Helyi mindenszaristáink a Záveczcel akarják átírni a valóságot – Itt az igazság a magyarországi szegénységről!

2024. november 19. 05:34

Inkább használják arra a szürkeállományukat, hogy a hazai szegénység még tovább csökkenjen – nagyobb hasznát vennénk ennek.

2024. november 19. 05:34
null
Varga Mátyás Zsolt
Varga Mátyás Zsolt

Nyitókép: AI-illusztráció

Van, ami hit kérdése – és van, ami nem. Amikor egy szervezet tizenhatezer adat alapján, uniós normák szerint kiszámolja, hányan élnek szegénységben, és ezt az Eurostat is megerősíti, azt nehéz hitkérdésnek tekinteni. A mutató definícióját lehet vitatni, de ha azt mutatja, hogy Magyarországon X ember tartozik ebbe a körbe, akkor valószínűleg így is van. Ha mégis kifogásunk van a definícióval kapcsolatban, akkor Brüsszelben lehet kopogtatni – és gyakran kell is. 

Ezzel szemben, ha megkérdezünk 1000 embert – reprezentativitás ide vagy oda –, kis mértékben bár, de más eredmények születhetnek. Kivéve akkor, ha az Egyensúly Intézet vagyunk. Akkor drasztikusan mellélövünk, ami különösen érthető, ha megnézzük az Egyensúly Intézet szegénységkutatásának apróbetűs részleteit. Kiderül például, hogy 

az adatfelvételt a tizensok százalékos hibáitól legendássá lett Závecz Research végezte.

 

Ezt is ajánljuk a témában

Arról nem is beszélve, hogy a tekintetes kutatás olyan széles körben elfogadott, ősidők óta kőbe vésett, tűpontos definíciókkal operál, mint „a gondtalan élet”, „az átlagos szintű élet” és a „szűkös megélhetés”.

A helyzet pikantériája, hogy az Egyensúly Intézet, Závecz Research által készített, nagy hibahatárral rendelkező mérése szerint honfitársaink 32%-a nem tudna megbirkózni egy váratlan 100.000 forintos kiadással. Ugyanakkor az Eurostat pontos adatai szerint 31,5%-uk nem tudna megbirkózni egy váratlan 145.000 forintos kiadással – vagyis kevesebb ember nem tudna megbirkózni egy lényegesen nagyobb összeggel.

Csendben megjegyzem, hogy 2010-ben ez az arány még 74,4% volt.

Miért beszélünk erről? Mert három baloldali elemző úgy döntött, hogy hatalmas módszertani hibákkal tarkítva bebizonyítják: a 2010-2023 között a szegények arányát tekintve a harmadik legnagyobbat javuló Magyarországon „a kormány nem megfeledkezett a szegényekről, hanem szándékosan tartja őket a szegénységben”.

Az Egyensúly Intézet kutatója – a Telex beszámolója szerint – például kifejtette, hogy az Eurostat teljes unióra vonatkozó szegénységi mutatója, az AROPE, nem jó, mert az az országon belüli egyenlőtlenségekre fókuszál (ez egyébknt nem igaz, az egyenlőtlenségeket egy másik mutató méri, de erről majd később), és hogy az a jó, amit ők csinálnak. Majd bemutatta a saját mérésüket, ami betűről betűre megegyezik az AROPE-mutatóval.

Ha te csinálod matematikailag megbízhatóbban, az rósz, de ha én csinálom statisztikailag rosszabbul, az lyó!

(Szinte ugyanez van a jogállamiság kérdésével is, csak ott épp globális szinten.)

Ezt is ajánljuk a témában

Mit is vizsgál az Egyensúly Intézet? Azt nézi, hogy az emberek „a téli hónapokban fel tudják-e fűteni a lakást, tudnak-e minden második nap húst vagy halat enni, és ki tudnának-e fizetni egy hirtelen felmerülő, meghatározott méretű kiadást”.

Mit vizsgál az AROPE mutató? A szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatával élők arányát – és itt a szegénység kőkemény konkrétumokra van alapozva. Három almutatója van az indikátornak: a súlyos anyagi nélkülözők aránya, a jövedelmi szegénység kockázatának kitettek aránya és az alacsony munkaintenzitásúak aránya.

A súlyos anyagi nélkülözésnél ráadásul van 13 (szakzsargonul) „nélkülözési tétel”, amelyek között olyan tényezők vannak, mint „váratlan kiadások fedezetének hiánya, kétnaponta történő húsételfogyasztás hiánya, lakás megfelelő fűtésének hiánya” – 

ami hogy-hogynem pontosan ugyanaz, amit az Egyensúly-Závecz mér.

Mi itt a gond? Csupán az, hogy a Závecz-mérés komolyan torzít. Például szerintük a magyarok 24%-a nem engedheti meg magának, hogy kétnaponta húst fogyasszon – Eurostat: 14,7%. A fűtés terén még nagyobb az eltérés: az Egyensúly szerint 29% nem tudja „mindig melegen tartani” az otthonát, míg az Eurostat szerint csak 7,2%.

