Félelmek, tévhitek és a realitás a digitális állampolgárságról szóló vita körül

2025. január 10. 20:20

Az egyik legnagyobb félelem alaptalannak látszik a bevezetéssel kapcsolatban.

2025. január 10. 20:20
null

A digitális állampolgárság (DÁP) bevezetése kapcsán „Rogán Antal mindenkit megnyugtatott, hogy nem telepít a kormány Pegasus kémszoftvert mindenki telefonjára, aki letölti a Digitális Állampolgárság alkalmazást” – írta a Faktum tényellenőrző oldal. Bár ez az ígéret megnyugtató, a témát övező viták nem csitulnak. A digitális közigazgatás fejlődése ugyanis nemcsak lehetőségeket, hanem komoly aggályokat is felvet, mint egyfajta elkerülhetetlen szükségszerűség.

A digitális állampolgárság nem csupán technológiai újítás, hanem egy mélyebb társadalmi filozófiát is tükröz. Az információs és kommunikációs technológiák (IKT)

 a társadalmi integrációt, a demokrácia kiszélesítését, a gazdasági esélyegyenlőséget és az emberi jogok védelmét szolgálják.”

Az egyének és közösségek digitálisan közvetített kapcsolata új távlatokat nyit az államhatalom gyakorlása és az állampolgári részvétel terén.

A DÁP, mint Pegasus?

A DÁP kapcsán sokan attól tartanak, hogy a program hasonló fenyegetést jelenthet, mint a Pegasus kémszoftver. Bár technikailag lehetséges lenne egy ország teljes lakosságának megfigyelése, az ehhez szükséges infrastruktúra és költségek „egyszerűen nem tudnának titokban maradni a hazai viszonyok között”. Egy ilyen méretű megfigyelés napi szinten 9,5 petabájt adatot generálna, amely éves szinten több mint 3 exabájt tárolását igényelné. Ez elképesztő költségekkel járna, hiszen

egy modern adatközpont fogyasztása megfelel egy kisebb város energiaigényének”.

Technológiai és gazdasági korlátok

A szerverparkok fenntartása nemcsak pénzügyi, hanem technikai szempontból is fenntarthatatlan. „Az ilyen mértékű folyamatos megfigyelés nemcsak technikailag, hanem pénzügyileg is fenntarthatatlan lenne Magyarország számára.” Még a legfejlettebb országok is kizárólag célzott megfigyeléseket végeznek, hiszen az általános adatgyűjtés hatékonysága alacsony, költségei viszont extrém magasak.

Nyitókép forrása: faktumprojekt.hu

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 109 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kiss.istvan770
2025. január 23. 16:57
A DÁP-al több valós probléma van. Az Android 10....-es verziója 2019-ben jött ki. Akinek régebbi "okos" telefonja, tabletje van, az nem tudja használni. Milyen jogon kényszerít az állam, hogy drága "okos" telefont vegyek és mire kifizetem a részleteit, addigra újat kellene vegyek, mert a régi elavult? A magyar állam a személyi igazolvány kiállításakor minden fontos adatot meg tud rólam, - ez természetes. Az viszont egyáltalán nem természetes, hogy egy telefon kártya vásárlásakor a telefon társaság kéri el az adataimat. Olyan szinten megbízható külföldi cég nem létezik, amelyik a magyar törvényeket betartva, kizárólag a magyar hatóságoknak adja ki az adataimat. Sok szolgáltató elkéri a telefonszámot a belépés kettős azonosításához, arra viszont semmi biztosíték sincs, hogy a telefonszámomhoz tartozó adataimat a telefon társaság nem adja tovább. A velük kötött szerződés ebből a szempontból értéktelen. Még volna mit felsorolni, de nem fér az 1000 karakterbe.
kokrowatz-0
2025. január 11. 16:31 Szerkesztve
"rogán antal mindenkit megnyugtatott" nincs több kérdés. a ruszkiknak kiszolgáltatják a titkosszolgálatot. a gondosórából megszólal orbán viktor.covid-oltás regisztráció után jön a propaganda. a legnagyobb hülye az, aki beengedi ezt az aljas bandát a magánéletébe.
berger
2025. január 11. 10:44
Az bízzon Rogánban, akinek két anyja van.
etz-250
2025. január 11. 10:13
Ismét egy aláírás nélküli (névtelen) PR cikk. Kezd a mandi teljesen a telex, 444 szintjére -sokszor még alá is- süllyedni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!