Politikai aktivisták cukkolhatták fel a MOME diákjait, már a szenátusi ülésén is próbálkoztak

2025. február 04. 11:05

A Mandiner értesülései szerint a megmozdulások mögött egy kisebb, de hangos, magát politikai aktivistaként pozícionáló hallgatói csoport áll. Miközben a többség békét, s a régóta halogatott változások nyugodt folytatását szeretné.

2025. február 04. 11:05
MOME

Megzavarták a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatói az egyetem szenátusának február 3-án tartott ülését, amelyen Koós Pál rektor is részt vett.

Az egyetem szervezeti átalakítását és a rektor ezzel kapcsolatban hozott személyi döntéseit is tárgyaló ülésen a hallgatók folyamatosan tapsoltak, mikor a rektor szóhoz próbált jutni. Emellett olyan szórólapokat is osztogattak, amelyeken az általuk illegitimnek tekintett rektor és helyetteseinek lemondását, a „szenátus autonómiájának helyreállítását és a Böszörményi-Nagy Gergely vezette kuratórium hatalmának csorbítását követelték”. A hétfői szenátusi ülést végül berekesztették – számolt be a Telex.

A hétfői eseményekről sajtóközleményt is kiadott a MOME hallgatóiból frissen megalakult MOME FRONT. Azt írták, hogy „a kuratóriumi-rektori önkény következtében a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem polgárai számára megszűntek a biztosítékok az intézmény szakmai és szellemi integritására, elvesztettük bizalmunkat az egyetem vezetésével szemben”. Erről részletesebben itt írt a Telex.

Sikersztori: a MOME modellváltásáról

Érdekesség azonban az aktivisták megmozdulása kapcsán, hogy annak idején maga az egyetem kezdeményezte, gyakorlatilag maga a MOME találta ki az egyetemi modellváltást.

A fenntartó alapítvány kuratóriumában ráadásul nem ülnek, és soha nem is ültek politikusok.

Ellenben helyet foglal a testületben egy volt rektor, Kopek Gábor személyében, elismert kulturális diplomataként Bogyay Katalin, valamint olyan üzletemberek, mint Scheer Sándor, Szemerey Szabolcs vagy Böszörményi-Nagy Gergely. Böszörmény-Nagy – akinek írásai rendszeresen megjelennek a Mandiner hasábjain is – a kuratórium elnöke, aki kifejezetten jártas a kreatív iparban. Például az általa gründolt Design Terminal építette fel az első mentorprogramot kreatív ipari vállalkozóknak Magyarországon.

Mi a helyzet a MOME pénzeivel?

További adalék: a MOME költségvetése nőtt az egyik legnagyobb mértékben a modellváltás óta, közel négyszeresére, ezt az összeget pedig az egyetem – kifejezetten a fenntartó elvárásai mentén – javarészt béremelésekre fordította, így a MOME bérei és ösztöndíjai régiós szinten is versenyképesek. A hallgatói ösztöndíjak, támogatások mintegy két és félszeresére nőttek a modellváltás óta. Továbbá: a MOME szinte az egyetlen egyetem az országban, amely 98 százalékban képes kollégiumi elhelyezést biztosítani annak, aki igényli.

Az intézménnyel szembeni társadalmi bizalom növekedését pedig az is jelzi, hogy 

a MOME-ra jelentkezők száma a modellváltás óta stabilan növekszik.

Aligha meglepő, hogy mindezek tükrében az egyetem fejlesztését eddig elkerülték a politikai botrányok, ellenben új szakemberek érkeztek, a régóta az egyetemen dolgozó oktatók, kutatók közül pedig sokan előre léphettek. A kuratóriumi elnök személyes kezdeményezése, a hátrányos helyzetű tehetségeket felkaroló Tiéd a holnap program más intézmények számára is mintaként szolgál.

