Durva vihar csap le Magyarországra, kettészakad az ország
A következő napokban fokozatos lehűlés érkezik, különösen a hét második felében.
2025-ben mintegy 3000 milliárd forint tőke- és kamatkifizetés terheli majd az államkasszát, amelyből 1800 milliárd forintot csak a prémium állampapírokra kell fordítani.
Nyitókép: Francesco Meroni / Connect Images / Connect Images via AFP
A Portfolio becslése szerint több százmilliárd forint kerül majd a magyar lakosság kezébe a közeljövőben. A lap megjegyzi, hogy az idei évben már volt egy jelentős „pénzeső” az állampapíroknál, de a jövő évre még nagyobb kifizetések várhatóak. A becslések szerint ugyanis
2025-ben mintegy 3000 milliárd forint tőke- és kamatkifizetés terheli majd az államkasszát, amelyből 1800 milliárd forintot csak a prémium állampapírokra kell fordítani
Ezek a kifizetések jelentős részben az év első negyedévében esedékesek lesznek.
A Portfolio cikkében részletesen megvizsgálta, hogy melyik állampapírra milyen kamatot várhatnak a befektetők, és arra is keressük a választ, mi történik a fennmaradó 6500 milliárdnyi PMÁP-állománnyal, amelynek kamata várhatóan 5% környékére csökken. Az MNB adatai alapján elmondható, hogy munkaképes korúak közel 40%-ának nincs megtakarítása, azonban azok közül, akik rendelkeznek ilyennel, 16%-uk már állampapírba fektetett. Erről bővebben a Portfolio Future of Finance konferencián volt szó.
Nem meglepő, hogy a vagyonosabb háztartások aktívabbak az állampapírok piacán:
a 10 millió forint feletti vagyonnal rendelkező háztartások több mint 60%-a rendelkezik állampapírral.
Az MNB szerint 500 ezer forint megtakarítás fölött már jelentős a belépés az állampapírpiacra. Azonban a visszaeső kamatok miatt a jövőre esedékes kamatok és tőkekifizetések csak mintegy felét tervezik az emberek újra állampapírba fektetni. Így a 3000 milliárdos kifizetésből körülbelül 1500 milliárd forint más megtakarítási termékekbe vagy fogyasztásra áramolhat.
A visszaeső kamatok miatt a PMÁP-állományban is várhatóan mozgolódás lesz. Kérdés, hogy ez a pénz marad-e az állampapírokban, vagy más befektetési formákba vándorol. Ugyanakkor az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója, Kurali Zoltán többször is kijelentette, hogy nem tervezik megváltoztatni a PMÁP visszaváltási díját, amely jelenleg 1%.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A következő napokban fokozatos lehűlés érkezik, különösen a hét második felében.