Jézus élete után a kiválasztottak maradtak meg nekünk
2024. december 14. 12:05
Isten igéjét nemcsak a Biblia hirdeti, de minden ihletett mű, így például akár egy festmény, egy regény. Vagy éppen egy sorozat, amely Jézus élete alapján még rekordot is állított.
2024. december 14. 12:05
9 p
7
2
25
Mentés
Nyitókép: Leemage/Corbis, Getty Image, Jézus élete és a kiválasztottak
Dallas Jenkins lényegében csodát tett, teljes mértékben a modern világhoz igazodva, és hogy ezért egyszer szentté avatják-e, az még az jövő kérdése. Kizárólag a feltételezés és fikció mezején maradva azt gondolom, hogy adná magát a lehetőség, hiszen miközben a Vatikán mintha elvesztette volna a kapcsolatát a 60-on aluliakkal, az engedményeket pont olyan irányba teszi, amely hívőket nem, vagy csak minimálisan eredményez, mégis közben szembemegy a hagyományokkal. Ezzel szemben Dallas Jenkins sorozata az ötödik évadhoz közeledve úgy szól a ma emberéhez,
hogy miközben hű marad eredetéhez, talán képes a történetét és karaktereit is közérthetőbb, kevésbé merev formában nemcsak követhető, de kifejezetten követendő példának beállítani, ezzel a vallás felé terelve a mai, sokszor az ép észre fittyet hányó világban csalódottakat.
Eljött az idő, amikor már nem elég „csak” hinni, hiszen egyre több megpróbáltatás éri Jézust és tanítványait, akik Jeruzsálem felé veszik az irányt, ezzel is közeledve az elkerülhetetlenhez.
Nem esett tehát messze az alma a fájától, hiszen Dallas Jenkins annak a Jerry B. Jenkins írónak a fia, aki szerzőtársával, Tim LaHaye íróval, Az elragadtatás után című regényt és a Regény a föld utolsó napjairól-sorozatot vetette papírra. Ezúttal viszont mondhatni, a fiatalabbik Jenkins több ihlethez jutott, mint édesapja, elvégre minden kritikája ellenére A kiválasztottak, avagy a The Chosen a legnagyobb jelentőségű dolog, ami az évszázadban a valláshoz köthető.
Persze ez sem fog mindenkit megtéríteni és a helyes út felé terelni, de a csoda ettől még csoda marad, és miközben Jenkins (és még rengeteg más ember) munkája akár támogatástól függetlenül, szinkronnal, teljesen ingyenesen is nézhető, a szerző ezzel még nem fejezte be példamutató tevékenységét.
Jézus élete
A Harmat Kiadó jelentette meg Dallas Jenkins, Amanda Jenkins és Steve Laube kötetét, amely A kiválasztottak-sorozathoz csak annyiban kötődik, hogy ugyanazt a történetet meséli el – ezúttal azonban „hivatalos formában”, az eredeti evangéliumokra szorítkozva. Van azonban itt is egy apró csavar. Ahogy a Chosen is a ma emberét célozza meg, a Jézus élete nem titkoltan azt a missziót tűzte ki zászlajára, hogy miközben egyre kevesebben olvassák és értik ténylegesen a Bibliát, azt még velük is megszerettesse.
És hogy ehhez mi kellett? Kimondottan ördögi csel (értsd jól): a négy evangélium (Máté, Márk, Lukács és János) szövegei eredeti formájuk ellenére időrendbe kerültek, belcímekkel tagolva a mai szemmel elsőre valóban nagyon nehéz és elmaradottnak érződő olvasmányt.
Regények és filmek dolgozták fel a témát, mégis ezt a verziót tartják sokan a világ egyik legrosszabb filmjének. De valóban az? Új cikksorozatunk a valaha készült legrosszabb filmekről szól.
Az eredmény? Majd ezt is az idő dönti el, de merem állítani, hogy minimum néhányan ennek köszönhetően ismerik meg jobban a Szentírást, ha pedig így alakul, Jézus és a 100. eltévelyedett jószág példájából kiindulva már megérte. A kisebb méretű, de kellően tartalmas, 288 oldalas kötet átlagos, puhafedeles kiadvány, a sorozathoz illő dizájnnal és a keret esetében Szabadi István fordításával. Természetesen ajánlott kötetről van szó, akár a Biblia mellé, az azt már jól ismerőknek is.
Neveden szólítottalak
Nem ez az egyetlen írásos leágazása azonban A kiválasztottak szériának, hiszen Jerry B. Jenkins forgatókönyvből született regénye is napvilágot látott a Korda Kiadónál, a Neveden szólítottalak pedig egy az egyben a sorozatban látottakat és hallottakat eleveníti meg, csak épp írásos formában. A Harmat Kiadónál is kapható mű szerintem
azoknak is szól, akik nézik és kifejezetten szeretik A kiválasztottak című sorozatot valamint azoknak is, akik esetleg előítéleteik miatt nem hajlandók leülni a kijelző elé.
