Olyan meccs zajlik, amelyet csak 2026 tavaszán fújnak le – elemzői vitainterjú Mráz Ágoston Sámuellel és Závecz Tiborral

2024. december 19. 05:02

Ki vezet valójában a közvéleménykutatások alapján? Milyen hibákat követ el a Tisza Párt vezetője? Mit szólnak Menczer Tamás és Magyar Péter csörtéjéhez? Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője és Závecz Tibor, a Závecz Research ügyvezetője értékelte az év politikai eseményeit.

2024. december 19. 05:02
null
Baranya Róbert

Mráz Ágoston Sámuel 
Politikai elemző, a politikatudományok doktora. 2006 óta oktat politikatudományi tárgyakat az ELTE-n, kutatási területe az európai, különösen a német belpolitika, valamint a választási rendszerek hatásvizsgálata. A Nézőpont Intézet alapítója, a Nézőpont Csoport vezetője.

***

Závecz Tibor 
Közvélemény-kutató, a Závecz Research ügyvezetője. Kezdetben a Tömegkommunikációs Kutatóközpontban kérdőíves felmérésekkel foglalkozott, 2001-től a Szonda Ipsos, majd az Ipsos véleménykutatási igazgatója volt. 2015 végén megalapította a ZRI Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Kft.-t.

Választások, botrányok, lemondások, új szereplők megjelenése – meglehetősen erős évet zárunk a magyar politikában. Hogyan értékelnék röviden az esztendőt?
Mráz Ágoston Sámuel: A sárkány éve a kínai horoszkóp szerint nagy változásokat hoz. Az idei évre így is fogunk emlékezni: a lemondó köztársasági elnökre, a Fidesz világából kilépő dezertőrre, aki tíz hónap alatt 35 százalékos támogatottságot ért el, Donald Trump visszatérésére és egy új európai politikai formáció, a Patrióták Európáért megalakulására. Ezek mind olyan változások, amelyekre egy évvel ezelőtt aligha gondoltunk volna.
Závecz Tibor: Az államfő mellett említsük meg Varga Judit távozását a politika élvonalából egy olyan ügy következményeként, amely mélyen érintette a Fidesz identitását. A gyermekvédelem a kormánypárt kiemelt témája, és ez a topik sérült a kegyelmi botránnyal. A Fidesz-szavazóknak problémát okozott, hogyan oldják fel magukban ezt a konfliktusos helyzetet. A dezertőrről szólva: új politikai szereplő régen bukkant fel ilyen hirtelen, ilyen elánnal a magyar közéletben. A választási eredmény egyértelmű volt, de az azóta született közvélemény-kutatások egybecsengenek: tovább erősödött a Tisza Párt. A Patrióták valóban a harmadik legerősebb európai politikai formáció, és ebben Orbán Viktornak is volt szerepe. Bár jegyezzük meg, hogy Magyar Péterék a legnagyobb támogatottságú pártközösség tagjai. Az önkormányzati választáson az ellenzék meg tudta őrizni pozícióit, elsősorban a fővárosban. De régóta nem szembesültünk olyan típusú zavarodottsággal vagy konfliktuspotenciállal, mint amilyen most elsősorban Budapesten kitapintható.

Mráz Ágoston szerint is identitásválságot okozott a botrány?
M. Á. S.: Minden ilyen kihívás megmozgatja a szavazótábort, de a számok nyelvén mégiscsak úgy állunk, hogy az utóbbi húsz év legjobb eredményét elérve kétmillió szavazó támogatta a kormánypártokat az európai parlamenti választáson. 

Összeomlásról, válságról beszélni nemcsak túlzás, hanem hamis értelmezése a valóságnak. 

A kegyelmi botrányban a Fidesz elvesztette egyik sztárját, Novák Katalint, de a felelősségvállalás miatt a jobboldali szavazókban nem maradt bizonytalanság a kormánypártok gyermekvédelem melletti elköteleződése kapcsán. Nem identitásválságról, hanem gazdasági nehézségekről van inkább szó, az infláció miatt vált néhány százezer Fidesz-szimpatizáns inaktívvá.

Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!