Történelmi béremelés jön a pedagógusoknak: ennyivel száll be az EU

2025. február 04. 13:11

A januári béremeléssel a pedagógusok átlagbére eléri a diplomás átlagbér 80 százalékát.

2025. február 04. 13:11

Az Európai Unió tanáronként ötmillió forinttal támogatja a magyar pedagógusok béremelését 2030-ig; a napokban megvalósul a pedagógusok tartós béremelésének második lépése, és ezáltal a pedagógusok átlagbére eléri a diplomás átlagbér 80 százalékát – közölte az Európai Bizottság magyarországi képviselete kedden.

A közleményben az uniós bizottság kiemelte, az Európai Unió 2024 és 2030 között 1,8 milliárd euróval (mintegy 735 milliárd forint) támogatja a béremelést, ami pedagógusonként mintegy ötmillió forintnyi bértöbbletet jelent átlagosan.

Ezt is ajánljuk a témában

A tartós béremelés célja a pedagógus hivatás vonzerejének növelése, és ezáltal az oktatás minőségének és hozzáférhetőségének javítása. 

A januári béremeléssel a pedagógusok átlagbére eléri a diplomás átlagbér 80 százalékát, és ezt a szintet a kormánynak az Európai Unióval kötött megállapodásának megfelelően legalább 2030. december 31-ig fenn kell tartani

– írták.

Az Európai Bizottság országjelentései, valamint az Európai Unió Tanácsának országspecifikus ajánlásai visszatérően felhívják a figyelmet arra, hogy egyre nagyobb gondot jelent a tanárhiány, melynek egyik oka a bérek alacsony szintje. Ezzel kapcsolatban közölték: a pedagógusok átlagbére a diplomás átlagbér 60 százaléka körül alakult, szemben a 90 százalékos uniós átlaggal.

„A magas színvonalú oktatási rendszerhez elengedhetetlen, hogy a pedagóguspálya vonzó legyen, és ez csak megfelelő bérek mellett képzelhető el” – fogalmaztak.

 Magyarország és az Európai Unió 2022-ben állapodott meg a pedagógus hivatás vonzerejét növelő tartós béremelés minimális feltételeiről. 

A pedagógus szakszervezetekkel folytatni szükséges párbeszéd szintén része az oktatás minősége javításának, ennek megfelelően ez is részét képezi a Magyarország és az Európai Unió közötti megállapodásnak – tették hozzá.

(MTI)

Nyitókép: Vasvári Tamás/MTI

***

 

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ertönszena
2025. február 04. 15:42
Ez nem támogatás. Ez a jogosan járó pénzünk. A szükséges forrás 88 százalékát a magyar állam biztosítja, a többi jön uniós számláról. Ezt nem az EU pénze, hős szerelmes libsik, hanem a mi pénzünk, amit megkapunk, ahogyan arról megállapodtunk a Bizottsággal.
Dixtroy
2025. február 04. 15:13
Nagyon helyes. Lehetne ugyan több, kezdetnek megteszi.
kir2vik
2025. február 04. 15:07
betakentaur 2025. február 04. 14:41 Nincs ingyen pénz. Ott lesz a doktrína is mögötte. Isten őrizzen a vörös-zöld típusú német tanári kartól. (Bármelyik szint: óvoda-egyetem) --------- kir2vikbetakentaur 2025. február 04. 15:06 "A pedagógus szakszervezetekkel folytatni szükséges párbeszéd szintén része az oktatás minősége javításának, ennek megfelelően ez is részét képezi a Magyarország és az Európai Unió közötti megállapodásnak – tették hozzá." A doktrina a szakszervezetekkel való megegyezés. Abból meg ugye minimum 2 van, az egyik nagyon szeret tüntetgetni. Ha 2022-ben egyezkedtek, hogy hogy nincs még egy buznyák sem?
monybbsc
2025. február 04. 14:56
A valóság persze egészen más: az EU kötötte ki azt a feltételt, hogy a pénzből a tanárok béremelésére is kell fordítani. Persze a fideszgomba nem fog utánaolvasni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!