A kormányhivatal nem törődik bele, hogy a rács mögött ülő polgármester milliókat keressen

2025. április 11. 06:34

A hivatal újabb törvényességi felhívással élt a DK-s Kiss László fizetése és szabadságterve miatt, az első ügyben a Fővárosi Törvényszék dönt majd.

2025. április 11. 06:34
null
Almási B. Csaba
Almási B. Csaba

Tovább tart a küzdelem Budapest Főváros Kormányhivatala (BFKH) és az óbudai önkormányzat között a – hivatali vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt tavaly augusztus óta – letartóztatásban lévő Kiss László DK-s polgármester több milliós juttatásai miatt, ám a BFKH a III. kerület képviselő-testületének más döntésével sincs megelégedve – hogy finoman fogalmazzunk.

Ezt is ajánljuk a témában

Mint közismert, a hivatal január 8-án törvényességi felhívással fordult a III. kerület képviselő-testülete felé, azt sérelmezve, hogy bár a városrész irányítója mentesül a munkavégzés alól – hiszen legalább május közepéig nem tud dolgozni –, de emiatt fizetés sem jár neki. Ennek ellenére a polgármester felveszi a tiszteletdíját, a cafeteriajuttatást, sőt a költségtérítését is. Emiatt a kormányhivatal azt követeli, hogy Kiss ne kapjon juttatást és fizesse vissza a jogalap nélkül felvett pénzeket.

Az önkormányzat vezetésének azonban az a véleménye, hogy a polgármester annak ellenére, hogy börtönben ül éppen, végez munkát: előterjesztéseket ír, összehívja a képviselő-testület ülését, polgármesteri utasítást ad ki. Mindezt jogszerűen, hivatalos módon teszi, ráadásul az önkormányzat döntéseiért jelenleg is felelősséggel tartozik. Így jogszerűen járnak neki a juttatások. (S – ezt már a Mandiner teszi hozzá –, rendszeresen posztol a Facebookon is.)

Másrészt be is szóltak Sára Botond főispánnak, mondván, a kormányhivatal néhány évvel ezelőtt nem volt ilyen buzgó, amikor Bús Balázs korábbi fideszes polgármester önkormányzati képviselőként és a Nemzeti Kulturális Alap alelnökeként – a két tisztség összeférhetetlen – egy éven keresztül 

párhuzamosan vette fel a fizetéseit, az összeget mégsem fizetették vissza vele, hiszen rendben lévőnek vélték a gyakorlatot.

A képviselő-testület a február 6-i ülésén nem foglalt érdemben állást a kormányhivatal törvényességi felhívásával kapcsolatban. A városatyák három változat közül választhattak: az egyik a hivatal felhívásának elfogadása, ezt a Fidesz, a Mi Hazánk, valamint a Kutyapárt támogatta. A második az illetmény további folyósítása, amelyre az ellenzéki politikusokból álló városvezetők többsége voksolt. Míg a harmadik a Momentum akkor benyújtott javaslata volt: eszerint a parlamentnek kell az ügyben döntenie és tisztáznia a teljes jogi környezetet. Végül egyik javaslat sem kapta meg a jelen lévő képviselők több mint a felének igen szavazatát, így nem született döntés.

Ezt is ajánljuk a témában

Emiatt a kormányhivatal február 21-én a Fővárosi Törvényszékhez fordult. Ám többet erről egyelőre nem lehet tudni, a BFKH sajtóosztálya azt válaszolta a Mandinernek, hogy a „folyamatban lévő bírósági eljárásról – amelynek a részét képezi a kormányhivatal keresetlevele is – tájékoztatás nem adható” – fogalmaztak. Azt sem lehet tudni, hogy a bíróság mikor tárgyalja az ügyet, a Fővárosi Törvényszék kérdésünkre annyit írt, döntés még nem született, és annak időpontjáról sem tudnak egyelőre tájékoztatást adni.

Közben azért Kiss is érezte, hogy erősen sántít az álláspontja, a tisztségével kapcsolatos költségei ugyanis aligha lehetnek amíg rács mögött van, így bejelentette, 

lemond a teljes költségtérítéséről, azaz havi illetményének 15 százalékáról, s a pénzt felajánlja az Otthonunk a III. Kerület Egyesület javára.

A kormányhivatal kontra óbudai önkormányzat első ütközete ezek szerint még tart és a bíróságon dől el a kimenetele, de a BKFH egy másik frontot is nyitott. Március 19-én újabb törvényességi felhívást küldött, amelyben a hivatal egyebek mellett a megemelt és jogszerűtlenül visszamenőleg kifizetett polgármesteri illetmény kifizetését, valamint a polgármester – általa szintén jogszerűtlennek tartott – szabadságtervének elfogadását is kifogásolta. 

Ezzel a kérdéssel a képviselő-testület az április 22-i ülésen foglalkozik majd. 

Megkérdeztük az önkormányzat sajtóosztályát, hogy milyen előterjesztést fognak a városatyák elé benyújtani, de nem válaszoltak. Így elképzelhető, hogy ismét három változatról szavazhatnak, mint február elején, ebben az esetben könnyen lehet, hogy akkor sem születik majd érdemi döntés, így borítékolható, hogy a kormányhivatal megint a bírósághoz fordul.

Nyitóképünk archív: Kiss László 2024. augusztus 8-án, a Nemzetközi Macskanapon, amikor még szabadlábon volt, Facebook-oldal


 

 

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
madre79
2025. április 11. 12:10
Nem is kell, hogy eltűrje! Aki sitten van az rab, ergo nem dolgozik és elvileg a közügyektől is el van tiltva. Az egész karácsony bagázst mellé kell zárni!
patikus
2025. április 11. 08:27
ha irigylitek költözzetek be mellé- (majd beszámítjuk)
Obsitos Technikus
2025. április 11. 07:46
15 éve mondom, hogy ideje lenne kidobni az önkormányzatokról szóló kop.pecs.foltozott törvényt, beleértve különösen a fővárosra tartozó részeket,és alkotni egy újat. Lett volna rá esély 2012-ben, a tervezet a kukába, az alkotója száműzetésbe került.
llnnhegyi
2025. április 11. 07:27
Lassú, lassú intézés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!