Georgiában október 26-án tartottak parlamenti választást, amelyet a hivatalos adatok szerint az eddig is kormányzó Georgiai Álom – Demokratikus Georgia párt nyert meg, de az eredményt az ellenzék vitatja. A megmérettetésen második helyen végzett ellenzéki párt, a Koalíció a Változásért szerdán nyilatkozatban mondott le képviselőinek mandátumáról a törvényhozásban azzal a céllal, hogy „delegitimálják” a parlamentet.
Szalome Zurabisvili elnököt 2018-ban hatéves időtartamra választották meg a polgárok közvetlen szavazással. A héten az új parlament jóváhagyta a december 14-re kitűzött elnökválasztást, illetve az új államfő beiktatásának december 29-i időpontját. A kaukázusi országban most első alkalommal nem általános választáson vagy népszavazáson választják meg az államfőt, hanem egy 300 választópolgárból álló kollégium fog dönteni róla.
Az államfő az AP amerikai hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta: Georgia épp egy „kvázi orosz állammá” alakul át, és a kormánypárt ellenőrzést gyakorol az ország jelentősebb intézményei felett.
Georgiában tömegtüntetések kezdődtek, miután Irakli Kobahidze kormányfő csütörtökön bejelentette: a kormányzó Georgiai Álom-Demokratikus Georgia párt 2028 végéig felfüggeszti az európai uniós csatlakozásról szóló tárgyalásokat, és visszautasítja az uniós támogatásokat. Szombaton este ismét – már a harmadik napja – tiltakozók ezrei vonultak az utcákra a fővárosban, Tbilisziben a parlament épülete elé uniós és georgiai zászlókat lengetve.