Ki a felelős a Biodóm ügyében elégetett közpénzekért?
A Faktum tényellenőrző portál szerint a HVG azt sugallja, hogy a kialakult helyzetért elsősorban a kormányzat felelős.
A Faktum tényellenőrző portál Magyar Péter új vezérmotívumát vizsgálta, amelynek keretében a tél végéhez közeledve tűzifa-osztogatásba kezd a Tisza Párt.
„Mivel hazánkban a családi házak többsége továbbra sem rendelkezik megfelelő szigeteléssel és rengeteg családnak okoz megoldhatatlan problémát a tűzifa beszerzése, a TISZA kiemelt feladatának tekinti az uniós források hazahozatalát és a szigetelési programok újraindítását és a tűzifa áfájának a csökkentését” – írta Magyar Péter a Facebookon.
Valóban ekkora terhet jelent a magyar háztartásoknak a szigetelési problémákkal való küzdelem? Mit mondanak erről a statisztikák? És milyen az állami segítségnyújtás ma a szigetelések terén, amelyet kritikával illet Magyar Péter? Ezeknek a kérdéseknek járt utána a Faktum tényellenőrző portál.
A Facebook bejegyzés komment-szekciójában Magyar egy olyan szemlével támasztotta alá új programjának szükségességét, mely szerint a kormány több ezer milliárd forintos rezsivédelme mellett valójában minden harmadik magyar fával fűt. Politikai kommunikációs szempontból a tűzifa-osztogatás tehát elsősorban nem a szegény emberek fűtési lehetőségeinek megsegítéséről, mint sokkal inkább a kormány eddigi rezsivédelemmel és rezsicsökkentéssel összefüggő ügyének kisajátítását célozza majd meg a Tisza Párt stratégiájában. Ettől még a 2022-es népszámlálási adatok szerint a magyar állampolgárok 2/3-a nem fatüzeléssel védekezik a hideg ellen, ami a kormány rezsivédelmi kiadásainak szükségességét, társadalmi igényét mutatja meg.
Országos méretű akcióra készül Magyar Péter, ezért az adatokkal való összevetést szintén országos bontásban végezték el, a háztartások fűtési rendszerek szerinti megoszlási aránya alapján. A fával fűtés halmazát országos szinten három kategória adta a népszámlálásnál rögzített kérdőívből, ezek a Fakályha (helyiségenként), Fával (központi fűtés), és a Hálózati (vezetékes) gázzal és fával, központilag kategóriái, amelyek minden válaszadót összeadva az állampolgárok 24,7%-át teszik ki. A másik halmaz arányát a 100%-ból kivont fával fűtés halmazának százalékával (24,7%) adta, így jött ki a 75.3%-os számadat.
Terjedelmi korlátok miatt a kérdést nem tudták regionálisan vagy megyei szinten elemezni, de a KSH adatai nyilvánosan elérhetőek. A G7 korábban hivatkozott cikkében közöl egy térképet, amely regionálisan mutatja be a fával fűtött településsel megoszlását országos szinten:
A G7 térképének felbontásából jól látszik, hogy a tűzifával való fűtés problémái elsősorban azokat a Nyugat- és Kelet-Magyarországi régiókat érinti az országban, amelyek jelentős része a kormányzat támogatási rendszerének pályázati célcsoportjaihoz tartoznak. Magyar Péter posztjának másik állítása, hogy:
a TISZA kiemelt feladatának tekinti az uniós források hazahozatalát és a szigetelési programok újraindítását”.
Az állami segítség, a háztartások szigetelésének helyreállításában, – amelyet Magyar Péter a Facebookon hiányol – valójában több kormányzati intézkedésben is testet ölt, amelyek közül néhány program éppen 2025. január 1-től vált elérhetővé. Fontos újdonság, hogy a már eddig is extra juttatásként működő SZÉP-kártyával most már lakásfelújítással összefüggő kiadásokat is fedezni lehet, ahogyan a CSOK-pályázati rendszerében is jelentős újítások születtek. Az Otthonfelújítási Program kb. 400 ezer magyar családot értinthet a pályázati lehetőségek előnyös kihasználása esetén.
A lakossági szintű szigetelés problémájára tehát léteznek kormányzati támogatási lehetőségek, amelyek sok esetben a már meglévő pályázatok fejlesztésével, felfrissítésével valósulnak meg. A társadalmi igény egyértelmű a statisztikai mutatók alapján, az azonban nem világos, hogy a Tisza Párt miként képzeli el a szigeteléssel összefüggésben megvalósítandó támogatások „újraindítását”.
Ezt is ajánljuk a témában
A Faktum tényellenőrző portál szerint a HVG azt sugallja, hogy a kialakult helyzetért elsősorban a kormányzat felelős.
Nyitókép: faktumprojekt.hu