Vizsgálat indult a kampányban küldött kéretlen SMS-ek miatt
Egyre több részlet derül ki a feltehetőleg ellenzéki oldalhoz köthető SMS-kampány hátteréről.
Az ítélet értelmében jogszerűen közölhető, hogy a DatAdat-csoport bérkommentelőkkel segíthette az ellenzék kampányát.
„Pert vesztett az Index ellen, ezért még fizetnie is kell a Bajnai-féle DatAdat-csoportnak” – írta meg az Index szombaton.
Mint a portál emlékeztet: Bajnai Gordon, Ficsor Ádám és a DatAdat személyiségi jog megsértése iránti pert indított az Index.hu Zrt. ellen, miután a lap az ellenzéki SMS-kampányról szóló cikkeiben a 2022-es magyar országgyűlési választási kampányban küldött kéretlen SMS-ek és a cégcsoport közötti összefüggésekről írt.
Mint a portál tájékoztat: „a Kúria hivatkozott az Alkotmánybíróság többször is kifejtett álláspontjára, amely szerint a sajtószabadság a szólásszabadság intézménye. A sajtó ugyanis – tevékenységének egyre összetettebb és egyre szerteágazóbb jellege mellett is – mindenekelőtt a véleménynyilvánításnak, a véleményformálásnak és a véleményalkotáshoz nélkülözhetetlen információszerzésnek az eszköze. Ebből következően
a sajtó alkotmányos jogát gyakorolja akkor, amikor a közérdeklődésre számot tartó eseményekről beszámol, azokból következtetéseket von le.”
Az ítéletet előadó bíró a lap szerint emlékeztetett: az ügy tárgyát képező írások „írások kiindulópontja olyan SMS-kampány volt, amely Magyarországon a 2022-es választási kampányban a választópolgárok százezreit érintette, és amely az akkori politikai ellenzék melletti fellépésre, a rájuk történő szavazásra buzdított, ennek során számosan úgy ítélték meg, hogy az üzenetek számukra kéretlenül érkeztek. Ezen kampány hátterének felderítésére végzett tevékenység alapvetően a sajtó feladatának teljesítésére irányult.
A DatAdat-cégcsoport egyes vállalkozásai nem vitatottan részt vállaltak a magyarországi választási kampányban. Ezen tevékenységük pedig a kritika tárgyát képezhette.”
„A személyiségi jogsértés megállapítása iránti perben a sérelmezett közlés megjelenésének módját, körülményeit, tárgyát, összefüggéseit figyelembe véve kell megítélni, hogy azok a véleménynyilvánítási szabadság nyújtotta magasabb szintű oltalmat élvező, olyan ténybeli alappal rendelkező véleményeknek minősülnek-e, amelyek alapot adnak személyiségi jogsértés megállapítására.”
A közéleti szereplők és az általuk tulajdonolt vállalkozások a tevékenységükkel kapcsolatos kritikát fokozottan tűrni kötelesek
– olvasható az index hasábjain.
Mint írják: „a Kúria a felülvizsgálati eljárásban pervesztes felpereseket kötelezte, hogy 15 napon belül fizessenek meg együttesen az alperesnek 573 500 forint első-, másodfokú és felülvizsgálati eljárási költséget. Továbbá arra is kötelezték őket, hogy személyenként fizessenek meg az államnak 317 500 forint meg nem fizetett első-, másodfokú és felülvizsgálati eljárási illetéket.”
Ezt is ajánljuk a témában
Egyre több részlet derül ki a feltehetőleg ellenzéki oldalhoz köthető SMS-kampány hátteréről.
Nyitókép: MTI/ Szigetvári Zsolt