A NVI közölte: 2023-ban is szerepelt a költségvetésben a 2024-es választás előkészítésére szánt pénz.
Kovács Gergely, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt társelnöke 2024 utolsó napján osztotta meg Facebook-oldalán azt a „teóriát”, hogy a Fideszben elgondolkodhattak az előrehozott választás ötletén. Mindezt a Vox populi választási kalauzra hivatkozva írta, amely a parlament honlapján szúrta ki, hogy a 2025-ös állami költségvetésben mintegy 8,4 milliárd forintot különítettek el a 2026-os országgyűlési választások előkészületeire.
Miután a közösségi médiában terjedni kezdett a feltételezés, sőt, Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is előrehozott választásokat kezdett követelni a közösségi felületein, a 444.hu kérdésekkel fordult a Kormányzati Tájékoztatási Központhoz (KTK). Megkeresésükre azt a választ kapták, hogy „szemben egyes nyugat-európai országokkal, Magyarországon politikai stabilitás van.
A következő országgyűlési választások 2026-ban lesznek, minden ezzel ellentétes híresztelés csupán ócska politikai hecckampány.
A portál az iránti érdeklődésére, miért szerepel a 2025-ös költségvetésben egy 8,4 milliárdos tétel a választások lebonyolításával kapcsolatos kiadásokra, a KTK úgy reagált: „a költségvetésben szereplő forrás a 2026. évi országgyűlési képviselőválasztás megfelelő előkészítését szolgálja”. Továbbá hozzátették, a biztosított összeg jelentős részét informatikai fejlesztésekre fordítják majd.
A Telex azonban nem elégedett meg ezzel, megkereste a Nemzeti Választási Irodát is (NVI), ahonnan azt a választ kapták, hogy
már a 2021-es és 2023-as költségvetésük is tartalmazta a soron következő általános választások arra az évre eső előkészítésének költségeit.
2023-ban így 7 milliárd forintot kaptak a 2024-es EP- és önkormányzati választások előkészítésére – ismertették.
Az NVI kiemelte, „a megelőző általános választások gyakorlatához hasonlóan tervezte meg az országgyűlési képviselők 2026. évi általános választásának költségeit, amelyből
2025. évben nem szerepel olyan tétel, amit a 2026. évi általános országgyűlési választás évében kell finanszírozni”.
A KTK-hoz hasonlóan azt írták, az aktuális költségek jelentős részét döntően az informatikai felkészülés költségei teszik ki, például a választási szakrendszerek felkészítése, a szakrendszereket támogató és lejáró licenszek beszerzése. Emellett a forrásokat a 2025-ben esedékes központi biztosítású nyomtatványok nyomdai és postai költsége, valamint a helyi és területi választási szervek oktatása és felkészítése indokolja – sorolták válaszukban.
A postai költségeket azzal indokolták, hogy „az országgyűlési képviselők általános választását megelőző év októberében a névjegyzékbe vétel iránti kérelemről, adatmódosításról és törlési kérelemről a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárokat tájékoztatni kell”. Hozzátették, ezt a 17/2013. (VII. 17.) KIM rendelet 6. § (2) bekezdés aa) pontja írja elő.
Az NVI válaszából az is kiderült, hogy a szavazólapok kinyomtatására szánt pénzt 2025-ben nem is kapják meg. Ez nem szerepel a „2026. évi országgyűlési képviselőválasztás előkészítés” című költségvetési fejezet indoklásában.
Nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/Balogh Zoltán
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az Alapjogokért Központ elemzője szerint nincsen politikai és társadalmi realitása egy előrehozott választásnak.