Ezzel a döntéssel rengeteget ártana a diákságnak a román kormány
A román kormány belenyúlja a románok nyugdíjába is.
Február 15-ig kell leadni a jelentkezéseket a felsőoktatási intézmények 2025 szeptemberében induló képzéseire.
Megkezdődött az általános felvételi eljárás, február 15-ig lehet jelentkezni a magyarországi felsőoktatási intézmények felvi.hu-n elérhető, szeptemberben induló képzéseire –írta meg a Világgazdaság.
Ingyenesen három, összesen pedig hat képzésre lehet jelentkezni, és megjelölhető mind a hat képzés állami ösztöndíjas és önköltséges formája is.
A jelentkezőknek sorrendet kell felállítani, ugyanis egy jelentkező csak egy helyre vehető fel, mégpedig az általa megjelöltek közül az első olyanra, amelynél a pontszáma eléri vagy meghaladja a felvételi ponthatárt.
A felvi.hu-n nyilvánosságra hozott felvételi tájékoztató tartalmazza a felsőoktatási felvételi eljárás menetét, pontszámítási módszereket, meghirdetett képzéseket és az érvényes jelentkezéshez szükséges minden további információt.
A tájékoztató és a meghirdetett képzések információi 2025. január végéig frissülnek, ezért a jelentkezési határidő előtt javasolt a folyamatos tájékozódás. Legfőképp azért is, mert az Oktatási Hivatal általában január végén publikálja a felvételi tájékoztató kiegészítését számos további induló alap- és mesterképzéssel.
A felvi.hu-n nyilvánosságra hozott felvételi tájékoztató tartalmazza a
A tájékoztató és a meghirdetett képzések információi 2025. január végéig frissülnek, ezért a jelentkezési határidő előtt javasolt a folyamatos tájékozódás. Legfőképp azért is, mert az Oktatási Hivatal általában január végén publikálja a felvételi tájékoztató kiegészítését számos további induló alap- és mesterképzéssel – hívta fel a figyelmet a hivatal.
A jelentkezés tehát elindult, de honnan lehet tudni, milyen szakok indulnak szeptembertől? A meghirdetett szakokat a felvételi tájékoztató „meghirdetett képzések” menüpontjában lehet elérni.
Itt a legkedveltebb egyetem nevére kell kattintani, ahol aztán karonként, azon belül is alap- és mesterképzésenként külön csoportosítva lehet válogatni a meghirdetett képzések közül.
Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint a pontszámítás alap- és osztatlan képzés, valamint felsőoktatási szakképzés esetén 500 pontos rendszerben történik.
A pontszám összeállhat a tanulmányi pontok és az érettségi pontok összegéből vagy az érettségi pontok kétszereséből – ez maximum 400 pont lehet –, amelyhez további 100 intézményi pont szerezhető:
az egyetemek, főiskolák határozzák meg, hogy milyen eredményekért, követelmények teljesítéséért adnak pontokat. A szakképzésben tanulók esetében a szakmai vizsga eredménye is figyelembe vehető a pontszámítás során.
Idén sem változott, hogy a jelentkezők pontszámát a számára legkedvezőbb módon számítják ki. Az emelt szintű érettségi vizsgát az intézmények egyes szakjaikon előírhatják, de nem egységesen kötelező eleme a felsőoktatásba való bejutásnak, azonban az emelt szintű érettségi vizsga előnyt jelent az érettségi pontok számításakor, az intézményi pontok megítélésekor. Az emelt szintű érettségi az érettségi pontok számításakor teljes értéken, a középszintű érettségi pedig 67 százalékos értéken számítják át.
A felsőoktatási intézmények határozhatják meg az egyes szakjaikon érvényes minimumponthatárt is, amely alatt nem lehet felvenni a jelentkezőket, de dönthetnek úgy is, hogy bejutási küszöb nélkül hirdetik meg az egyes szakokat. Mesterképzésen összesen 100 pont szerezhető: a pontszámítás szabályait a felsőoktatási intézmények határozzák meg és teszik közzé a felvi.hu honlapon az adott szak meghirdetésénél.
Érdemes figyelni arra is, hogy a felvételizőknek február 15-én éjfélig hitelesíteniük is kell jelentkezésüket, az Ügyfélkapu+ vagy a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alkalmazásának segítségével. A ponthatárokat várhatóan július 23-án hirdetik ki.
Tovább információ elérhető a www.oktatas.hu honlapon.
Nyitókép:MTI/Bruzák Noémi