Egyetlen mondat porrá zúzta Pressmant, pedig ő akart belerúgni a magyarokba
Hamar helyretették a januárban távozó nagykövetet.
A magyar lakosság védve van a hasonló kockázatokkal szemben, mert az ellátásbiztonság garantált – húzta alá Cseh Tamás Zoltán, az Alapjogokért Központ energiapolitikai tanácsadója.
Még ha a nemzetközi szabadkereskedelmi piacon zavart is okozhatnak a szankciók, a magyar energiaszuverenitás továbbra is stabil lábakon áll – kommentálta Cseh Tamás Zoltán, az Alapjogokért Központ energiapolitikai tanácsadója azt a csütörtöki Kormányinfón elhangzott felvetést, hogy milyen hatásokkal járhat hazánkra nézve a Gazprombankra kiszabott amerikai szankció. Magyarország ugyanis évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít.
Cseh Tamás aláhúzta: a magyar rezsicsökkentési szabályozásnak, a feltöltött földgáztárolóknak, a hazai termelés felfutásának és a diverzifikált földgázbeszerzésnek köszönhetően
a magyar lakosság védve van a hasonló kockázatokkal szemben, mert az ellátásbiztonság – mind anyagi, mind fizikai szempontból – garantált.
Az viszont szerinte egyértelműen látható, hogy a Biden-adminisztráció az utolsó napjaiban nemcsak katonai értelemben fokozza az orosz-ukrán fronton a háború eszkalálódását, hanem az európai energetikai területen is mindent megtesz a konfliktus kiélezése érdekében.
Kifejtette: Miközben úgy tűnik, hogy a téli időszak Európában az elmúlt két évben tapasztalthoz képest hidegebb lesz, az ukránok azt kommunikálják, hogy az év végével leállítják a vezetéken keresztüli orosz gázszállítást, Ausztria pedig választottbírósági peres igényét az orosz földgázra vezetett végrehajtás útján érvényesíti és vizsgálja annak lehetőségét, hogy az OMV miként tud kilépni a Gazprommal kötött, 2040-ig tartó szerződésből.
Európa éles versenyben van Ázsiával az LNG-ért, és közben a még regnáló amerikai adminisztráció rá is tesz erre egy lapáttal azzal, hogy a Gazprombankot – amely bankon keresztül történik az orosz gázszállítás ellenértékének megfizetése – szankciós listára helyezi, további zavart okozva a földgázpiacon, illetve további veszélyt kiváltva – a megépült többcsatornás infrastruktúra ellenére – Európa földgázellátásban.
A háborúpárti demokrata amerikai adminisztráció ezzel tovább fokozza a földgáz piacán jelenleg is meglévő kockázatokat,
előidézve a földgáz európai tőzsdei ára meredek növekedésének a valószínűségét – húzta alá az elemző.
Ez már jelenleg is igen magas, 47 euro/MWH, az év kezdetéhez képest duplájára emelkedett, a 2022-es évet megelőző 10 éves átlagnak pedig csaknem a triplájára – mondta az elemző, hozzátéve, hogy közben az USA-ban ennek egyötödébe kerül a földgáz. Cseh Tamás szerint nem lehet nem észrevenni, hogy dacára az elvesztett elnökválasztásnak, az amerikai demokrata adminisztráció erősen terhelt, háborús örökséget kíván hagyni az új, békepárti Trump-adminisztrációra.
Nyitókép: Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images