Krekó Péter a Die Weltben: Orbán Viktor a spin-diktatúra mestere
Krekó szerint tanulmányozni kell Orbán választási kampányát, így megértjük, hogyan szereznek többséget az autokraták.
Krekó Péter szerint vitathatatlan, hogy Trump megválasztása után nőtt Magyarország külpolitikai mozgástere és jelentősége.
Krekó Péter, a Political Capital igazgatója volt a 444 podcastjának vendége, aki arról beszélt, hogy az európai közvélemény álláspontja elkezdett közeledni Orbánéhoz.
Vitathatatlan, hogy Trump megválasztása után nőtt Magyarország külpolitikai mozgástere és jelentősége.
Nyilván nem lesz egyik pillanatról a másikra világhatalom, de az biztos, hogy az amerikai választási eredménnyel változik az európai mainstream is. Ilyen beszámolók érkeztek az Európai Tanács üléséről is.Orbán felvetései a békéről pár hónapja még abszurdnak hatottak, most már nem azok” – fogalmazott a kormánnyal szemben nemzetközi szinten is támadólag fellépő Krekó.
Ezt is ajánljuk a témában
Krekó szerint tanulmányozni kell Orbán választási kampányát, így megértjük, hogyan szereznek többséget az autokraták.
A Political Capital vezetője szerint eközben pedig a szlovák kormány hangosabbá vált az ukránok kritikájában és az oroszok támogatásában, a holland kormány láthatóan szimpatizál Trumppal, a cseheknél jövőre visszajöhet Andrej Babis,
aki már az elnökválasztási kampányban is ugyanazt a békepárti retorikát szajkózta, mint Orbán.
Krekó arról is beszélt, hogy kicsit kiegyenlítheti a helyzetet, hogy Németországban a választás után kétséget kizáróan a CDU/CSU alakíthat kormányt Friedrich Merz vezetésével.
„Nyilatkozatok szintjén a német jobboldal, középjobboldal sokkal héjább Ukrajna támogatását illetően, mint Olaf Scholz, és arra számítok, hogy a cselekedetekben is az lesz. Ez is abba az irányba mutat viszont, hogy tagolt, és nem egységes a nyugati álláspont, így itt nem lesz egyik pillanatról a másikra megoldás.
Orbán mégis maradhat abban a heroikus pozícióban, hogy ő sürgeti a békefolyamatot, függetlenül attól, hogy lesz-e gyors békekötés, vagy sem”
– fejtette ki
Arról, hogy változhat-e nyugaton Orbán Viktor morális megítélése, Krekó elmondta, hogy „nem egyik pillanatról a másikra, de nagyon egyértelműen változik a nyugati mainstream és a véleményklíma”.
Nem azt mondom, hogy oroszbarátabb, de realistább irányba mozdul el”
– szögezte le.
„(...) Mintha bénultság, fáradtság, tagadás lenne a nyugati politikai közvéleményben, és ebben a helyzetben Orbán álláspontja kevésbé számít extrémnek, mint számított 2022-ben, az invázió megindításakor. Nem ment végbe olyan fordulat az európai közvéleményben, mint a migráció kérdésében, ahol a mostani mainstream már egyáltalán nem áll távol attól, mint amit az orbáni politika képvisel, de kis mértékben itt is közeledik az álláspont” – fogalmazott az igazgató.
Krekó szerint fontos jelzés,
hogy az informális EU-csúcsot sem bojkottálta egyetlen vezető sem, ahogy tette azt több balti és skandináv vezető is a nyári békemisszió után.
„Orbán is érzi a közeledést, és nemzetközi szinten el is kezdett kicsit máshogy beszélni, mint eddig. A nagyon konfrontatív hangnem helyett nagyjából úgy kommunikál, ahogy egy soros elnök hagyományosan beszélni szokott, többes szám első személyben megfogalmazva az európai álláspontot” – jegyezte meg, majd hozzátette: „Ráadásul azok után, hogy Donald Trump lett az Egyesült Államok elnöke, főleg nem mondhatjuk, hogy az övé teljesen extrém véleménynek számít vagy szélsőséges lenne.”
Krekó Péter szerint a történelmet részben valóban a győztesek írják, és a háború kimenetele az utólagos értékelést is meghatározza.
„Persze egyes nyugati államok bizonytalanságának, illetve sokszor álszent – retorikailag ukránbarát, a valóságban óvatos – politikájának is köszönhető lenne, ha egyes elemeiben az orbáni prófécia (a gyors tűzszünet és béke) valóra válna. Vagyis nem azért történne, mert Orbán előre jól látta, hanem mert a Nyugat tett érte.
Ennek ellenére, ha bekövetkezik, az megemelheti Orbánt a látnok szerepében itthon és nemzetközileg is”
– magyarázta az elemző, aki szerint ettől persze még nincs igaza Orbánnak kezdettől fogva, de Magyarország már nincs olyan pária szerepben az Ukrajnával kapcsolatos álláspontja miatt, mint korábban.