Maroknyi csoport szítja a hangulatot

Értesüléseink szerint 2025 elején olyan oktatók kezdték támadni a reformot az egyetem falain kívül és belül, akik maguk is részt vettek a reform kidolgozásában, és meg is szavazták azt. Nem beszélve arról, hogy

olyan kisebb, de hangos hallgatói csoportok kezdtek panaszkodni arra, hogy nincs információjuk a reformról, amelyek korábban látványosan bojkottálták a számukra tartott tájékoztató fórumokat.

„Az ő szempontjukból ugyanis kritikus fontosságú, hogy megpróbálják megakadályozni a MOME modellváltásának sikerét. Ellenkező esetben kiderülne, hogy a modellváltás, az új emberek és az új tudás behozása valóban jó eszköz egy-egy egyetem megújítására” – hangsúlyozták forrásaink lapunknak.

Megjegyezték, az egyetem számos munkatársa úgy érzi, a feszültséget, békétlenséget egy maroknyi csoport tudatosan szítja az intézményben: részben olyan korábbi vezetők, akik tartanak a megújulás által kinyitott szakmai versenyhelyzettől, részben egy kisebb de hangos, magát politikai aktivistaként pozícionáló hallgatói csoport.

Közülük néhányan már hónapokkal ezelőtt arról beszéltek a Tilos Rádió éjszakai adásában, hogy „ha törik, ha szakad, balhét csinálnak az egyetemen” – idézték fel.

A közösség nagyobb része eközben inkább békére és a régóta halogatott változások nyugodt folytatására szavazna. 

A reform számos belső támogatója közül sokan nyilvánosan is hangot adtak a véleményüknek, és nyilatkozatokkal erősítették meg kiállásukat a Jövő Egyeteme program honlapján. Ezt mutatják a Böszörményi-Nagy Gergely nemrégen a vitában jegyzett posztja alatti bejegyzések is.

Nyitóképünk illusztráció! Fotó: Mandiner-archív

 

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pulsarito
2025. február 04. 13:17
Én úgy tudom egyetemre nem kötelező járni! Na most, ha valaki elvesztette a bizalmát az egyetem vezetésében az nyugodtan átmehet olyan egyetemre, amelyben megbízik! Ha nem akar átmenni, és továbbra is a balhét keresi, akkor meg ki kell őket penderíteni mint macskát szarni! Röhej, hogy az élet minden területén egy-egy hangos törpeminoritás akarja megmondani a többségnek, hogy merre van az előre, és ha nem bólogat mindenki helyeselve, akkor fel vannak háborodva! Lófaszt mama, vagy mi!
nempolitizalok-0
2025. február 04. 12:45
Minden egyetemen van jópár ilyen selejt, aki a tanulás helyett megpróbál a rendszeren élősködni. Olyan idióta,. akik követik is őket. Ez olyan forradalmi. Aztán a srác kikerül a munkaerőpiacra és meg van sértődve, hogy az egyetemi végzettségét miért nem ismerik el a Mc Donalds konyháján, ahol hambikat készít.
survivor
2025. február 04. 12:40
El lehet menni.
Vata Aripeit
2025. február 04. 11:49
ez az egyetemista fétis olyan idétlen, mintha az egyetemista vmi külön állatfaj lenne. Minden intézményben - még oktatásiban is - vannak szabályok, törvények, házirend, etc melynek megszegőit lehet szankcionálni...de nem ...az egyetemista az annyira okos, független meg hős, meg forradalmi, hogy nem lehet picsán rúgni...hát a lófaszt nem..valahogy az értelmes lázadást soha nem művészeti és bölcsész hallgatók kezdik, mert ők az alja...egy mérnök/orvos hallgatónak nincs ilyen baromságokra ideje, mert van mit fejlődnie/tanulnia..szóval lehet ezeket a hülyéket ignorálni is, annak ellenére, hogy a telex/444/index tengely gatyába élvezését kellene nézni/olvasni
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!