Toronymagas, kétharmados győzelmet aratott a Fidesz Tolnában
Tolna 02 megcsinálta! – írta Csibi Krisztina a közösségi oldalán.
A korrupcióval gyanúsított MSZP-s Czeglédy Gergely helyéről döntenek az óbudaiak. A mandátumért nagy a tülekedés, a balliberális pártoknak nincs hivatalos jelöltjük, a Tisza itt sem indul.
Bár nem lesz olyan országos jelentősége, mint a dombóvári időközi parlamenti választásnak, belpolitikai szempontból érdekesebb és mindenképp izgalmasabb küzdelemre lehet számítani vasárnap Óbudán, ahol időközi önkormányzati voksolást tartanak, miután Czeglédy Gergely október közepén lemondott.
Az MSZP-s városatya a júniusi választáson a balliberális pártok – DK, Momentum, MSZP, Párbeszéd, LMP, Jobbik –, jelöltjeként viszonylag sima, csaknem 9 százalékpontos győzelmet aratott fideszes riválisával, Malinás Sándorral szemben, de nem sokáig örülhetett a mandátumának, a hónap közepén őrizetbe vették, pár nappal később letartóztatták egy százmilliós vesztegetés megalapozott gyanúja miatt.
Ezt is ajánljuk a témában
Tolna 02 megcsinálta! – írta Csibi Krisztina a közösségi oldalán.
Czeglédy nem egy „mezei képviselő” volt, az előző ciklusban a III. kerület alpolgármestereként tevékenykedett – a DK-s Kiss László, az akkori főnöke, két hónappal később, augusztusban került rácsok mögé –, s rajta volt az MSZP–DK–Párbeszéd tavalyi fővárosi listáján, de csupán a 27. helyen, így nem jutott be a Fővárosi Közgyűlésbe.
S hogy – finoman fogalmazva – a pályafutására már hosszú évek óta a korrupció árnya vetült, azt bizonyítja az is, hogy a tavalyi választás előtt egy hónappal Vitézy Dávid felszólította Karácsony Gergelyt, hogy Czeglédyt húzza le a listájáról, „Ne akarja visszahozni a Hagyó-korszakot a Városházára! 2007 és 2010 között évekig küzdöttem a Városházát és a BKV-t behálózó vörös polip és korrupciós gépezet ellen” – fogalmazott.
Kapcsolódó vélemény
Milyen sötét alkuk kellenek ahhoz, hogy Karácsony ilyen mélyen belesüllyedjen a DK-MSZP szövetségbe?
A Podmaniczky Mozgalom vezetője arra utalt, hogy Czeglédy korábban a BKV-s botrányba – ebben az ügyben váltak ismertté a nokiás dobozos pénzszivattyúzások, a túlárazott szerződések, a százmilliós végkielégítések – keveredett Hagyó Miklós egykori szocialista főpolgármester-helyettes irodavezetője volt.
S míg Kiss polgármester kitart, nem hajlandó távozni a posztjáról, és egészen abszurd módon módon a börtönből „irányítja” a kerületet és veszi fel a „munkájáért” a nem kevés fizetését, addig a korántsem ilyen fontos szerepet betöltő Czeglédy – gyaníthatóan nem teljesen önszántából, inkább a társai nyomására – vette a kalapját.
Ezt is ajánljuk a témában
Sára Botond főispán közölte, Budapest kormányhivatala úgy döntött, követelni fogja, hogy a jogalap nélkül kifizetett pénzeket Kiss László fizesse vissza.
Az, hogy ez az egész ügy mennyire kínos a balliberális oldalnak, jól jelzi, hogy hivatalosan egyik párt sem indít politikust a választáson. Elvileg a szocialisták nevezhettek volna meg valakit, hiszen Czeglédy MSZP-s (arról nincsenek hírek, hogy kilépett-e a pártból), és meg is állapodtak Sinkovics Milánnal, de a jelölés idején – hasonlóan a dombóvári időközi parlamenti választáshoz – a párt tisztújítása miatt nem volt aláírásra jogosult személy a vezetésben. Ezért felvetődött, hogy induljon a DK és az LMP színeiben, ebbe viszont a zöldek nem mentek bele, Gyurcsányék egyedül pedig nem vállalták be. Így Sinkovics maradt független.
