Ilyen korábban még nem volt: Magyarország felé közeleg a Kirk hurrikán
Több vármegyére is figyelmeztetést ad ki a meteorológiai szolgálat.
Kiderült, hogy mi lehetett a vízbe került szennyeződés pontos forrása.
Nyitókép: ATTILA KISBENEDEK / AFP
Ahogy lapunk korábban megírta, augusztusban egy hétre be kellett zárni egy tihanyi strandot a rossz vízminőség miatt. A Infostart értesülése szerint heten át kerülhetett szennyvíz a tóba. A Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) ülésén Vasas Gábor, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet vezetője figyelmeztetett, hogy
ha az elkövetkezendő hetekben, hónapokban nem oldódik meg a probléma, az a jövő szezonban nagyon kellemetlenül fogja érinteni mind a Tihanyi-félszigetet, mind a füredi részt, sőt az egész keleti medencére hatással lesz”.
A nyár végi tihanyi strandbezárás kapcsán most kiderült, hogy mi lehetett a vízbe szennyeződés pontos forrása. Vasas Gábor közölte, hogy „a Balatonba jutó szennyvíz forrását a napokban sikerült feltárni és megszüntetni, de végleges megnyugvást a következő hetek vízminta-elemzéseinek eredménye hozhat az ügyben”. Az eset háttere, hogy Tihany somosi szabadstrandját a szezon végén kellett bezárni, miután a vízben magas szintű E. coli baktériumot találtak, amely szennyvíz jelenlétére utal. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet és a veszprémi kormányhivatal együttműködésében sikerült lokalizálni a szennyezett víz eredetét, de hosszú ideig nem tudták pontosan meghatározni a forrást.
Vasas Gábor megerősítette, hogy a hétvégén sikerült feltárni a szennyeződés pontos forrását, és azonnali csőcserével orvosolták a problémát.
A HírBalaton értesülései szerint a szennyezést a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (DRV) egyik sérült szennyvízfőnyomó csöve okozta, amely a volt MÚOSZ üdülő melletti, zárt ingatlan területén található. Mivel az ingatlan évek óta őrizetlen, a hibát sokáig nem észlelték, és a DRV rendszere sem mutatta ki a nyomáscsökkenést, így hetekig nem tudták lokalizálni a problémát.
A Veszprém Vármegyei Kormányhivatal szerint „jelenleg folyamatban van az ügy kivizsgálása, ezért pontos információk még nem állnak rendelkezésre”, míg a Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság még nem adott választ arra vonatkozóan, történt-e feljelentés vagy indult-e rendőrségi eljárás az ügyben.
A DRV elöregedett csőrendszerének cseréje régóta aktuális téma, de a szükséges lépéseket mindeddig halogatták.
Ezt is ajánljuk a témában
Több vármegyére is figyelmeztetést ad ki a meteorológiai szolgálat.