Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Arról tárgyalt Szlovákiában Orbán Viktor magyar miniszterelnök, Alekszandar Vucsics szerb államfő és Robert Fico szlovák kormányfő, hogy országaik vezetése közösen lép fel az illegális migráció ellen – számol be a Magyar Nemzet. Orbán Viktor a Facebook-oldalán úgy fogalmazott:
Együtt küzdünk az illegális migráció ellen!”
Robert Fico pedig kivételesnek nevezte a találkozót a sajtótájékoztatójukon. „Igazunk volt, amikor kimondtuk, az Unió külső határait kell megvédeni, s nem kell a bejutott migránsokat szétosztani” –mondta a szlovák kormányfő. Köszönetet mondott, hogy Szerbia segíti az illegális migráció megfékezését. Fico támogatását fejezte ki, hogy Szerbia az EU tagja legyen, szerinte ez egy jogos ambíció.
Köszönetet mondott Orbán Viktornak is azért, amit Magyarország a migráció megfékezésére tesz.
Alekszandar Vucsics kijelentette, a közös munkának köszönhetően idén 80 százalékkal kevesebb a migráns, mint korábban. Örömét fejezte ki, hogy jó állapotban látja Robert Ficót a merénylet után, s hozzátette, zavarja, hogy Európában sokan úgy tettek, mintha a támadás meg sem történt volna. A köztársasági elnök elmondta, a jelenlévő három vezető beszélt a béke fontosságáról is, ami sokak számára nem túl népszerű Európában.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hálás, hogy Fico meghívta a hármas csúcstalálkozóra. Kiemelte:
amikor a merénylet megtörtént, ezt Magyarországon veszteségként éltük meg. Soha nem láttam olyan szlovákbarát megnyilvánulásokat Magyarországon, mint akkor.”
A magyar miniszterelnök aláhúzta: a mostani három vezető 40 évet töltöttek az országaik élén, s ez tapasztalatokat is jelent. Ez pedig felelősséget jelent a regionális együttműködésért is. Egyetértett azzal, hogy az történt a migrációval kapcsolatban, amit megmondtak. Ha millió migránst beengedünk, abból baj lesz – nyilatkozta.
2015 óta 8 millió menedékkérelmet nyújtottak be az Unióban, az illegális határátlépési kísérletek száma 3,8 millió volt az elmúlt években,
ebből 1 millió a magyar határnál volt. Tavaly 430 ezer olyan döntést hoztak az EU-ban, hogy kiutasítanak bevándorlóknak, de ebből csak pár tízezret tudtak végrehajtani. A nyugati vezetők pánikszerű döntései miatt most Schengen is veszélybe került, mert visszaállítják a határellenőrzéseket – közölte.