Beszóltak Karácsony Gergelynek, aki „szappanos angolnamozgást végez”
Összefoglalónk az új önkormányzati ciklus második közgyűléséről.
A HVG információi szerint Karácsony Gergely hiába hívott össze frakcióközi egyeztetést, a képviselők szinte egyetlen kérdésben sem jutottak megállapodásra, csupán irányokat szabtak meg, amelyek mentén szerintük a város működőképes marad.
Nyitókép forrása: Mandiner
„Nem veszünk részt a liberális szivárványkoalíció pozíció- és helyosztó műsorában!” – közölte hétfő kora délután a Fidesz-KDNP budapesti frakciója közösségi oldalán, miután Karácsony Gergely balliberális főpolgármester egyeztetésre hívta a fővárosi frakcióvezetőket, a Városházára. A kormánypártok előre leszögezték, ahogy egy korábbi, úgy ez az egyeztetés sem a budapestiek hétköznapi ügyeiről, gondjairól szól. A téma nem a lakhatási válság, nem a dugóhelyzet és nem is a közrend kérdésköre, hanem a főváros nagyvállalatainak vezetői székeiről szól. „Ebben az osztozkodásban nem veszünk részt. Karácsonynak és a liberális szivárványkoalíciónak fél éve volt, hogy élve többségükkel, megoldják ezt a kérdést” – tették hozzá.
Nem sokkal az egyeztetések után jött a HVG cikke – illetve a városvezető Facebook-posztja (lásd: alább) –,
hogy zátonyra futottak az egyeztetések.
Például az olimpiáról, amit a főpolgármester azért nem vitt be a Fővárosi Közgyűlés elé, mert nem tudott volna többséget állítani az ügy mögé. A lap úgy tudja, Karácsony magára vállalná, hogy egy személyben dönt az olimpiai párbeszéd megindításáról, arról pedig majd tájékoztatja a közgyűlést. Ehhez joga van, hiszen a közgyűlésen megbukott az a terv, amely elvonta volna tőle azt a jogkört, mellyel két közgyűlés közt szabadon dönthet.
Hasonlóképpen nem volt egyetértés a fővárosi cégek vezérigazgatóiról, igazgatósági tagokról, felügyelőbizottsági tagokról. Előbbiekről ugyancsak a városvezető dönt, mert a múlt heti közgyűlésen megbukott az az új szervezeti és működési szabályzat, amellyel ezt a jogkört is elvették volna Karácsonytól.
A HVG úgy tudja, több fővárosi cégnél, de a BKK-nál és a BKV-nál biztosan, megszűnnek az igazgatóságok – ettől évi 250 millió forint megtakarítást vár a főpolgármester. Ez új helyzet, ilyen soha nem volt korábban a fővárosban, ezeket a cégeket fennállásuk óta igazgatóságok vezetik – emlékeztet a lap, hozzátéve: hivatalos döntés egyelőre nincs, az várhatóan a november végi közgyűlésen lehet csak meg.
Karácsony posztját alább olvashatják:
„A mai frakcióvezetői egyeztetésre azért volt szükség, mert miközben sorjáznak az ötletek, folyik a politikai helyezkedés, hogy ki, milyen beleszólást és jogkört akar magának, aközben több jelenlegi igazgatóság megbízatása szűnik meg novemberben, ami veszélyezteti fontos budapesti cégek jogszerű működését. Márpedig a budapestieknek nyújtott közszolgáltatások nem láthatják kárát a frakciók közötti vitáknak. A városnak és cégeinek zökkenőmentesen és biztonságosan kell működniük - ha tehát a képviselők egymással nem tudnak megegyezni az igazgatóságok összetételéről, végezzék el maguk azt a munkát, amit eddig az igazgatóságok végeztek. Azzal, hogy az igazgatóságok helyére maga a Fővárosi Közgyűlés lép, jelentős működési költséget tudunk megtakarítani, és az eddigieknél is nagyobb átláthatóságot tudunk biztosítani cégeink működésében. Mindkettő fontos szempont.
A felügyelőbizottságok esetén egy igazságos megoldás van: a választók bizalmának mértékét tükröző mandátumok arányában jelöljenek a frakciók tagokat ezekbe az ellenőrző testületekbe. Mindenki a legjobb meggyőződése szerint. Az engem támogató pártok az általam meghirdetett, nyilvános és teljesen transzparens, szakmai követelményekre épülő pályázaton induló jelöltek közül fognak személyi javaslatokat tenni. Ha valamelyik frakció saját pályázatot akar hirdetni, vagy netalán delegálni akar, a lelke rajta. Természetesen a Fidesznek is fenntartjuk a beszállás lehetőségét, mert a fővárosban az ellenzéknek is járnak jogok.”
„Akkor mégiscsak pártpolitikai kifizetőhelyek voltak ezek, ha ennyire könnyen, egy csettintésre meg lehet szüntetni őket?” – kérdezte a főpolgármestert Facebookon Vitézy Dávid, korábbi kihívója, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője, a fővárosi cégek felügyelőbizottsági és igazgatósági tagjainak kiválasztására utalva. „Köszönjük a beismerő vallomást!” – fűzte hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
Összefoglalónk az új önkormányzati ciklus második közgyűléséről.
Ezt is ajánljuk a témában
Karácsony Gergely nem jelölt főpolgármester-helyettest, de a szervezeti és működési szabályzat közgyűlési elfogadására sincs túl sok esély. Előzetesünk!
Kapcsolódó vélemény
Karácsony Gergely ma koradélutánra egyeztetésre hívta a fővárosi frakcióvezetőket, a Városházára.