Felmérik az 1849-es, dicsőséges tavaszi hadjárat hőseinek tömegsírjait
A tömegsírok már védettek, ám most parcellakövekkel is megjelölik őket - mondja Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a Mandinernek.
Évtizedeken át gondozta a pesti művészek sírjait a színész, aki Kossuth Lajos temetésén is vitte a fejfát. De ki volt ő?
Vasvári Kovács József 1832-ben született Pakson, az édesapja orvos volt, ám korán meghalt, így neki és a testvéreinek is dolgoznia kellett. Vasvári Pestre ment, ahol beállt orgonakészítőnek, ám jött az 1848-as forradalom és nem volt számára kérdés, hogy öt testvérével együtt harcolni fog a magyar szabadságért. Ne feledjük, 16 éves volt ekkor… A levert forradalom után 1850-ben kezdte a színészi karrierjét, idővel pedig a pesti Népszínház társulatának lett a tagja és rendszeresen fellépett énekesként. A legtöbbet a Komlókertben, ahol nem egyszer hétszáz nézője volt az előadásának. Azt is tudni lehet, önkéntes tűzoltó lett, a lapok is megírták 1870-ben, hogy
Ezt is ajánljuk a témában
A tömegsírok már védettek, ám most parcellakövekkel is megjelölik őket - mondja Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a Mandinernek.
neki köszönhetően nem égett le a Gellérthegy lábánál sok épület, ugyanis a tűz láttán percek alatt megszervezte a szakszerű oltást.
Évekkel később a Népszínházat is megmentette, szerencsére pont ott volt, mikor egy délelőtti próbán lángra kapott a díszlet, Vasvári Kovács József pedig egymaga fékezte meg a lángokat.
Rendszeresen kijárt a Kerepesi úti temetőbe, hogy a 48-as honvédek sírjait gondozza, ahogy a lapok fogalmaztak: „ő rendezte össze a kissé megzilált hantot és koszorúkat.” Az elhagyott színészek sírhantjait is rendszeresen rendbe tette, a „vándorló fejfáról” pedig az újságok is említést tettek.
Mikor ugyanis elkészült a színész Szerdahelyi Kálmán síremléke, Vasvári Kovács József elkérte a fejfát a családtól és megjelölte vele Bernáth Gazsi letaposott sírját.
Mikor aztán Bernáthnak is kőemléke lett, a fejfát Sárosy Gyula sírjára helyezte. Később Réthy Mihály sírjára került a fejfa, onnan pedig Hetényi Laura sírjára. A vándorló fejfa végül a kerepesi temető kápolnájának padlására került. Idő után már nem csak a sírokat gondozta, hanem az elhunyt művészek búcsúztatásán beszédeket mondott és a gyászmenet elején vitte a sírkeresztet. Jó ismerője lett a kerepesti temetőnek, olyannyira, hogy 1878-ban elkészítette és kiadatta a temető térképét, megjelölve, hol nyugszanak a híresebb személyiségek. A Vasárnapi Újság ekkor már a „holtak hű barátjának” nevezte. Ha éppen nem a temetőben időzött, akkor a Népszínházban lépett fel, de arra is volt ideje, hogy kivitelezze a Városligetben a nagy sövénylabirintust, amely hatalmas területen várta a gyerekeket, akik örömmel jártak-keltek a zsákutcákkal megspékelt növénylabirintusban. Rendszeresen az Orient kávéházban időzött, a Betsky-féle vendéglőben is volt törzsasztala és
Ezt is ajánljuk a témában
A kommunisták fel akarták számolni a nemzet nagyjainak temetkezési helyét, végül megmaradt a sírkert.
nem volt félős fajta, ezt jelzi, hogy 1886-ban, mikor négy haramia támadt rá a Gyöngytyúk utcában, nem messze a lakásától, két támadóját is ártalmatlanná tette és átadta a hatóságoknak.
Vasvári Kovács Józsefről, a holtak nagy barátjáról a következőt írta a Budapesti Hírlap 1890-ben. „Legjobb barátai neki az írók és művészek – ha meghaltak. Temetésükön ő viszi a fátyolos keresztfát a halottaskocsi előtt, sírjukat gondozza, fölgyepezi és gyomlálja. Óriási gyűjteménye van halottas koszorúk hervadt leveleiből és gyászjelentésekből.
Egy negyedszázad óta nem halt meg Budapesten valamirevaló költő, színész, muzsikus, akit nem kísért el végső útjára s akitől nincs ilyen szomorú emléke.”
A halála előtt nem sokkal általános megrökönyödésre elkészítette a saját koporsóját. Az egyik oldalán az szerepelt „Vasvári Kovács József, a Népszínház nyug. művésze és 48-as honvéd”. A másikon pedig ennyi állt: „Élt… évet.” A koporsót az ágya mellett tartotta és arról is rendelkezett, hogy ha meghal, akkor a koporsóban a feje alatt az a vánkos legyen, amelybe belevarratta azokat a babérleveleket, amelyeket híres halottak koszorújából vett a hosszú évtizedek során. Még arról is végrendelkezett, hogy ha meghal, az ő temetésére senki ne vigyen koszorút, a pénzt inkább ajánlják fel jótékony célra.
Ezt is ajánljuk a témában
Meglepő lehet, de nem Gábor Zsazsa vagy Andy Vajna sírjához.
1894 tavaszán még ott volt Kossuth Lajos temetési menetének az élén és ő vitte a sír fejfáját. Ekkor már Nagysurányban (a mai Szlovákia területén található település) élt, a szegény színészek menedékházában. Ott is dőlt ágynak, a nagybeteg embert pedig a híres színésznő, Jászai Mari is meglátogatta. Vasvári Kovács József végül 1894 októberében hunyt el 62 évesen. A sírhantján sokáig egy fejfal állt, majd két évvel később nem volt hálátlan a nemzet, hiszen közakadozásból elkészült a síremléke. A halála után számtalan nekrológ született, az egyik lap találóan fogalmazott:
„Elköltözésével nem az élők a legnagyobb vesztesek. Budapest híres halottai vesztették el az öreg Vasváriban az ő legodaadóbb pártfogójukat.”
Nyitókép: Vasvári Kovács József avagy a holtak nagy barátja. Fotó: Mandiner