Újabb mérföldkő az árvíz utáni helyreállításban: nyílik a Hajógyári-sziget és a Római-part
A Főkert nem találta balesetveszélyesnek a helyszíneket.
A katonák azt is gyakorolták, hogyan kell helikopterrel embereket kimenekíteni, bár a jelenlegi információk alapján ettől nem kell tartani – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf a Konkrétan Rónai Egonnal című podcastben.
Nyitóképünk: Szalay-Bobrovniczky Kristóf Facebook-oldala
Szeptember 19-én, csütörtökön 1936 katona dolgozott a gátakon, éjszaka három, nappal tizenhárom helyszínen – mondta el az Index és az ATV Konkrétan Rónai Egonnal című közös podcastjének legújabb adásában Szalay-Bobrovniczky Kristóf. A honvédelmi miniszter kijelentette, a hivatásos erők alkotják a gerincét a védekező erőknek, ők összeszokott munkacsoportokban dolgoznak. A tartalékosok önkéntesen vesznek részt a munkákban, ők, mintegy 250-en, jelentik a másodlagos védelmet.
Ennél azonban több katonát is ki tudnának vezényelni, 24 óránként mintegy négyezret – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
Tehát biztonsággal állíthatjuk, hogy ott, ahol szükség van ránk, meg tudunk jelenni”
– fogalmazott.
A tárcavezető azt is elmondta, a hadsereg csak segítségként érkezik, amikor a katasztrófavédelmis, vízügyes szakemberek úgy ítélik meg, hogy szükség van rájuk. A területi védelmi bizottságok a szakemberek információi alapján megállapítják, mekkora élő- és a technikai erő áll rendelkezésre, ez alapján kapcsolatba lépnek a minisztériumon belül felállított műveleti, irányító operatív csoporttal, amely fogadja az igényeket, összeveti a hadsereg rendelkezésre álló állományával, és ez alapján születik meg a döntés, hogy mikor, hova, milyen erőkkel mennek dolgozni.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf felvette a talán legnagyobb bajban lévő település, Kisoroszi polgármesterével is a kapcsolatot, és biztosította őt arról, hogy rájuk külön figyelnek, egy összekötő tisztet is kineveztek, s
ha bármilyen segítségre van szükségük a település lakóinak, a katonák ott lesznek.
A katonák az alapkiképzésük során elsajátítják azt is, hogy miként kell eljárniuk különböző katasztrófahelyzetekben, hiszen a homokzsákok pakolása sem olyan egyszerű, mint ahogy az elsőre tűnik – állította a tárcavezető. A hadsereg azt is gyakorolta, hogy esetleg helikopterrel kell embereket kimenekíteni. S bár a jelenlegi információk alapján ettől nem kell tartani, de nekik a legrosszabb forgatókönyvre is fel kell készülniük – mondta el a műsorban a miniszter.
Kapcsolódó cikkek a Árvíz 2024 aktában.
Egy hatalom nélküli politikus valóban csak homoklapátolásra jó ilyenkor, arra viszont vannak nála alkalmasabbak is.
Új árvízi hajósunk van. Wesselényi Miklós ezzel el is veszítette a címét, mert az átszállt Orbán Viktorra.
Schiffer András szerint „nincs rendjén, mikor egy közszereplő, egy választott képviselő nem ismeri a mértéket”.