Csurka

2024. december 02. 06:57

Bár tehetséges drámaíró volt, de valójában élete, halála és öröksége maga a dráma.

2024. december 02. 06:57
HUNGARY-FRENCH LEPEN-04
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

Nyitókép: ATTILA KISBENEDEK / AFP

„Bár nincs kerek évforduló, hisz Csurka István 1934 márciusában született, de mivel Lakitelken szobrot állítanak neki most, és ennek kapcsán életművét méltató konferenciát is szerveztek, érdemes talán alaposabban szemügyre venni ezt az életművet, pontosabban az életművön keresztül a magyarság legmélyebb lelki, erkölcsi, szellemi drámáját. Legfőképpen azért, mert Csurka élete olyan mélyen és pontosan írja le annak a »valaminek« a lehetetlenségét, ám vergődve bár, de folyamatos élni akarását, amelyet »nép-nemzetként« szokás megnevezni, mint rajta kívül talán senki másé.

Bár Csurka István tehetséges drámaíró volt, de valójában élete, halála és öröksége maga a dráma, ezért okulásul a mára és a jövőre nézve érdemes újra és újra végiggondolni ezt a drámát. Nemcsak azért, mert rajta kívül nem volt senki sem az 1980 és 2010 közötti időszakban, aki »mélyszerkezetében« látta volna a lezajló folyamatok valóságos természetét. Ezért is van az, hogy számos kijelentésében megfogalmazódó jóslata már-már mitikus pontossággal valósult meg és valósul meg ma is folyamatosan.

Pirulva kell bevallanom, hogy ez az írás most főként azért született meg, mert amikor a szoborállításról és főként a konferenciáról értesültem, fájdalmasan hasítottak belém Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című versének az alábbi sorai: »Mert ahol zsarnokság van / minden hiába, / a dal is az ilyen hű, / akármilyen mű, // mert ott áll / eleve sírodnál, / ő mondja meg ki voltál, / porod is neki szolgál.« A konferencián most őt méltatók közül akad olyan, aki éppen ezt a »nem létező« erőt képviselte akkor is, ma is.

De még mielőtt az erről szóló, kényes beszédteret megnyitnám, mindjárt be is zárom, mert tisztában vagyok azzal, hogy bármilyen berendezkedés is volt, van és lesz Magyarországon, az a valóban elég nehezen definiálható szerveződési mód, amelyet a »nép-nemzet« fogalommal illetünk, és amelyet hiába keresnénk a Wikipédián, soha nem ölthet testet. »Szimbolikus« testként legfeljebb olyan személyek életművében mutatkozhat meg, mint amilyen Illyés Gyula és Csurka István voltak.

Hogy ezt a tragikus összefüggést a hétköznapi politikai történések átláthatatlanul örvénylő világához köthető eseményekkel szemléltessük, érdemes felidézni az 1990 és 1993 közötti időszak mára már talán feledésbe merült olyan történéseit, amelyek máig meghatározó elemei a rendszerváltozás most összeomló rendszerének. (Figyelem, nem a NER összeomlásáról beszélek, az a most ellene irányuló, burleszkszerű kísérlet ellenére még sokáig marad uralkodó szerepében, hanem a rendszerváltozás sohasem definiált – most már meg minek is – rendszeréről, amelynek semmi köze a magyar politikai elit »hősies küzdelméhez«, amellyel ezt állítólag kivívta, ez ugyanis a globális hatalmi rendszer számunkra »legyártott« berendezkedése. Vagy még egyszerűbben fogalmazva: a globális erőforrás-szivattyúk ránk szerelése. Amely rendszert most ugyanez a globális hatalmi rendszer dönti romba az egész térségben.)

Ezt is ajánljuk a témában

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szemlelo-2
2024. december 02. 09:30
Úgy látom, Csurka azért lehetett vátesz, mert ismert mindenkit. A múltját és a jelenét is. Illyés Gyula mondta, hogy "nem az a fontos öcsém, hogy honnét jössz, hanem az, hová mész" (nem pontos idézet). De ez nagyon naív megközelítés. Mert az esetek túlnyomó többségénél az, hogy honnét jössz meghatározza azt, hogy hová mész. Ezt tudta Csurka és ezért tudta megjövendölni a környezete cselekedeteit.
Halder_1899
2024. december 02. 09:12 Szerkesztve
Máig MIÉpes vagyok, - még ha ma már párt nincs is, - 1994től. Csurka politikusnak nem volt jó, ahhoz nem volt elég aljas, de zseniális ember volt, zseniális látnok, és mindene a magyarság volt és annak megmaradása. Halálakor is, utolsó napjaiban is írt a problémákról. Féltette a népet, a magyarság megmaradását. Olyan kérdéseket tett fel, vagy olyan dolgokra hívta fel a figyelmet ami akkor náci megközelítés volt vagy hülyeség, már a hivatalos irányzat szerint, de ma már elfogadott probléma, a fő problémák. A legtöbbről ő írt eleszőr kishazánkban. MIÉPeseket a Fidesz táborába küldte, ne menjek a Jobbikhoz. (Azok árulók lesznek, így is lett) Munkatársa lehettem, és erre büszke vagyok. Azon kevés ember egyike akit végtelenül tiszteltem és tisztelek. Hiányzik a magyar közéletből, ami egyre jobban esik szét és süllyed.
koronaszepe
2024. december 02. 09:03
www.parlament.hu/documents/39824073/39834009/1992_08_31_OGY.pdf?t=1620746634173
counter-revolution
2024. december 02. 09:02
Csurka kikérné magának, hogy Schmidt vakoló cionista Mária méltassa.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!