Itt a nagy lehetőség: Európa most visszatérhet a normalitás medrébe!

2024. november 20. 17:21

A diktafonmatiné helyett fókuszáljunk hát azokra az eseményekre, amelyek közeljövőnket, közép-európai mindennapjainkat alakítják majd!

2024. november 20. 17:21
null
Constantinovits Milán

(Nyitókép: Eva Manhart / AFP)

Miközben az ellenzéki belpolitika egyre inkább egy árulással, kétszínűséggel és hübriszekkel tarkított szappanoperára kezd hasonlítani, fontos változások is zajlottak a világban.

A diktafonmatiné helyett fókuszáljunk hát azokra az eseményekre, amelyek közeljövőnket, közép-európai mindennapjainkat alakítják majd!

Régi geopolitikai tapasztalatunk, hogy térségünk hosszú távú életfeltételeit – gazdasági, külpolitikai és az utóbbi időkben bizony ideológiai behatások terén is – az Egyesült Államokkal kialakított érzékeny viszonyrendszerünk formálja. A Németországgal már hagyományos gazdasági együttműködés és a megfontolt keleti nyitás mellett ugyanis a transzatlanti kapcsolatok adhatják meg a külpolitikai kiegyensúlyozottságot. Ez ad stabilitást és mozgásteret hazánknak, illetve

ez a többoldalú kapcsolódás csökkentheti a globális kríziseknek való kitettségünket.

Az utóbbi években Joe Biden kamuflázselnöksége alatt hűvös távolságtartás jellemezte a Washington–Budapest-kapcsolatrendszert, ami a legérzékletesebben David Pressman nagy­követ személyében és működésében mutatkozott meg. A hozzánk delegált túlmozgásos diplomata a civilizált világban szokatlan módon már-már helytartói reflex­ekkel, gyakorlatilag politikai aktorként lépett fel.

Az elvárható diplomáciai tisztelet helyett ittlétét a belügyek nem is titkolt alakítása jellemezte.

Ezért is jelentett külpolitikai kulcskérdést számunkra az amerikai elnökválasztás, ahol az uniós közvágyakozással ellentétben Orbán Viktor egyértelműen és korán Donald Trumpra fogadott. A taktika bejött, az elnökség mellett a képviselőház és a szenátus is republikánus irányítás alá került. Az újraformálódó rezsim az első jelekből olvasva újra hű szövetségesként tekint Magyarországra, ez pedig az ínség évei után bő esztendőket sejtet.

Szögezzük le: a tengerentúli irányváltás a lehető legjobb pillanatban érkezik.

Az elhibázott zöldfordulattal súlyosbított gazdasági válság, a soha véget nem érő orosz–ukrán háború és a társdalommérnökösködő áramlatok nehézzé tették jelenünket. A karakteres, nemzetben és hagyományokban gondolkodó politikai erők zord időket éltek Európában,

ám most egyedülálló lehetőség nyílik rá, hogy kontinensünk visszatérjen a normalitás medrébe.

Természetesen ez még nagy küzdelmeket jelent a brüsszeli páston, azonban hazánk stratégiai előnyre tett szert. A csapatot tévesztő uniós tagállamok most orientációs pontok nélkül maradtak a külpolitikai térben, Magyarország viszont élő, működő, kiaknázható kapcsolatokat ápol a Trump-kabinettel. A következő évek pedig épp erről szólnak majd: ezt az előnyt miképp fordíthatjuk saját épülésünkre és kontinensünk civilizációs alapértékeinek helyreállítására.

Feladat van, munkára fel!

 

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
o1gtolvaj-4
2024. november 20. 18:42
Uncsi vagy mar, lopos dagadek!!
gilou-au-clavier
2024. november 20. 18:39
"Magyarország viszont élő, működő, kiaknázható kapcsolatokat ápol" Ja, azzal a Trumppal, aki 4 évnyi elnökség és turbómagyarnyik felszopás után tavaly beböffente, hogy Aóbán Törökország elnöke. A smúzoláson kívül nincsen semmi, csak látványpékség és instant hazudozás, ex has improvizáció, ordas melldöngetés a parasztoknak mindkét oldalon.
templar62
2024. november 20. 17:55
Van rosszab egy atomháborúnál . Libolschinazi Európa , amcsi megszállással fedezve .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!