Szintén függetlenként kerül fel a szavazólapokra Pink Marianna – a Facebook-oldala szerint vállalati ügyvéd –, akiről nem sokat tudni, eddig nem vett részt a közéletben. A közösségi oldalán kampányol és azt írja, „függetlenként, törvényesen, hitelesen, nőként, Önökért” dolgozik, ezért érdemes rá szavazni. Ugyancsak független Bencsik Béla, aki azt állítja magáról, hogy az egyetlen civil;
egyébként meg a politikai botrányhős, Szabó Bálint támogatja, és Dombóvárról érkezett, hiszen azon a megmérettetésen a független Vilcsek Ernőt segítette,
az eredmény (2,03 százalék) láttán nem túl nagy sikerrel.
A Mi Hazánk váltott tavaly júniushoz képest, most Ormándi-Edőcs Beátával próbálkoznak, úgy látszik, nem voltak megelégedve Papp Attila Jánossal, aki hét hónapja 7,60 százalékot szerzett. A Kutyapárt is új arcot vet be, Sill Gábor (17,03 százalék) helyett Fülöp Gergelyben bíznak.
A Fidesz azonban ismét Malinás Sándorral (33,32 százalék) száll ringbe. A Jobbik kiszállt az összefogósdiból, Egyedi István önállóan indul csatába, s lesznek echte baloldali jelöltek is, az egyikük Fodor Róbert, aki mögött a Szikra Mozgalom áll, a másikuk, aki máshogy echte baloldali, a munkáspárti Preyer Márk.
S a rossz idő ellenére meglehetősen intenzív kampány folyik a kerületben, a pártok, szervezetek, de még a függetlenek is kivonulták agitálni az utcára,
emellett természetesen a Facebookon is nyomulnak. Plakátletépkedéseken, egy-egy beszóláson kívül nem volt balhé, így meglehetősen békés mederben folyik az emberek győzködése.
A mandátum sorsa várhatóan a Fidesz és a Kutyapárt között dől el. A kormánypártnak a mostani politikai helyzet hatalmas ziccert jelent és mindenképp bizonyítani akarnak a tavaly júniusi meglehetősen gyenge szereplés után, ezért nagyon komolyan veszik a választást, hatalmas erőket vetettek be. A kutyák viszont abban bíznak, hogy megismétlődhet az, ami tavaly júniusban a XII. kerületben, ahol taroltak. A balliberális erők egy része által támogatott független Sinkovics Milán azért nem nagyon rúghat labdába, mert a
Kiss-Czeglédy duó tevékenysége nyomán ez a politikai oldal demoralizálódott, teljesen szétesett, ráadásul a pártok nyilvánosan ki sem állnak mellette.
Az gyanítható, hogy az MSZP és a DK Sinkovicsot támogatja, de az már korántsem egyértelmű, hogy a Momentum, a Párbeszéd és az LMP kit, ezért megkérdeztük mind az öt pártot, de egyikük sem válaszolt. Az MSZP a Magyar Hangnak sem volt bőbeszédű, a DK viszont igen. Azt írta a lapnak, „a Demokratikus Koalíció a korábbi politikai megállapodásnak megfelelően a függetlenként induló, MSZP által támogatott jelöltet, Sinkovics Milánt támogatja...”.
A balliberális oldal vezető erejének számító Tisza Párt ezen a választáson sem indul, döntő lesz, hogy a Magyar-szimpatizánsok közül hányan vesznek részt a voksoláson, és kinek a neve mellé húzzák be az ikszet.
Bárki nyer is az időközin, a baloldalt többség megmarad a testületben.
Nyitóképünk: Mandiner-grafika