Félelmek, tévhitek és a realitás a digitális állampolgárságról szóló vita körül

2025. január 10. 20:20

Az egyik legnagyobb félelem alaptalannak látszik a bevezetéssel kapcsolatban.

2025. január 10. 20:20
null

A digitális állampolgárság (DÁP) bevezetése kapcsán „Rogán Antal mindenkit megnyugtatott, hogy nem telepít a kormány Pegasus kémszoftvert mindenki telefonjára, aki letölti a Digitális Állampolgárság alkalmazást” – írta a Faktum tényellenőrző oldal. Bár ez az ígéret megnyugtató, a témát övező viták nem csitulnak. A digitális közigazgatás fejlődése ugyanis nemcsak lehetőségeket, hanem komoly aggályokat is felvet, mint egyfajta elkerülhetetlen szükségszerűség.

A digitális állampolgárság nem csupán technológiai újítás, hanem egy mélyebb társadalmi filozófiát is tükröz. Az információs és kommunikációs technológiák (IKT)

 a társadalmi integrációt, a demokrácia kiszélesítését, a gazdasági esélyegyenlőséget és az emberi jogok védelmét szolgálják.”

Az egyének és közösségek digitálisan közvetített kapcsolata új távlatokat nyit az államhatalom gyakorlása és az állampolgári részvétel terén.

A DÁP, mint Pegasus?

A DÁP kapcsán sokan attól tartanak, hogy a program hasonló fenyegetést jelenthet, mint a Pegasus kémszoftver. Bár technikailag lehetséges lenne egy ország teljes lakosságának megfigyelése, az ehhez szükséges infrastruktúra és költségek „egyszerűen nem tudnának titokban maradni a hazai viszonyok között”. Egy ilyen méretű megfigyelés napi szinten 9,5 petabájt adatot generálna, amely éves szinten több mint 3 exabájt tárolását igényelné. Ez elképesztő költségekkel járna, hiszen

egy modern adatközpont fogyasztása megfelel egy kisebb város energiaigényének”.

Technológiai és gazdasági korlátok

A szerverparkok fenntartása nemcsak pénzügyi, hanem technikai szempontból is fenntarthatatlan. „Az ilyen mértékű folyamatos megfigyelés nemcsak technikailag, hanem pénzügyileg is fenntarthatatlan lenne Magyarország számára.” Még a legfejlettebb országok is kizárólag célzott megfigyeléseket végeznek, hiszen az általános adatgyűjtés hatékonysága alacsony, költségei viszont extrém magasak.

Nyitókép forrása: faktumprojekt.hu

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 58 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hegyivadász
2025. január 10. 22:59
Most komolyan, tényleg attól fosik a nép, hogy az állam majd látja azokat az adataikat, amit amúgy is lát, miközben boldogan megosztja a faszbukkal meg a guglival még azt is, hogy hol járt, ott mennyi időt töltött, mire keresett rá, stb, stb.
hernadvolgyi-2_sucks_cocks
2025. január 10. 22:42
Orwell: 1984
hernadvolgyi-2_sucks_cocks
2025. január 10. 22:23
Ha mindenkit megfigyelnek, akkor üzenem Rogán Antalnak, hogy az édesanyja ügyesen szopik.
Józsi6
2025. január 10. 22:17
Központi nyilvántartás=Ill.birodalom=USA. Már a 10 jegyű személyiszámról is volt vita, hogy szabad-e ilyet bevezetni. Miért nem vezetik be a kötelező csipet akkor ? A születés utáni 6. napon a circumcosioval együtt lehetne elvégezni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!