Nekik nem Magyarország az első: Magyar Péter politikusai ezer szállal kötődnek Brüsszelhez
Az viszont a mai napig nem derült ki, a TISZA Párt elnöke melyik kollégáját tartja agyhalottnak és Soros-ügynöknek.
A közlekedésről sugallt kép sokkal rosszabb annál, mint ami a valóság – állítja Lázár János építési és közlekedési miniszter. Hódmezővásárhely egykori polgármesterét a lakáshelyzetről, a MÁV reformjáról és a Fidesz esélyeiről kérdeztük, s a Vitézy Dáviddal való csörtéjéről is ejtettünk pár szót.
Lázár János
1975-ben született Hódmezővásárhelyen. Jogász, diplomáját a József Attila Tudományegyetemen szerezte. 2002 és 2012 között Hódmezővásárhely polgármestere. 2002-től a Fidesz országgyűlési képviselője, 2010-től 2012-ig frakcióvezetője, 2013 és 2015 között alelnöke volt. 2012-től 2014-ig a Miniszterelnökséget vezető államtitkári, 2014 és 2018 között kancelláriaminiszteri tisztségben dolgozott. 2020 és 2022 között kormánybiztosi pozíciókat töltött be, többek között a Hódmezővásárhely és Szeged közti vasútvillamos megépítésével, valamint a mezőhegyesi ménesbirtokkal kapcsolatos feladatokat koordinálta. 2020 és 2023 között a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagja volt. 2022 óta építésügyi és közlekedési miniszter. Nős, két gyermek édesapja.
Szalai Laura és Kacsoh Dániel interjúja a Mandiner hetilapban
Úgy néz ki, hamarosan bíróságra fog járni.
Nem szeretnék, de nem tehetek mást. Van egy ötletem: indíthatnék én is podcastot a kollégáimmal azzal a koncepcióval, hogy aki feljelenti Gulyás Márton szerkesztő urat, az jöhet hozzánk.
A tárcájánál korábban dolgozó műemléki referens hivatali visszaélés miatt tett feljelentést arra hivatkozva, hogy a megrendelő igénye szerint, de a törvény szellemével szemben kiemelten védett budapesti műemlék épületeknek adtak bontási engedélyt. Erre válaszul ön is feljelentette korábbi munkatársát.
Izgalmas kérdés, hogyan újítsuk meg a magyar örökségvédelmi állományt. A régi és az új összefésülése jó ideje divatos irány a nyugati világban. Én ennél konzervatívabb vagyok, nem szeretem, ha például 19. századi épületekhez új értelmezésben hozzányúlnak. Az én álláspontom azonban messze meghaladott. Az utóbbi években a pesti belvárosban és a budai oldalon is sok régi épületet újított meg a kormányzat, beruházók, civil szervezetek vagy egy-egy társadalmi közösség, valamennyi esetben modern formában. Legális vita, hogy mi ízléses és mi túlterjeszkedő, hol van a közérdek és az üzleti érdek határa, hogyan lehet az örökségvédelmi szempontokat érvényesíteni. De miről is van itt szó? A minisztérium egyik dolgozója jelentkezett egy politikai műsorba, amelynek immár állandó rovata van arról, hogyan kell feljelenteni egy minisztert. Ebben a műsorban coming-outolt a kolléga, vagyis előhozott néhány ügyet, amelyben szerinte hivatali visszaélés történt.
Mi történt pontosan?
Alaposan megvizsgáltuk: nem éltünk vissza semmilyen jogkörünkkel, minden jogszerűen zajlott 2022-t megelőzően és utána is. Amellett, hogy nem történt visszaélés, a volt kollégánk személyes támadást indított Gulyás Gergely minisztertársam és Lánszki Regő országos főépítész ellen, mondván, a szóban forgó felújításokba olyan módon avatkoztak be, hogy az hátrányosan érintette az épület örökségvédelmi értékeit. Ez effektíve hazugság. A kollégát kirúgtuk, és mivel olyan dokumentumok tűntek el, amelyek a szóban forgó beruházásokra vonatkoznak, ő pedig nyilvánosan mutogatta őket, egyértelműen felmerül a bűncselekmény gyanúja az ő oldaláról. Részben munkavállalói hibát követett el, tehát a bizalomvesztés feltételei is teljesültek. Magyarországon és a világban mindenhol a munkaadó elvárja a munkavállalótól, hogy lojális legyen iránta. Aki ennek nem tesz eleget, az számíthat arra, hogy kirúgják. Azt pedig végképp megengedhetetlennek tartom, hogy – legyen bármilyen őrült is a belpolitikai helyzet – egy újságíró arra szervez műsort Magyarországon 2024-ben, hogy egymásnak feszüljön egy vezető és egy beosztott. Megjegyzem, egyszer már kirúgtam az illetőt, még 2017-ben, csak utána visszavették. Ez is jól mutatja, hogy hibát követ el, aki visszavesz egy olyan munkatársat, akit én kirúgtam.