„A kereszt, az erkölcsi megújulást hozó ember kínhalála, hatalmas jelképe az európai hagyománynak, de nem arra való, hogy politikai szimbólumként meggondolatlanul és ízléstelenül fitogtassák”
– áll a levélben. A szerzők arra is rámutatnak, hogy a kereszt helye a templomokban, hívők által látogatott helyeken van, nem pedig olyan köztereken, ahol azt politikai szándékok szerint helyeznék el.
A levélírók szerint a Szabadság-szobor talapzatán elhelyezett kereszt politikai kihasználása számtalanszor került már ellentétbe a vallásszabadság és a gondolatszabadság eszméivel. Emellett emlékeztetnek arra is, hogy a Szabadság-szobor története mindenki számára ismert, és annak világi jelentését megváltoztatni, vagy akár eltorzítani, nem lenne méltó egy demokratikus államhoz. „Az emlékmű elől a szovjet katona szobrának eltávolítása annak idején indokolt volt, hogy a szabadság fogalmának szélesebb és általánosabb értelmezését biztosítsa; a mostani terv viszont elfogadhatatlanul szűkítené ezt a fogalmat” – fogalmaznak a levél aláírói.