Most kiderül, igaza volt-e az ellenzéknek: megjelentek az uniós szegénységi adatok!

2024. október 15. 17:20

Térképen mutatjuk Magyarország helyzetét.

2024. október 15. 17:20
null

Nyitókép: Faludi Imre / MTI

Közzétette az Eurostat a tavalyi regionális szegénységi adatokat, amelyekben nagy meglepetésre két magyarországi régió is kifejezetten jó pozícióban található. Igaz, van olyan régió, amely a legszegényebbek közé csúszott be – írja a Világgazdaság.

Tavaly az EU lakosságának 21,4 százalékát, azaz mintegy 94,6 millió embert fenyeget a szegénység vagy a társadalmi kirekesztés, derült az Eurostat adataiból, amelyeket ezúttal Nuts2 régiókra lebontva közölt.

Az uniós statisztikai hivatal legújabb adatai szerint 

a legszegényebb régiók Franciaország külső területein, Dél-Olaszországban és Románia vidéki részein találhatóak. 

Az Eurostat által közölt térképen jól látható, hogy a gazdasági fejlettség hatással van a szegénységi mutatókra: míg Európa központi régióiban kisebb a lecsúszás veszélye, a keleti és déli részek jobban kitettek ennek a kockázatnak.

Töretlen a magyar régiók fejlődése, a gazdasági nehézségek ellenére 2022-ben is közeledtek az uniós átlaghoz Ezzel együtt vannak furcsaságok az uniós intézmény adataiban, amelyek szerint a magyar főváros már megelőzi Stuttgartot, Bécset és Helsinkit. 

Magyarországon Közép-Dunántúl számít a legkevésbé érintett régiónak, ahol a lakosság mindössze 11,9%-a volt kitéve a szegénység és társadalmi kirekesztettség kockázatának. Ez az érték az egész EU-ban kiemelkedő, a 242 régió közül a 12. helyen áll. 

A többi magyar régió sorrendje a következő:

  • Nyugat-Dunántúl: 11,9%
  • Budapest: 12,1%
  • Pest megye: 18,1%
  • Dél-Alföld: 22,1%
  • Észak-Alföld: 26,2%
  • Dél-Dunántúl: 27,5%
  • Észak-Magyarország: 31,5%

A szegénységi adatokból jól látszik, hogy az ország gazdasági széttagoltsága továbbra is fennáll. Míg Közép- és Nyugat-Dunántúl a top 20 régióban van az EU-ban, addig Észak-Magyarország a legszegényebb régiók közé tartozik, a 30 legrosszabb helyezés egyikén található. Az országos átlag 19,7% volt 2023-ban, amely enyhe romlást mutat a 2022-es 18,4%-hoz képest.

A fővárosban kisebb a szegénység kockázata

Budapesten az uniós fővárosokhoz hasonlóan alacsonyabb a szegénység kockázata, ahogy más országokban is megfigyelhető, hogy a fővárosi régiók gazdaságilag fejlettebbek. Romániában például az országos arány 32%, míg Bukarestben mindössze 12,3%. Ugyanez a tendencia figyelhető meg Lengyelországban és Horvátországban is.

Ezzel szemben Belgiumban és Ausztriában a fővárosokban magasabb a szegénységi arány: Brüsszelben 37,6%, Bécsben pedig 29,5%, amelyek jóval magasabbak, mint az országos átlagok​

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 154 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bi Tang Tomee
2024. október 16. 11:14 Szerkesztve
Magyarországon évről-évre nő a szegénység. Itthon már annyira nagyon szegények vagyunk, hogy a szegénység elől gyakran a horvát tengerpartra meg olaszba menekülnek szegény magyarok
herden100
2024. október 16. 00:42
Nem vagyunk szegények. m.youtube.com/watch?v=3SUH_iBzLZM
Párhuzamos különvélemény
2024. október 15. 22:19
Látjátok a térképet? Svájc (ami amúgy mit keres egy EU27 térképen??) rosszabbul áll, mint pl. Csehország. Aha..., szegénységi adatok! Társadalmi kirekesztés! :-)))
rugbista
2024. október 15. 22:03
Az a 31 0/0 még mindig mutatja, van miért dolgozni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!