Molnár György közgazdász, a HUN-REN KRTK főmunkatársa sem jeleskedett, amikor – szintén a Telex szerint – azt állította, hogy a KSH „politikai döntésre” már nem készít létminimum-számítást. Ez így, ahogy van, nem igaz. Egyszerűen csak annyi történt, hogy mivel a mutató elavult, és a létminimum-számításra nincs standard nemzetközi módszertan, fogalmi rendszer és számítási mód, a KSH külső szakértői 2015-ben megállapították, hogy az addigi magyar módszer nem megfelelő. Új módszertant viszont nem tudtak ajánlani, ezért a KSH átvágva a gordiuszi csomót, úgy döntött, hogy a szegénység mérésére kizárólag az egységes, uniós AROPE-indikátort használja – amit össze is lehet hasonlítani országok között. 

Ezért a döntésért pedig azóta támadják az intézetet, de valamiért mindig csak politikai alapon.

De nézzük, mit mondott Molnár György: a legutolsó létminimum-statisztika szerint a magyarok 40%-a élt a létminimum alatt. Ez egy barokkos túlzás volt a kutatótól, valójában 2010-ben 37% volt ez az arány. Az AROPE szerint akkor 31,5% volt a szegények aránya, amely mára 19,7%-ra csökkent. Sok ez? Persze. A legjobb az lenne, ha nulla lenne, de azt is érdemes megjegyezni, hogy az EU27-átlagnál jobbak vagyunk, sőt: olyan „bezzegországokat” is megelőzünk, mint Franciaország (20,4%), Németország (21,3%), Luxemburg (21,4%) – 

és még Románia is mögöttünk van, amely szám szerint a tökutolsó az Unióban (32%).

Ezt is ajánljuk a témában

És hogy kielégítsük az Egyensúly Intézet kutatójának országon belüli egyenlőtlenségekre irányuló kíváncsiságát: a GINI-indexünk – amely ugyan egy elfuserált mutató, de az országon belüli jövedelemegyenlőtlenségeket jól méri – legalább egy évtizede jobb, mint az EU27-átlag. Sőt, jobbak vagyunk Németországnál, Franciaországnál, Luxemburgnál – és még a svédeknél is.

A beszélgetés résztvevőinek pedig csak azt tanácsolom: ne próbálják politikai alapon újra feltalálni a spanyolviaszt. Azt az Eurostat már feltalálta és folyamatosan tökéletesíti. Inkább arra használják a szürkeállományukat, hogy az a bizonyos 19,7% még tovább csökkenjen – nagyobb hasznát vennénk ennek.

Összesen 82 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
RasPutin
2024. november 19. 07:39
viator-11 2024. november 19. 07:37 Ja, hogy régen az országot lefedő játékgép - maffia is két szoci "álamférfi" kezében volt? A nevüket elárulnád?
RasPutin
2024. november 19. 07:37
kastellorizo 2024. november 19. 07:27 RasPutin 2024. november 19. 07:17 A vergődésed immárom ertelmetlen. Csak mondanám hogy ha jelzáloggal terheled a putridat akkor nem gazdag vagy hanem egy kiszolgáltatott csóró.
viator-11
2024. november 19. 07:37
A tömeges szegénység miatt nincs hely a plázák parkolóiban, nincs hely a Balatonra vezető sztrádákon, nincs hely a wellnessekben. Pedig ezek még biztos nem a gazdagok, mert a gazdagok miatt nincs hely a ma már buszok gyanánt szolgáló repülőgépjáratokon. Tudom, hogy van mélyszegénység, pedig egy mai "mélyszegény" fiatalnak ma már elég annyi, ha gyerekeket szül és a kapott támogatásokat férjuram nem issza / játékgépezi el. Ja, hogy régen az országot lefedő játékgép - maffia is két szoci "álamférfi" kezében volt? Azért harcoltak, hogy ne élelmiszerjegyben, hanem készpénzben kapják meg a "segílykét?" Amikor egymillióval több munkanélkülit tartott el az ország dolgozó rétege? Amikor napi 20 000 Ft / fő lopás - rablás még "megélhetési bűhözés" - nek számított, ami Kuncze szerint nem üldözendő? Amikor a legfontosabb dolgok egyike a drogosok tűcsere - programja volt? Hát kösz, nem kívánom vissza azokat az időket.
RasPutin
2024. november 19. 07:35
B_kanya 2024. november 19. 07:27 RasPutin 2024. november 19. 07:17 "Mennyit ér a putrid? :)))))" Odaköltöznél a minimálbéren dubajozó lányoddal, vamzerhuttinger? Cigány családod vett már neked elektromos rokkantkocsit? Vagy azt is lopjátok majd?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!