Nincs is ezzel semmi gond, ráadásul a kötettel azt az alternatívát és választási lehetőséget is megkapja mindenki, ami alapján eldöntheti, hogy írásos vagy vizuális formában igényli-e a történetet. Megjegyzem, a sorozat nagyon szépen kihasználja a helyszínekben, a korban, eszközökben és ruházatban rejlő lehetőségeket, míg a regényváltozat számomra sokkal inkább tűnt forgatókönyvnek, mint izgalmas, a részleteken elmélázást eredményező elbeszélésnek. Sokszor csak a párbeszédeket kapjuk meg lecsupaszítva, ami – ízlések és pofonok – nem okozott akkora örömöt, mint a sok esetben valóban remek színészek játéka.
GALÉRIA: Jézus élete és Neveden szólítottalak
A kiválasztottak alkotóinak könyvei a Biblia és Jézus tanításai alapján
Salom, salom!
Senkinek sem szeretném megmondani, hogy miképpen élje meg a saját hitét és vallásosságát, ahogy ítélkezni is egyre kevésbé szeretnék – legalábbis igyekszem ezen az úton járni. Ezzel együtt örömmel venném, ha mindenki más is így tenne. Ha valaki A kiválasztottak sorozatot nézve vagy a Bibliát naponta forgatva adná át a lelkét Istennek és Jézusnak, akkor szíve joga, hogy így tegyen. Ha szeretné, barátkozzon az apostolok cselekedeteivel társasjáték formájában, az evangéliumokat pedig ismerje meg a Jézus élete útján.
Egyik sem rosszabb megoldás, hiszen a célja és lényege ugyanaz. Márpedig a Harmat Kiadó kiadványa éppen úgy, ahogy a Korda Kiadónál megjelent regény, vagy éppen a sorozat, abszolút megérdemli a figyelmet.
Boldogok a békességre igyekezők, akik nem panelproliznak a cikkekben és nem mocskolódnak a fórumokon – hanem elmondják, mi lenne a helyes. Böjtös Gábor írása.
A világ nem az, aminek gondolod: van a valóságnak egy dimenziója, amit a modernitás tagad, mégis ott van – vallja Rod Dreher. Az amerikai konzervatív véleményvezérrel politikáról, kereszténységről és a korszellemről beszélgettünk.
Egy Gyűrű… helyett Egy Kötet mind fölött, Egy Kötet kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az egyetlen. Mondhatnánk A Gyűrűk Ura új kiadására, amely nagyszerűen néz ki, noha nem hibátlan.
A párizsi Grand Palais pástja után az Operaház színpadát is meghódították férfi párbajtőrözőink, akik az Év csapata címet vehették át az egyéni sportágak csapatversenyében. A Siklósi Gergely, Andrásfi Tibor, Nagy Dávid és Koch Máté alkotta négyes úgy lett olimpiai bajnok, hogy 2023-ban a világ- és az Eb-t is megnyerte. Interjú Koch Mátéval.
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 25 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
oberennsinnen49
2024. december 14. 15:25
Nem ismerem Jerry B. Jenkins-t.
Lehet: kiváló, később rákeresek.
Rövidre zárva, amire ma szükség van, ELKERÜLHETETLENÜL:
meg kellene mondani - a szülőknek, nagyszülőknek - a társadalomnak:
Miért engedjenek ártatlan gyerekeket katolikus papok közelébe?
Bizony. ez ma az 1-es számú kérdés.
Amire a hallgatás a válasz.
MIntha semmi nem történne, mert - ez lehet az indok (ezt csak így gondplom) - Jézus Krisztus megígérte, hogy az egyháza örökké fennmarad.
Hogy közben gyerekek generációja marad távol a Megváltás - (Seresd felebarátodat, mint önmagadat!) megismerésétől és pogányként szenvedi az életét, az nem érdekes.
Most olvasom Dosztojevszkijtől A karamazov testvérek c. könyvét. A második kötetben van egy nagyon fontos gondolat!!!
Ha senki nem bántaná a másik embert, akkor itt a Földön már paradicsom lenne.
EZ a lényeg, ha hiszel Isten létezésében, ha nem !
Ne bántsuk egymást, ne sértsük meg a másikat, ha ismerjük, ha idegen!!!! Ha más megbánt minket, ne adjuk vissza, mert a bosszú csak rossz irányba visz!
Amúgy ha a kínaiak annak idején nyitottak volna a világ felé, ma a zsidók helyett a kínaiak lennének a világ urai, lévén, fejlettebb volt a pénzrendszerük mint a zsidóknak és az üzlethez még a zsidóknál is jobban értenek. A BRICS valójában a zsidók leváltásáról szól, a kínaiak a zsidó világuralmat túl veszélyesnek tartják. Ahogy csökken a zsidó háttérhatalom birodalma, hiszen egyre több gazdagodó ország már nem, vagy már csak részben szorul rájuk, úgy lesznek egyre erőszakosabbak, úgy csökken egyébként európában és amerikában a demokrácia is, hiszen hatalmuk ezekben az országokban is repedezik. Trump, ha nem sikerül vele kiegyezni, óriási csapás lesz számokra. Európát a BRICS államokhoz való csatlakozás menthetik meg. Nyilvánvaló, kilencezer kilométerekre nem lehet exportot, importot alapozni, európa pedig kicsi ahhoz, hogy olyanféle működő belgazdaságot alakítson ki mint kína, akik meglennének orosz nyersanyaggal a világ nélkül is.