Újabb csapásokat mérnek a budapesti autótulajdonosokra
Napról napra bukkannak fel a hírek, miként sarcolják/sarcolnák meg a baloldali vezetésű kerületek a helyieket.
Ragadós lett az erzsébetvárosi példa: ha már tudják, jól megsarcolják az autósokat, a lakosok forronganak.
Elkapkodják egymás elől a jobbnál jobb autósokat sarcoló ötleteket a baloldali kerületek Budapesten: elsőként Niedermüller Péter, Erzsébetváros DK-s kerületvezetője jelentette be még tavaly ősszel, hogy sokszorosára emeli a VII. kerületi autósok éves várakozási engedélyét. A baloldali kerületvezető közösségi oldalán, a nagy bejelentéskor azt írta: a túltámogatott parkolási rendszer nem érdeke a VII. kerületi autósoknak sem.
Jelenleg sokkal több parkolási engedélyt kénytelen kiadni az önkormányzat, mint ahány parkolóhely a valóságban van Erzsébetvárosban”
– fogalmazott.
A tavaly év végéig érvényben lévő szabályozás alapján az első autó esetében évi 2.200 forint adminisztrációs díjat fizettek az autósok, Niedermüller javaslata az volt, hogy az első gépjárműre 2025. január 1-től 36 ezer, a második autóra 72 ezer forint parkolási hozzájárulást kelljen fizetni az adminisztrációs díjon túl, a közgyűlés ezt végül meg is szavazta.
Ez a változtatás egyaránt érdeke minden erzsébetvárosinak: gyalogosnak és autósnak is”
– szúrt oda gúnyosan a politikus.
A baloldal döntése hatalmas vihart kavart: online petíció is indult a kerületvezetés döntése ellen, amelyet egy nap alatt több százan írtak alá. „Az erzsébetvárosiak nem akarják megfizetni a baloldal kudarcos politikájának árát” – mondta Benedek Zsolt, VII. kerületi fideszes önkormányzati képviselő.
Ezt is ajánljuk a témában
Napról napra bukkannak fel a hírek, miként sarcolják/sarcolnák meg a baloldali vezetésű kerületek a helyieket.
Az erzsébetvárosi sarcon felbuzdulva több, a baloldal által vezetett kerület is úgy döntött, hogy az éves várakozási engedély díját megemeli. Aki nem tudná, ezek a korábban papír alapú, mostanra jellemzően online működő „matricák” szolgáltak arra, hogy egy jelképes díj ellenében az adott kerületben élő személy a lakhelye környékén az év során ingyen parkol, nem kell parkolójegyet vennie.
Ezt is ajánljuk a témában
Ezentúl egy erzsébetvárosi lakosnak 72 ezer forintot kell fizetnie azért, hogy a második autója a ház előtt parkolhasson.
A Baranyi Krisztina által irányított IX. kerületben is így jártak az ott élők: előterjesztésükben az szerepelt, hogy a kiesett gépjárműadót pótolnák a lakossági várakozási díj emelésével. Ennek értelmében Ferencvárosban évi 20 ezer fizetnie annak, aki autójával „díjtalanul” akar parkolni az otthona előtt. A IX. kerületben lakásonként csak egy autóra jár kedvezmény, a másodikra már nem, azaz
a várakozási engedély éves díja az adott zónába tartozó óránkénti parkolási díj 250-szerese.
Így tett a XIII. kerület is, ahol eddig jelentős kedvezményt kaptak az autósok: éves szinten a várakozási engedély az első autóra mindössze 2 ezer forint volt, a második autóra a díj volt a jelentős összeg, az a 70 ezer forintot is meghaladta. Az MSZP-s kerületvezetés nem teketóriázott, olyan vastagon húzott a ceruzájuk, hogy a kerületiek csak néznek, hova ez a 100-szoros emelés.
A második autóra igényelt parkolási engedély díja nem változik, marad az óránkénti várakozási díj kétszázszorosa.
Az első és a második engedély esetén a parkolási óradíj összegéhez igazodik a parkolásért fizetendő várakozási díj éves összege”
– közölte az önkormányzat.
