Újabb 125 ezer diák kap laptopot
A tanulói laptopok mellett intézményi eszközök is érkeznek az iskolákba.
Teljesítményértékelés és vizsgák – többek között ilyen újdonságok is várnak a pedagógusokra az új tanévben.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs
Mozgalmas év elé néznek szeptember 1-jétől a pedagógusok – írja a Blikk. A munka mellett figyelniük kell majd az új teljesítményértékelési rendszerre is (TÉR), amitől a fizetésük összege függ majd, ezen felül pedig vizsgázniuk is kell a területükön érvényes alapdokumentumokból. Utóbbi azt jelenti,
hogy a köznevelésben dolgozók 2024. szeptember 1. és 2025. január 31. között 10 órás online képzésben vesznek részt, majd ezt követően vizsgázniuk kell az alapdokumentumokból:
tanároknak a Nemzeti Alaptantervből, az óvodapedagógusoknak a Óvodai Nevelés Országos Alapprogramjából.
A rendszer szerint három teljesítménycélt kell meghatározniuk az oktatásban dolgozóknak. A rendelet alapján az értékelés lezárulta után az aktuális fizetést vagy emelést is ez határozza meg.
A Blikk emlékeztet: a TÉR részleteit, illetve annak utolsó változatát egy hete tette nyilvánossá az Oktatási Hivatal, „Szakmai , módszertani ajánlás a pedagógusok, vezetők teljesítményértékeléséhez” címmel. Ebből kiderül, hogy egy terjedelmes pontrendszerben kötelező ettől az évtől értékelni az oktatásban dolgozókat, amelynek része, hogy minden egyes munkavállalónak az év elején három teljesítménycélt kell meghatároznia a maga számára, ez képezi az önértékelését.
Emellett hét területen az intézményvezetés pontokat ad a tanári teljesítményre.
A módszertani anyag szerint a pedagógusok esetében alkalmazandó három értékelési teljesítményszint a következő:
• kiemelkedő teljesítmény (az elérhető pontszám 80%-a vagy afeletti),
• átlagos teljesítmény (50% vagy afeletti, és 80% alatti),
• fejlesztendő teljesítmény (50% alatti).
„A pedagógus teljesítményértékelést először 2024. szeptember 1. és 2025. június 30. közötti időszakra kell elvégezni, amelynek eredményeként a munkáltatók 2025. szeptember 1-jével állapíthatnak meg módosított illetményt” – jegyzi meg a portál.
Az értékelés az úgynevezett „béreltérítést” – tehát a béremelést vagy bércsökkentést – is befolyásolhatja, illetve „ez alapján kerülhet sor fejlesztési szükséglet megfogalmazására”.
„Kiemelkedő teljesítményt nyújtók esetén indokolt lehet a többletjuttatás biztosítása, az átlagos teljesítmény nem, vagy csak kivételes esetben alapozza meg többletjuttatást, a fejlesztendő értékelési tartományban lévők esetében az értékelő rögzíti a fejlesztendő terület megnevezését, valamint az értékelt személlyel közösen meghatározott fejlesztési eszközt (pl. továbbképzésen való részvétel, hospitálás)” – áll az OH anyagában a BM-rendelet alapján.