A nemrég egy dallal a kormánynak üzenő Bródy János is ott van a díjazottak között.
Nyitókép: a Főváros díszpolgárai 2024-ben (Fotó:MTI/Balogh Zoltán)
A főváros napja alkalmából rendezett pénteki ünnepségen Karácsony Gergely főpolgármester átadta Budapest idei díszpolgári címeit – számolt be a Magyar Nemzet.
Az ünnepségen a főpolgármester azt mondta, hogy ma Budapest egy szabadságához ragaszkodó város, amely ezzel a kitüntetéssel mond köszönetet azoknak, akik kiemelkedőt, maradandót alkottak. A Magyar Nemzet cikke szerint köszöntő beszédében ugyanakkor a főpolgármester odaszúrt a Városliget fejlesztésének, és kritizálta az új Nemzeti Galéria épületét.
A Főváros vezetésének döntése értelmében díszpolgári címet kapott idén
Pogány Judit, a Nemzet színésze, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő és Bródy János Kossuth-díjas zenész, művész is.
Pogány Judit még 2019-ben a kulturális élet finanszírozásának átalakítása kapcsán mondta azt, hogy harminc év demokrácia után nem gondolta, hogy egyszer ugyanúgy fogja érezni magát, mint a 60-as, 70-es, 80-as években. Bródy János legutóbb pedig egy olyan dallal hívta fel magára a figyelmet, amellyel egyértelműen a kormánynak üzent.
Szintén a díjazottak között van Daróczy Ágnes kultúraszervező, előadóművész, Korniss Péter Kossuth- és Pulitzer-emlékdíjas fotográfus, Török András Budapestért díjas várostörténész, Zoboki Gábor Kossuth- és Ybl-díjas építész, egyetemi tanár.
A kitüntetés posztumusz díjazottja a tragikus hirtelenéggel elhunyt Tompos Kátya Jászai Mari-díjas magyar színművésznő, énekesnő és Benedek Miklós, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színész, színházi rendező, szinkronszínész.
Ahogy a Magyar Nemzet felhívja a figyelmet, Tarlós István korábbi főpolgármester időszakában a városvezetés még törekedett arra, hogy a díjazottak névsora kiegyensúlyozottságot mutasson,
Karácsonyéknál ez azonban már nem mondható el.
A főpolgármester 2020-ban díszpolgári címre javasolta két hivatali elődjét, Demszky Gábort és Tarlós Istvánt, azzal indokkal hogy „egy olyan országban hiszek, ahol a politikai vitapartnerek lehetnek ellenfelek, de soha nem lehetnek ellenségek”. Mint mondta, „a magyar közéletre egyre inkább a polgárháborús viszonyok jellemzők”, és azt hangsúlyozta, hogy „nem mehetünk tovább ezen az úton”.
Ehhez képest Karácsony főpolgármesterségének első három évére inkább a baloldalhoz köthető személyiségek elismerése jellemző.
A 2022-ben díszpolgárrá választott Dés László zeneszerző, előadóművész – aki az indoklás szerint kiemelkedő jazzművészi tevékenységéért, valamint a kortárs magyar musicalek és filmek zeneszerzőjeként kifejtett munkájáért, nagy népszerűségnek örvendő alkotásaiért kapta az elismerést – bevallottan baloldali és kormányellenes. A tavaszi választások után a Klubrádióban például arról értekezett, hogy a Fidesz egyenesen hülyének nézi az embereket, és szerinte a magyarok nem tudnak demokratikusan gondolkodni.
A korábban szintén díszpolgárrá választott Hajdu László már 2014-ben DK-s támogatással nyert a XV. kerületben, és Gyurcsány-párti színekben lett később parlamenti képviselő.
Szintén a baloldalhoz köthető a kitüntetettek közül Závada Pál író is.
Budapest díszpolgára lett 2021-ben Iványi Gábor lelkész, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség elnöke, akit maga Karácsony Gergely javasolt a baloldal államfőjelöltjének. Szintén szerepelt a díszpolgári címmel kitüntetettek között a korábban liberális, mostanában magát marxista filozófusnak nevező Tamás Gáspár Miklós, valamint Kenedi János író, történész, aki 2021-ben csatlakozott a Karácsony Gergely kormányfőjelölti támogatására létrehozott 99 Mozgalomhoz.