Az Alapvető Jogok Biztosa is elmondta a véleményét Orbán Balázs és az ELTE ügyéről (VIDEÓ)

2024. november 17. 20:08

Az egyetemi hallgatóval szembeni diszkrimináció, ami politikai nézeten alapul, nemcsak törvényellenes, hanem az oktatás szellemiségével is ellentétes.

2024. november 17. 20:08
ELTE

Nyitókép: Facebook / Colorlab

A politikai vélemény miatti diszkrimináció súlyosan sérti az egyenlő bánásmód elvét, ezt írta az M1-nek az Alapvető Jogok Hivatala annak kapcsán, hogy Polyák Gábor, az ELTE tanszékvezetője közösségi oldalán kérte ki magának, hogy Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója az intézményben doktorál. Azt is közölték,

a politikai jellegű hátrányos megkülönböztetést nemcsak törvényellenes, de az oktatás szellemiségével is ellentétes. 

„Orbán Balázs, Kis főni az ELTE-ÁJK-n védi Phd-dolgozatát” – ezzel a felütéssel kezdte írását Polyák Gábor, a Média és Kommunikáció Tanszék docense azt kifogásolta, hogy az ELTE jogi kara nem mondta azt Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának, hogy „menjen inkább az NKE-re”. Eszmefuttatását azzal zárta, a kikéri magának, hogy Orbán Balázs az ELTE-n szerez Phd-fokozatot.

Kapcsolódó vélemény

undefined

Szilvay Gergely

Mandiner

Idézőjel

Orbán Balázs az ELTE-n doktorál, egyeseknek ez nem tetszik, és mivel szakmailag nem lehet belekötni a illetékes testületek szerint, belekötnek hát politikai alapon.

Az egyetem közleményben reagált. Úgy fogalmaztak, elhatárolódnak minden olyan megnyilvánulástól, amely az egyetem polgárainak szakmai munkáját azok politikai nézetei és közéleti szerepvállalása alapján minősíti, vagy politikai alapon kérdőjelezi meg bárki jogát ahhoz, hogy egyetemükön tanulhasson vagy kutathasson. 

Kapcsolódó vélemény

undefined

Eötvös Loránd Tudományegyetem

ELTE

Idézőjel

A kutatás szabadságát és a szakmai teljesítményt politikai alapon, vagy más kirekesztő szempont alapján megkérdőjelező megnyilvánulásokat elutasítja az ELTE.

Ahogy arra a Mandiner is felhívta a figyelmet, az, hogy valaki nem egyhangúlag kap engedélyt a doktori eljárás megindítására – Orbán Balázs esetében 5 igen mellett ketten nemmel szavaztak, és volt egy tartózkodás is – ettől még a határozat megfelel az eljárási szabályoknak.

Az ELTE tanszékvezetőjének kijelentésére számos közéleti szereplő is reagált. Ceglédi Zoltán politikai elemző például arra az ellentmondásra hívta fel a figyelmet, hogy miközben az ellenzék bírálja a kormányt az egyetemi modellváltás miatt, most éppen arról írnak, hogy az ELTE-n nem volt modellváltás, hiszen többen is Orbán Balázs doktori disszertációja ellen szavaztak.

Kapcsolódó vélemény

undefined

Ceglédi Zoltán

Facebook

Idézőjel

Erre az ELTE kihirdeti, hogy ott bizony nem történt modellváltás, ott Orbán Balázs doktori disszertációja ellen szavaznak többen, elismerve, hogy a szerző politikai szerepvállalása a bajuk.

Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központjának elnöke pedig úgy fogalmazott, az ELTE tanszékvezetője harcos aktivistaként és nem a tudomány képviselőjeként kéri számon kollégáin az állampolgári tartást. Szerinte Polyák Gábor politikát csinál abból, amiből nem kéne.

Kapcsolódó vélemény

undefined

Demeter Szilárd

Mandiner

Idézőjel

Polyák tanszékvezető docens úrnak nem tetszik a rendszer, vagyis Polyák tanszékvezető docens úr kilép a tudományos diskurzusból és politikát csinál abból, amiből nem kéne.

Az M1 levélben fordult az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala egyenlő bánásmódért felelős főigazgatóságához. Megkeresésükre közölték, a politikai vélemény miatti diszkrimináció súlyosan sérti az egyenlő bánásmód elvét. Azt is írták, hogy

bármely egyetemi hallgatóval szembeni diszkrimináció, ami politikai nézeten alapul, nemcsak törvényellenes, hanem az oktatás szellemiségével is ellentétes.

Az Alapvető Jogok Hivatala szerint az egyetemek felelőssége, hogy biztosítsák a diszkriminációmentes környezetet és az egyenlő hozzáférést a tanuláshoz és kutatáshoz.

Az M1 interjút kért Polyák Gábortól, és az ELTE rektorától Borhy Lászlótól is, ők azonban eddig nem reagáltak.

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lemez
2024. november 17. 22:28
Évek óta jobboldali kormány van Magyarországon,mégis az egyetemek,szinházak,biróságok,Tudományos akadémia az ellenség kezében.Na,ezért viszont Orbán a felelös.
gyurica
2024. november 17. 22:23
Kutatói függetlenség, hagyjuk már, ne fárasszuk egymást. Pontosan tudjuk, hogy nem létezik az ELTÉn. Mond el a véleményed azonnal kivágnak, mint macskát szarni.
gyurica
2024. november 17. 22:16
Az elvek nem számítanak. Nincs hálózat.
BCMVML
2024. november 17. 22:10
A polyák félék holnap már származás, bőrszín, vallás alapján fogják megállapítani, hogy ki kaphat egyetemen tudományos fokozatot. Itt világlik ki, hogy a mai balliberális sörpredék semmiben sem különbözik kommunista meg fajgyűlölő elődeiktől. Polyák elvtárs, a nagy tudós teljesítményéről bárki meggyőződhet az MTA interneten elérhető adatbázisában, vagy akár a "googlescholar" nemzetközi tudománymetriai adatbázisban: polyák elvtárs a gogglescholar szerint 520, az MTA szerint összesen 772 hivastkozást kapott remekműveire. Általában egy egyetemi docens ezres nagyságrendű hivatkozási listával szokott rendelkezni.Viszont megnyugtató, hogy elég kevesen ítélik hivatkozásra alkalmasnak a "véleméynformáló" elvtárs közleményeit. Tehát sem szakmailag, sem emberileg nem üti meg egy egyetemi oktatótól elvárható képességeket. A doktori bizottság meg szavazott, Orbán Balázs PhD hallgató ezen a megmérettetésen átment (tökmindegy, hogy milyen aránnyal), és ehhez kívülről senkinek semmi köze nincs.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!