Lehull a lepel Polyák Gábor független egyetemi kutatói mítoszáról
Szakértői, tanácsadói tevékenysége egytől egyig a 2010 előtti balliberális Medgyessy-, illetve Gyurcsány-kabinetek idejére tehető.
Az egyetemi hallgatóval szembeni diszkrimináció, ami politikai nézeten alapul, nemcsak törvényellenes, hanem az oktatás szellemiségével is ellentétes.
Nyitókép: Facebook / Colorlab
A politikai vélemény miatti diszkrimináció súlyosan sérti az egyenlő bánásmód elvét, ezt írta az M1-nek az Alapvető Jogok Hivatala annak kapcsán, hogy Polyák Gábor, az ELTE tanszékvezetője közösségi oldalán kérte ki magának, hogy Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója az intézményben doktorál. Azt is közölték,
a politikai jellegű hátrányos megkülönböztetést nemcsak törvényellenes, de az oktatás szellemiségével is ellentétes.
„Orbán Balázs, Kis főni az ELTE-ÁJK-n védi Phd-dolgozatát” – ezzel a felütéssel kezdte írását Polyák Gábor, a Média és Kommunikáció Tanszék docense azt kifogásolta, hogy az ELTE jogi kara nem mondta azt Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának, hogy „menjen inkább az NKE-re”. Eszmefuttatását azzal zárta, a kikéri magának, hogy Orbán Balázs az ELTE-n szerez Phd-fokozatot.
Kapcsolódó vélemény
Orbán Balázs az ELTE-n doktorál, egyeseknek ez nem tetszik, és mivel szakmailag nem lehet belekötni a illetékes testületek szerint, belekötnek hát politikai alapon.
Az egyetem közleményben reagált. Úgy fogalmaztak, elhatárolódnak minden olyan megnyilvánulástól, amely az egyetem polgárainak szakmai munkáját azok politikai nézetei és közéleti szerepvállalása alapján minősíti, vagy politikai alapon kérdőjelezi meg bárki jogát ahhoz, hogy egyetemükön tanulhasson vagy kutathasson.
Kapcsolódó vélemény
A kutatás szabadságát és a szakmai teljesítményt politikai alapon, vagy más kirekesztő szempont alapján megkérdőjelező megnyilvánulásokat elutasítja az ELTE.
Ahogy arra a Mandiner is felhívta a figyelmet, az, hogy valaki nem egyhangúlag kap engedélyt a doktori eljárás megindítására – Orbán Balázs esetében 5 igen mellett ketten nemmel szavaztak, és volt egy tartózkodás is – ettől még a határozat megfelel az eljárási szabályoknak.
Az ELTE tanszékvezetőjének kijelentésére számos közéleti szereplő is reagált. Ceglédi Zoltán politikai elemző például arra az ellentmondásra hívta fel a figyelmet, hogy miközben az ellenzék bírálja a kormányt az egyetemi modellváltás miatt, most éppen arról írnak, hogy az ELTE-n nem volt modellváltás, hiszen többen is Orbán Balázs doktori disszertációja ellen szavaztak.
Kapcsolódó vélemény
Erre az ELTE kihirdeti, hogy ott bizony nem történt modellváltás, ott Orbán Balázs doktori disszertációja ellen szavaznak többen, elismerve, hogy a szerző politikai szerepvállalása a bajuk.
Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központjának elnöke pedig úgy fogalmazott, az ELTE tanszékvezetője harcos aktivistaként és nem a tudomány képviselőjeként kéri számon kollégáin az állampolgári tartást. Szerinte Polyák Gábor politikát csinál abból, amiből nem kéne.
Kapcsolódó vélemény
Polyák tanszékvezető docens úrnak nem tetszik a rendszer, vagyis Polyák tanszékvezető docens úr kilép a tudományos diskurzusból és politikát csinál abból, amiből nem kéne.
Az M1 levélben fordult az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala egyenlő bánásmódért felelős főigazgatóságához. Megkeresésükre közölték, a politikai vélemény miatti diszkrimináció súlyosan sérti az egyenlő bánásmód elvét. Azt is írták, hogy
bármely egyetemi hallgatóval szembeni diszkrimináció, ami politikai nézeten alapul, nemcsak törvényellenes, hanem az oktatás szellemiségével is ellentétes.
Az Alapvető Jogok Hivatala szerint az egyetemek felelőssége, hogy biztosítsák a diszkriminációmentes környezetet és az egyenlő hozzáférést a tanuláshoz és kutatáshoz.
Az M1 interjút kért Polyák Gábortól, és az ELTE rektorától Borhy Lászlótól is, ők azonban eddig nem reagáltak.
Ezt is ajánljuk a témában
Szakértői, tanácsadói tevékenysége egytől egyig a 2010 előtti balliberális Medgyessy-, illetve Gyurcsány-kabinetek idejére tehető.
***