A hivatalos adatok szerint a fizetendő díj mértéke a 2024. december 1-jét megelőzően használatbavételi engedélyt szerzett ingatlanok esetében:
Díjzóna | lakcímen 1. engedély | lakcímen 2. engedély |
„A” díjzóna (Jászai Mari tér – Újpesti rakpart – Dráva utca – Dózsa György út – Szabolcs utca – Bulcsú utca – Lehel utca – Lehel tér – Váci út – Nyugati tér – Szent István körút) | 30.000,- Ft / év | 120.000,- Ft / év |
„B” díjzóna (Duna pesti ága – Újpesti vasúti összekötő híd – Balzsam utca – Göncöl utca – Röppentyű utca – Pap Károly utca – Róbert Károly körút – Vágány utca – Dózsa György út – Dráva utca) | 22.500,- Ft / év | 90.000,- Ft / év |
„C” díjzóna (Újpalotai út – Dugonics utca – Madridi utca – Szent László út – Kámfor utca – Tatai utca – Szegedi út – Dévényi utca – Róbert Károly körút – Pap Károly utca – Röppentyű utca – Göncöl utca) | 15.000,- Ft / év | 60.000,- Ft / év |
A fizetendő díj mértéke a 2024. december 1. napját követően használatbavételi engedélyt szerzett ingatlanok esetében:
Díjzóna | lakcímen 1. engedély | lakcímen 2. engedély |
„A” díjzóna (Jászai Mari tér – Újpesti rakpart – Dráva utca – Dózsa György út – Szabolcs utca – Bulcsú utca – Lehel utca – Lehel tér – Váci út – Nyugati tér – Szent István körút) | 120.000,- Ft / év | 120.000,- Ft / év |
„B” díjzóna (Duna pesti ága – Újpesti vasúti összekötő híd – Balzsam utca – Göncöl utca – Röppentyű utca – Pap Károly utca – Róbert Károly körút – Vágány utca – Dózsa György út – Dráva utca) | 90.000,- Ft / év | 90.000,- Ft / év |
„C” díjzóna (Újpalotai út – Dugonics utca – Madridi utca – Szent László út – Kámfor utca – Tatai utca – Szegedi út – Dévényi utca – Róbert Károly körút – Pap Károly utca – Röppentyű utca – Göncöl utca) | 60.000,- Ft / év | 60.000,- Ft / év |
Magyarán, azok, akik eddig éves szinten kétezer forintot fizettek, most legalább 15 ezer forintot kell fizetniük az első autó esetében, aki már a belvároshoz közelebb lévő körzetben, az Árpád híd pesti hídfőjének környékén lakik, annak már 22.500 forintot, míg aki az Újlipótvárosban lakik, annak évente első autóra 30 ezer forintot kell perkálnia. Még durvább emelést látni a 2024. december 1. napját követően használatbavételi engedélyt szerzett ingatlanok esetében, Újlipótvárosban és környékén az éves díj itt már 120 ezer forintra rúg.
Kerületi lakosok körében komoly fejfájást okozott, hogy akkor végül az ő, mostantól emelt összegben kifizetett éves várakozási engedélyük meddig szól, ugyanis azon az önkormányzati oldalon, ahol igényelni lehet az online matricákat, nem a megszokott térkép találta az autósokat.
A fenti díjterület a 0138-as fizetős zónát mutatja, amely a XIII. kerület nagy részét lefedi, a kerületi Facebook-csoportokban pedig többen megijedtek attól, hogy a jövőben csak ezen a területen lesz érvényes az éves várakozási engedélyük. Sokak arra panaszkodtak, hogy korábban itt az érvényes parkolási zónát látták, ameddig használható a várakozási engedély. Azt azonban most már csak ITT találják meg.
A lakossági engedélykiadás zónahatárai nem azonosak a parkolási díjövezetekkel (A / B / C díjzóna) és a mobilparkolási zónakódokkal”
– figyelmeztet az önkormányzat a zónatérképen, ám ezt sehol nem jelezték az éves várakozási engedélyeket igénylő oldalon.
Azaz a kerületiek megnyugodhatnak, a várakozási engedélyekre vonatkozó zónák nem változtak. De ismerve a kerületet, hozzá kell tenni: egyelőre.
Nyitókép: Illyés Tibor/MTI