Orbán Balázs esete jól mutatja: az értelmiségi elit végül tudományos alapon tudott dönteni

2024. december 09. 14:20

Nézze meg az ELTE rektorát, a legnagyobb és a legrégebbi egyetemünk most bizonyította, képes igazságot szolgáltatni.

2024. december 09. 14:20
null
Vizi E. Szilveszter
Index.hu

Nyitókép: Mandiner/Ficsor Márton

„Amennyiben figyelembe vesszük, hogy az elmúlt évtizedben a hatalom hogyan demonstrálta az erejét a tudományos elittel szemben, úgy ön szerint szabadság van most a tudományos életben?

Igen, ez Magyarországon megvalósul. Orbán Balázs esete erre gyönyörű példa. Az alkotmányunkban is szerepel, de sokkal fontosabb a mindennapi gyakorlat. Viszont ahogy említettem, a tudomány eredményeit végül fel kell tudni használni. Mert ha itt valaki körbenéz a szobámban, de a világ bármely lakásában vagy épületében, minden a tudomány eredménye. A kormányzatoknak a tudomány eredményeit kell tudnia használni. Ennek ellenére van esélye a tudományos elitnek kiállnia az érdekei mellett a hatalommal szemben.

Az elit végül tudományos alapon döntött

Hol van a határ, ahova már nem terjeszkedhet a hatalom, és a tudománynak azt kell mondani, hogy elég?

Nézzen körül az irodámban, semmilyen politikai anyagot nem talál, nézzen fel a táblára maga mögött, az én elméletem szerepel ott. Ez az én feladatom. Ha ebbe belegyalogol a hatalom, és ellehetetleníti a munkámat, akkor fel kell szólalni. A tudomány művelői bizonyították, függetleníteni tudják magukat a különböző politikai indíttatású véleményformálás hatásától.

Nézze meg az ELTE rektorát, a legnagyobb és a legrégebbi egyetemünk most bizonyította, képes igazságot szolgáltatni.

Orbán Balázs esetében egyértelművé vált, hogy a politikai tortúra ellenére summa cum laude minősítéssel végzett. A doktorija nemzetközi színvonalú munka. Ettől pedig nagyon helyesen az egyetem elválasztotta, hogy a miniszterelnök politikai igazgatója. Bizonyította, hogy autonóm. A tudományos munka során nem lehet szempont senkinek a vallási hovatartozása, a bőrszíne vagy éppen a politikai nézete. Ahogy a tenoroknál említettem, a tudomány művelőinek értékelésében egy dolog számít: a tehetség, a teljesítmény.

Orbán Balázs annak a kormánynak a tagja, ami – egyes politikai nézőpontok szerint – sokszor a tudományos elittel szemben gyakorolja a hatalmát. Hogyan lehet ezt leválasztani a doktorijáról?

A politika nem valamivel szemben gyakorolja a hatalmát, hanem inkább úgy fogalmaznék, hogy nem mindig olyan mértékben támogatja az elitet, amilyen mértékben kellene. Valóban, ez sokkal diplomatikusabb megfogalmazás, de a végeredmény hasonló. Orbán Balázs esetét a tudomány ünnepének tartom. A hatalomnak nincs joga és nem is szólt bele a doktori védésébe. A tudóstársadalom, akik ezt elbírálták, mind függetleníteni tudták magukat a mainstreamtől, esetlegesen a politikai gondolatviláguktól, és azt mondták objektíven, hogy ez értékes munka. A hatalom természete, hogy formálja a társadalmat, de az értelmiségi elitnek a szellemi tőkét kell szolgálni, ami egyedüliként újra tudja termelni magát. A hatalom feladata lehetőséget teremteni, a tudománynak pedig kiállni magáért. Orbán Balázs esete jól mutatja: az értelmiségi elit végül tudományos alapon tudott dönteni.”

Ezt is ajánljuk a témában

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
orygabor
2024. december 10. 18:12
Az aprócska tényt elfelejtik, hogy Orbán nem szorul rá politikai támogatásra. Kicsit meg kéne nézni a munkásságát. Viszont az Apró-vej szakdolgozata még mindig nem került elő.
Zokni
2024. december 10. 17:11
Ez nagyon kínos. Megjelent egy összefoglaló arról, hogy mik voltak a magyar tudományos, kutatói infrastruktúra leépítésének stációi. És ebben az első lépés vokt, amikor fenti Alany lett a vezetője a leválasztott kutatói hálózatnak. Erre most az a kutatói szabadság csúcsa szerinte (!), hogy NEM (mégsem) meszelték el az Orbán-kliens doktoriját. Holott… holott a hatalom ledarálta a felsőoktatás önállóságát. HOLOTT.
Ninini
2024. december 10. 16:47
A riporter nagyon szerette volna egy kis rendszerkritikára rábírni a professzort, de nem jött össze.
diodoro3
2024. december 10. 10:10
"Orbán Balázs esete jól mutatja: az értelmiségi elit végül tudományos alapon tudott dönteni.” Nem! Az eset azt mutatja, hogy az ELTE megtűri a tudományellenes oktatókat saját berkein belül, akik politikai, nemi, etnikai, vallási alapon tesznek különbséget hallgatók, és tudományos munkák között. Az, hogy az ELTE-n voltak olyanok akik egyetemen belüli egzisztenciális fenyegetettségük ellenére hajlandók/mertek objektívek maradni az nem az ELTE elitjét dicséri, hanem pusztán szerencse. Ha most baloldali kormány lenne, Orbán Balázst politikai okból nem engedik doktorálni az ELTE-n.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!