Új tehetséggondozó központot nyit az MCC Szombathelyen
A Mathias Corvinus Collegium történelmi helyszínen várja a tanulni vágyó fiatalokat.
Elhozhatja-e az új amerikai elnök a békét? Mi várható a Közel-Keleten? Milyen lesz idén a magyar belpolitika és a gazdaság? Közéleti szereplőket, politikusokat és elemzőket kértünk arra, osszák meg a Mandinerrel várakozásaikat, és hogy milyen történésekre számítanak itthon és a világban.
Kacsoh Dániel, Kohán Mátyás, Petri Lukács Ádám, Rajcsányi Gellért, Szalai Laura és Veczán Zoltán írása a Mandiner hetilapban
Robert C. Castel
biztonságpolitikai szakértő
Hogy mi várható idén? Ukrajna felőrlése folytatódik, és egyáltalán nem zárható ki, hogy sikerülni fog a teljes katonai összeomlásig elvinni a konfliktust az észszerű kompromisszum helyett. Európa előbb-utóbb az 1940-es churchilli fordulópont előtt fog állni, amikor el kell döntenie: Ukrajna további támogatása erősíti vagy inkább gyengíti a kontinens védelmét.
A nyugati államok belső dinamikáját a trumpi forradalomhoz való hozzáállás fogja meghatározni. A „simulékonyak” és a „la Résistance” küzdelme már javában zajlik.
A Közel-Keleten folytatódik a síita tengely hanyatlása. A kialakuló erővákuumot a szunnita dzsihadisták árnyalatai, Törökország és az előbbiekkel szemben álló izraeli, konzervatív arab szövetség fogja kitölteni. Az iráni atomfegyverprogram kérdése döntési ponthoz érkezett, nagy valószínűséggel kinetikus kimenetellel.
Kína kénytelen lesz újrakalkulálni kockázatelemzését Tajvannal kapcsolatban a Trump-effektus árnyékában, és valószínűleg a taktikai tárgyalások és a kivárás módszerét fogja alkalmazni. Észak-Korea a „ballisztikus kéregetés” mellé felveszi diplomáciai repertoárjába az „intervenciós kéregetést”, s politikai és gazdasági előnyöket próbál majd kizsarolni a Nyugatból.