta, kapóra jött a Fidesznek, hogy a „Nemzet Hangja” kérdőívének összeállításakor a Tisza felvette Ukrajna uniós tagságának témáját is. A politikai elemző úgy látja, ez kedvez a hatalomnak, hiszen ez a kérdés különösen fontos Orbán Viktorék számára, annyira, hogy a következő hónapok legfontosabb belpolitikai ügyévé szeretnék tenni Ukrajnát – és természetesen Kollár Kinga kijelentéseit is.
Rámutatott, furcsa, hogy a Tisza március 15-én önként állt bele az ukrán témába, mert ez politikai szempontból nehezen nyerhető terep: a Republikon Intézeten túli közvélemény-kutatók eredményei azt mutatják, hogy
a lakosság többsége nem támogatja Ukrajna uniós csatlakozását.
Ugyanakkor – hívta fel a figyelmet –
a Tisza szavazói ezzel szemben támogatók, így a párt szembe kerül a társadalom többségi véleményével,
amit a kormány igyekszik saját politikai céljai érdekében kihasználni.
Nyitókép: Kocsis Máté Facebook-oldala