Az isaszegi csatában elhunyt honvédek voltak a 175 éves Fiumei úti sírkert első híres halottjai
A kommunisták fel akarták számolni a nemzet nagyjainak temetkezési helyét, végül megmaradt a sírkert.
Meglepő lehet, de nem Gábor Zsazsa vagy Andy Vajna sírjához.
Nyitókép: Egyre több külföldi turista keresi fel a Fiumei úti sírkertet. Fotó: Mandiner/Földházi Árpád
Nem titkolt célja a Fiumei úti sírkertet felügyelő Nemzeti Örökség Intézetének (NÖRI), hogy a külföldi turisták a Magyarországon töltött idő alatt a nemzeti sírkertet is meglátogassák, ahol hatszáznál is több, neves szobrászok által megálmodott síremlék látható, nem mellékesen pedig a magyar nemzet nagyjai, Kossuth Lajostól Deák Ferencig alusszák örök álmukat a hatalmas területen fekvő, parkosított sírkertben.
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének igazgatója
a párizsi Père-Lachaise temetőt említi követendő példaként a Mandinernek, ahol rengeteg turista fordul meg évente. Ennek érdekében ingyenesen letölthető, angol nyelvű applikációt alkottak, amely segítségével már százötven híresség síremlékét találhatják meg a sírkertben és mindent megtudhatnak az ott nyugvókról.
Ezt is ajánljuk a témában
A kommunisták fel akarták számolni a nemzet nagyjainak temetkezési helyét, végül megmaradt a sírkert.
A NÖRI Szoborpark projektje is azt a célt szolgálja, hogy a külföldről érkezők egy, a parcellakövekre helyezett QR-kód leolvasásával tájékozódhassanak az adott parcellában található, művészettörténeti jelentőséggel bíró szoborról és alkotójáról. Mostanában jelent meg a lengyel nagykövetséggel közösen egy kiadvány is, amelyben a Fiumei úti sírkertben nyugvó lengyel hírességeket mutatják be.
Szabó Viktor, a Nemzeti Örökség Intézete idegenforgalmi osztályvezetője (aki történészként népszerű temetői sétákat is tart az érdeklődőknek) azt szintúgy elárulta a Mandiner érdeklődésére, hogy jelenleg kiknek a síremlékeihez látogat el a legtöbb külföldi turista.
Sokan keresik fel például Gábor Zsazsa sírját. A Budapesten született, de az Egyesült Államokban világhírig jutó egykori színésznő és celeb síremlékét leginkább az Egyesült Államokból, Angliából, Ausztráliából érkező idősebb korosztályhoz tartozó turisták látogatják meg.
Ugyanígy sok külföldi érdeklődik a bejáratnál, hogy hol találják Andy Vajna síremlékét. Az egykori producert a legtöbben a Rambo-filmek és a Terminátor-sorozat miatt zárták a szívükbe a látogatók közül.
Kevesen tudják, hogy a Fiumei úti sírkertben hétezernél is több orosz katona nyugszik, a többségük a II. világháború idején vesztette életét Magyarországon, de nyolcszázan az 1956-os forradalom leverése közben hunytak el. Miattuk az orosz turisták érkeznek rendszeresen a sírkertbe (az orosz–ukrán háború óta természetesen jóval kevesebben).
Ezt is ajánljuk a témában
Az író, újságíró Obersovszky Gyula Táncsics-díja is kalapács alá kerül.
Feltűnően sokan látogatják Gozsdu Manó síremlékét is, szinte kizárólag román turisták. Gozsdu Magyarországon élő román ügyvéd, politikus és mecénás volt, aki sokat tett a román–magyar megbékélésért, nem mellékesen a neve onnan is ismerős lehet, hogy ő készítette azt az épületegyüttest, ahol ma a Gozsdu-udvar található Budapesten.
Nagyon sok lengyel turista azért látogat a Fiumei sírkertbe, hogy elmehessen Mieczyslaw Woroniecki sírjához. A lengyel főnemes az 1848-as magyar szabadságharc egyik mártírja volt, alezredesi rangban harcolt a magyarok oldalán, amiért a szabadságharc leverése után kivégezték a habsburgok az akkor 24 éves Woronieckit.
Az ő története nem annyira közismert Lengyelországban, ám az itteni idegenvezetők számon tartják, ezért főleg csoportosan érkeznek a síremlékéhez a lengyel turisták. Szintén sok külföldi látogatója van a Nobel-díjas író, Kertész Imre síremlékének is, főleg német és francia nyelvterületről érkező turisták zarándokolnak el hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
Húsz éve kapta meg a Nobel-díjat Kertész Imre a Sorstalanság című regényéért.
Talán meglepő lehet, de nem Gábor Zsazsa vagy éppen Andy Vajna síremlékénél fordul meg a legtöbb turista, hanem
az egykori marxista gondolkodó és kommunista politikus, esztéta és egyetemi tanár, Lukács György síremlékénél.
Az ő sírját keresik a legtöbben és nem csak az idősebb korosztályból. Lukács György filozófiai munkásságát ugyanis a világszerte egyetemi szinten oktatják.