Szegénység: az emberek harmada nem tudja megfizetni az egészségügyi ellátást ezekben az európai országokban
Az Euractiv számolt be a helyzetről, térségünk és nyugati országok is érintettek.
Térképen mutatjuk Magyarország helyzetét.
Nyitókép: Faludi Imre / MTI
Közzétette az Eurostat a tavalyi regionális szegénységi adatokat, amelyekben nagy meglepetésre két magyarországi régió is kifejezetten jó pozícióban található. Igaz, van olyan régió, amely a legszegényebbek közé csúszott be – írja a Világgazdaság.
Tavaly az EU lakosságának 21,4 százalékát, azaz mintegy 94,6 millió embert fenyeget a szegénység vagy a társadalmi kirekesztés, derült az Eurostat adataiból, amelyeket ezúttal Nuts2 régiókra lebontva közölt.
Az uniós statisztikai hivatal legújabb adatai szerint
a legszegényebb régiók Franciaország külső területein, Dél-Olaszországban és Románia vidéki részein találhatóak.
Az Eurostat által közölt térképen jól látható, hogy a gazdasági fejlettség hatással van a szegénységi mutatókra: míg Európa központi régióiban kisebb a lecsúszás veszélye, a keleti és déli részek jobban kitettek ennek a kockázatnak.
Töretlen a magyar régiók fejlődése, a gazdasági nehézségek ellenére 2022-ben is közeledtek az uniós átlaghoz Ezzel együtt vannak furcsaságok az uniós intézmény adataiban, amelyek szerint a magyar főváros már megelőzi Stuttgartot, Bécset és Helsinkit.
Magyarországon Közép-Dunántúl számít a legkevésbé érintett régiónak, ahol a lakosság mindössze 11,9%-a volt kitéve a szegénység és társadalmi kirekesztettség kockázatának. Ez az érték az egész EU-ban kiemelkedő, a 242 régió közül a 12. helyen áll.
A többi magyar régió sorrendje a következő:
A szegénységi adatokból jól látszik, hogy az ország gazdasági széttagoltsága továbbra is fennáll. Míg Közép- és Nyugat-Dunántúl a top 20 régióban van az EU-ban, addig Észak-Magyarország a legszegényebb régiók közé tartozik, a 30 legrosszabb helyezés egyikén található. Az országos átlag 19,7% volt 2023-ban, amely enyhe romlást mutat a 2022-es 18,4%-hoz képest.
Budapesten az uniós fővárosokhoz hasonlóan alacsonyabb a szegénység kockázata, ahogy más országokban is megfigyelhető, hogy a fővárosi régiók gazdaságilag fejlettebbek. Romániában például az országos arány 32%, míg Bukarestben mindössze 12,3%. Ugyanez a tendencia figyelhető meg Lengyelországban és Horvátországban is.
Ezzel szemben Belgiumban és Ausztriában a fővárosokban magasabb a szegénységi arány: Brüsszelben 37,6%, Bécsben pedig 29,5%, amelyek jóval magasabbak, mint az országos átlagok
Ezt is ajánljuk a témában
Az Euractiv számolt be a helyzetről, térségünk és nyugati országok is érintettek.